Przełączniki SAN SilkWorm 12000 i Intrepid 6000

Zarządzanie przełącznikami

Przełączniki SAN SilkWorm 12000 i Intrepid 6000

Przykłady innych przełączników SAN

Przełącznikom SAN towarzyszą z reguły dopracowane narzędzia zarządzania i testowane urządzenia nie odbiegają od tej normy. Oferują one dwa pakiety: jeden obsługuje wyższy poziom sieci SAN (czyli może kontrolować pracę całego środowiska), a drugi - niższy poziom (pozwala zarządzać konkretnym urządzeniem).

Przełącznik Intrepid 6000 jest dostarczany z pakietami zarządzania SANavigator i Enterprise Fabric Connectivity. SANavigator pracuje w trybie klient/serwer i buduje automatycznie topologię sieci SAN (mapa środowiska), wyświetlając różnokolorowe, animowane obiekty graficzne. Klikając dwukrotnie ikonę reprezentującą określony węzeł, użytkownik może uruchomić program Telnet (i nawiązać w tym trybie łączność z tym węzłem) lub skorzystać z usług narzędzia opartego na technologii przeglądania.

Kilkając dwukrotnie ikonę reprezentującą przełącznik Intrepid 6000 uruchamiamy narzędzie Enterprise Fabric Connectivity (przeglądarka), które wyświetla szczegółowe informacje o tym przełączniku.

Oba pakiety dołączone do przełącznika Intrepid 6000 obsługują protokół SNMP i bazy danych MIB, ale nie oferuję niestety żadnej opcji powiadamiania pracującej w trybie "in-band" (w ramach pasma). Dlatego do kontrolowania całego środowiska SAN niezbędna jest tu sieć IP.

Oba pakiety oferują inne opcje powiadamiania. SANavigator dysponuje dodatkiem, który wysyła komunikaty do komputerów PDA. Pakiet EFC może natomiast wysyłać przez modem do wskazanej sieci wiadomości tekstowe (funkcja "call home"). Oba pakiety mogą też wysyłać powiadomienia korzystając z usług protokołu Simple Mail Transfer Protocol.

Oba pakiety zakładają dzienniki audytu, dzięki którym administrator może sprawdzić, kto, skąd i kiedy wprowadził zmiany do konfiguracji przełącznika. SANavigator zakłada dziennik ewidencji sprzętu, co pozwala dokładnie śledzić parametry identyfikujące urządzenia (producent, numer seryjny itp.). Pakiet ten potrafi też budować podręczne raporty, które można przeglądać używając do tego celu przeglądarki lub klienta bazy danych SQL lub przesyłać jako wiadomość e-mail.

Jeśli chodzi o aktywne wyszukiwanie uszkodzeń, pakiet EFC może testować moduły zawierające karty (test loop-back) i indywidualne karty z interfejsami gigabitowymi. Pakiet może też wysyłać tzw. sygnały nawigacyjne do portów (ping), określając w ten sposób ich stan.

Brocade oferuje pakiet Fabric Manager, który może kontrolować komplet przełączników tworzących sieć szkieletową, nie dysponując jednak takimi narzędziami, jakie firma McData dołączyła do pakietu SANavigator. Pakiet ten może jednak nawiązywać łączność tylko z przełącznikami produkowanymi przez firmę Brocade.

Przełączniki SAN SilkWorm 12000 i Intrepid 6000

Ocena testowanych przełączników

Jednym z ciekawszych narzędzi wchodzącym w skład pakietu Fabric Manager jest Performance Monitor. Narzędzie wyświetla w czasie rzeczywistym (także w postaci wykresów graficznych) dane statystyczne dotyczące wybranego przełącznika. Wykresy można drukować, ale nie można ich niestety przesyłać drogą elektroniczną.

Silną stroną pakietu jest komplet opcji powiadamiania, które działają zarówno w trybie "in-band" (w ramach pasma), jak i w trybie "out-of-band" (poza pasmem). Serwery wyposażone w adapter HBA lub kartę sieciową Fibre Channel mogą kontrolować dowolny przełącznik, korzystając z programów SNMP, Syslog, Telnet lub z aplikacji opartych na protokole HTTP, realizując to zadanie w ramach pasma (technologia Fibre Channel over IP) lub poza pasmem (korzystając z sieci IP). Co ważne, w sieciach SAN składających się z wielu urządzeń Brocade przełączniki mogą odsyłać komunikaty z powrotem do jednego przełącznika przez sieć IP - przełącznik ten pełni wtedy rolę "bramy zarządzania", która transmituje dalej komunikaty przez połączenie LAN.

Drugi pakiet nosi nazwę WebTools. Funkcja Help pracuje słabiutko i rozczaruje zapewne niejednego użytkownika, ale pakiet oferuje za to komplet funkcji testujących przełącznik (wprowadzanych z wiersza poleceń).


TOP 200