Przełączniki QLogic w serwerach IBM

QLogic, producent przełączników SAN, poinformował, że szereg jego urządzeń kasetowych (przełączniki, kontrolery zarządzania i adaptery HBA obsługujące sieci Fibre Channel), są instalowane w nowych serwerach kasetowych IBM oznaczonych symbolem eServer BladeCenter JS20.

BladeCenter JS20 jest pierwszym na rynku serwerem kasetowym opartym na architekturze Power. Produkty QLogic są też instalowane w 4 procesorowych serwerach kasetowych BladeCenter HS40, w których IBM instaluje procesory Intela.

IBM produkuje obudowy BladeCenter i BladeCenter T (te drugie zaprojektowane z myślą o operatorach telekomunikacyjnych), w których można instalować serwery kasetowe oparte zarówno na architekturze Power (takie jak eServer BladeCenter JS20), jak i serwery oparte na architekturze intelowskiej (takie jak eServer BladeCenter HS20 i eServer BladeCenter HS40).

Zobacz również:

Po połączeniu tych serwerów z kasetowymi urządzeniami SAN produkowanymi przez QLogic, IBM zbudował platformę opartą na otwartych standardach, która nadaje się idealnie do obsługiwania dużych systemów pamięci masowych.

Serwery JS20 mogą pracować pod systemem SuSE Linux i Turbolinux, a w drugim kwartale br. będą też mogły pracować pod systemem Red Hat. IBM pracuje już nad możliwością instalowania na tym serwerze systemu operacyjnego AIX 5L. Będzie to możliwe za kilka miesięcy.

IBM instaluje w serwerach JS20 procesor PowerPC 970 (PPC 970). Jest to procesor oparty na tej samej architekturze Power, która jest obecnie stosowana w serwerach linii pSeries i iSeries. Serwery te mogą pracować pod systemami Unix, Linux i OS/400.

W serwerze HS40 (systemy operacyjne Windows, RedHat Linux i SuSE Linux) można instalować do 4 procesorów Intela. W połączeniu z rozwiązaniami QLogic serwer HS40 może obsługiwać nawet największe sięci pamięci masowych SAN.


TOP 200