Przełączniki KVM Altusen

Przełącznikom KVM, umożliwiającym zdalny dostęp do konsoli serwerów, poświęciliśmy nieco miejsca w numerze 2/2008 NetWorlda. Przyjrzeliśmy się wtedy urządzeniom KX2-416 Raritana i DSR 2035 Avocenta, omówiliśmy też przełącznik KH98 firmy Aten, który co prawda został wyposażony w interfejs sieciowy, ale przeznaczony wyłącznie do zarządzania serwerami przez IPMI. Warto więc uzupełnić wspomniany artykuł testem innych dwóch modeli tej ostatniej firmy, zdecydowanie bliższych funkcjonalnością do opisanych wówczas rozwiązań konkurencji.

Przełącznikom KVM, umożliwiającym zdalny dostęp do konsoli serwerów, poświęciliśmy nieco miejsca w numerze 2/2008 NetWorlda. Przyjrzeliśmy się wtedy urządzeniom KX2-416 Raritana i DSR 2035 Avocenta, omówiliśmy też przełącznik KH98 firmy Aten, który co prawda został wyposażony w interfejs sieciowy, ale przeznaczony wyłącznie do zarządzania serwerami przez IPMI. Warto więc uzupełnić wspomniany artykuł testem innych dwóch modeli tej ostatniej firmy, zdecydowanie bliższych funkcjonalnością do opisanych wówczas rozwiązań konkurencji.

CN8000 - mały, zgrabny, z wirtualnymi mediami

Przełączniki KVM Altusen

Altusen CN8000

Urządzenie można łatwo zlokalizować w sieci i nadać mu adres IP za pomocą aplikacji IPinstaller.exe. Do zmiany adresu IP w ten sposób nie jest potrzebne żadne hasło, warto więc wyłączyć tę możliwość po zalogowaniu się do urządzenia.

Z Active Directory, LDAP i RADIUSem

W urządzeniu zadbano o współpracę z Active Directory, tudzież z LDAP. Do dyspozycji mamy jej dwa warianty. W pierwszym o pełnym dostępie do KVM będzie decydowała przynależność do ustalonej grupy. Drugi wariant to rozbudowanie schematu domeny o jeden atrybut (przez proces prowadzi szczegółowa instrukcja). Wówczas każdemu kontu domeny będziemy mogli precyzyjnie przydzielać prawa do poszczególnych funkcji urządzenia. Dokładnie jest też opisana w instrukcji procedura współpracy z LDAP. Prowadzi nas ona krok po kroku już od samej instalacji Open-LDAP. Podobnie jak dla AD i tutaj możemy zdecydować się na nadanie pełnych uprawnień członkom określonej grupy bądź rozbudować schemat i ustalać prawa do poszczególnych funkcji przełącznika. Model CN8000 może wykorzystać do autoryzacji użytkowników także serwer RADIUS.

Praca z serwerami

Przełączniki KVM Altusen

Po zalogowaniu się do CN8000 mamy natychmiastowy podgląd podłączonego serwera

Po zalogowaniu się do urządzenia zobaczymy w oknie panelu podgląd ekranu przyłączonego serwera. Pełny dostęp do konsoli uzyskamy po uruchomieniu klienta Windows (ActiveX) bądź apletu Java. Warto wspomnieć o doskonale działającej opcji virtual media. Jest ona dostępna tylko w windowsowej wersji klienta, ale za to napęd lokalnego komputera (może to być stacja dyskietek, napęd CD/DVD czy pen-drive) zostanie w maszynie zdalnej dokładnie odwzorowany, a nie, jak to było w przypadku Avocenta i Raritana, jako abstrakcyjny napęd. Być może właśnie dlatego nie mieliśmy żadnych kłopotów z kompatybilnością i każdą z testowanych platform udawało się bez problemu wystartować z wirtualnych mediów.

Przełączniki KVM Altusen

Ocena CN8000

Na pochwałę zasługuje doskonała synchronizacja myszy dla końcówki USB. Przy korzystaniu z końcówki PS/2, kursor lokalny i zdalny nie pokrywały się, ale posługiwanie się myszą nie było utrudnione. Pojawił się natomiast inny, dość istotny problem. Po uruchomieniu serwera Windows 2000 na jednej z maszyn testowych (płyta główna EVGA NFORCE 650i ULTRA) pierwsze przesłanie kombinacji Ctrl+Alt+Del powodowało brak reakcji serwera na jakiekolwiek sygnały klawiatury i myszy. Problem ten powtarzał się, ale tylko na tej platformie, gdy serwer był przyłączony do KVM za pomocą złącza PS/2 i tylko wtedy gdy kombinacja ta była wysyłana za pierwszym razem z klienta ActiveX. Wystarczyło skorzystać za pierwszym razem z klienta Java, z końcówki USB bądź z klawiatury bezpośrednio przyłączonej do serwera, by problem się nie pojawiał. Zachowanie zestawu na tej jednej platformie testowej było zapewne wyjątkiem, nie mniej jednak wskazuje na nie do końca prawidłową współpracę przełącznika, tej końcówki i klienta ActiveX. Należy wspomnieć, że wszystkie kombinacje klawiszy, poza jednym wyjątkiem, są przesyłane bezpośrednio do maszyny zdalnej. Wyjątkiem jest Ctrl+Alt+Del przesyłany po kliknięciu ikony na pasku narzędzi.

Na wolnym łączu

Przełączniki KVM Altusen

Grafika zaimplementowana w konsoli KH1516i może zniechęcić...

Połączyliśmy się z urządzeniem za pomocą modemu EDGE w telefonie komórkowym. Z zalogowaniem się do urządzenia i nawigacją myszką, nie było żadnych problemów. Za to praktycznie bezużyteczna okazała się klawiatura przy połączeniu z samym serwerem. Niezależnie od tego czy klawisze były wciskane w sekwencji kilkusekundowej, czy też w normalnym tempie, na serwerze znaki pojawiały się wielokrotnie, a niektóre w ogóle nie docierały.

Podsumowanie

Urządzenie świetnie sprawi się w małej serwerowni, bądź jako sieciowa przystawka dla "tradycyjnego" KVM. Zaletą jest jego umiarkowana cena - urządzenie (wraz z kablami w zestawie) kosztuje 1350 zł. Dla porównania konkurencyjny Raritan KX II-101 jest o ok. 500 zł droższy. Urządzenie znakomicie radziło sobie z obsługą virtual media. Niestety do czasu poprawy obsługi klawiatury należy zapomnieć o korzystaniu z tego KVM przez słabe łącze.

Altusen KH1516i - podgląd wielu ekranów jednocześnie

Przełączniki KVM Altusen

Altusen KH1516i

W przeciwieństwie do CN8000, dla KH1516i Aten nie zaimplementował wygodnego narzędzia do nadania urządzeniu adresu IP, dlatego musimy przyłączyć do niego klawiaturę oraz monitor i skorzystać z menu OSD. Użytkowników nieobytych z przełącznikami Atena prostota grafiki zaimplementowanej w urządzeniu może nieco zaskoczyć.

Ponieważ naszym celem jest dostęp do konsoli przez sieć, po nadaniu adresu IP i stwierdzeniu, że KH1516i jako klasyczny KVM działa prawidłowo, zaglądamy do urządzenia już tylko przez przeglądarkę internetową i aplety, przez które to urządzenie prezentuje się na szczęście znacznie lepiej.

Bez Active Directory, ale za to z RADIUSEM

Autoryzacja dostępu do urządzenia jest możliwa na podstawie lokalnej bazy użytkowników bądź przez serwer RADIUS. Użytkownikom możemy przydzielać prawa do poszczególnych modułów (zarządzanie zasilaniem, dostęp do wersji klienta, podgląd logów, administracja), a także wg określonych portów urządzenia (brak dostępu, podgląd, pełny dostęp).

Przez sieć

Przełączniki KVM Altusen

Na szczęście przy zdalnym dostępie KH1516i prezentuje się znacznie lepiej

Po zalogowaniu do urządzenia przez przeglądarkę internetową zobaczymy dość przejrzysty panel, choć funkcje związane z podłączonymi do przełącznika urządzeniami będą dostępne dopiero z poziomu apletu klienta. Za pomocą przeglądarki możemy tylko podejrzeć logi, zsynchronizować czas urządzenia z naszym komputerem, tudzież zaktualizować oprogramowanie firmware. Aplet jest dostępny w formacie ActiveX oraz w Java. Na dobrą sprawę interfejs WWW służy jako miejsce do pobrania właściwego oprogramowania klienckiego i po zdecydowaniu się na korzystanie z drugiego wariantu klienta (obie wersje są dostępne bądź w wersji wymagającej każdorazowego ściągnięcia przed uruchomieniem, bądź też jako oddzielna aplikacja) można zrezygnować z dostępu do urządzenia przez przeglądarkę internetową.

Praca z serwerami

Bardzo nas zainteresowała opcja Panel Array Mode. Umożliwia ona równoległy podgląd wielu ekranów. Możemy obserwować jednocześnie (w formie odświeżających cyklicznie zrzutów ekranu) szesnaście, dziewięć bądź cztery ekrany. Jedynym zdefiniowanym makrem klawiaturowym jest kombinacja Ctrl+Alt+Del. Dla tego przełącznika jednak makra klawiaturowe nie są potrzebne, bo wszystkie kombinacje klawiszy - z wyjątkiem podanej powyżej i Alt+Tab - są przesyłane do urządzenia, o ile tylko okno apletu będzie aktywne.

Przełączniki KVM Altusen

Wygodny podgląd wielu serwerów jednocześnie zapewnia tryb Panel Array Mode

Wybranie Alt+F4 nie spowoduje więc zamknięcia okna apletu, ale kombinacja ta zostanie przesłana do zdalnej maszyny, powodując np. zamknięcie aplikacji na serwerze. Klawisze Ctrl i Alt można też zastąpić klawiszami funkcyjnymi. Wówczas kombinację Alt+Tab możemy przesłać, np. wciskając klawisze F12+Tab. Podobnie jak w KVM-ach innych firm, przy pracy przez standardową końcówkę (i mysz, i klawiatura połączona przez PS/2) trzeba się liczyć z tym, że kursor myszy na zdalnej maszynie będzie podążał w pewnej odległości od śladu kursora w oknie apletu. Dla końcówki USB udało nam się idealnie zsynchronizować kursor myszy, ale dopiero po wczytaniu się w instrukcję i zmianie jej ustawień na każdym podłączonym komputerze.

Przez słabe łącze

Podobnie jak z CN8000 i tutaj pojawiły się problemy z klawiaturą, choć w przypadku tego urządzenia było odrobinę lepiej i przy piątej próbie zalogowaliśmy się do serwera. Nie udało się przez EDGE uruchomić apletu Java - kilka razy utknął na etapie "initializing", a raz został na "loading".

Podsumowanie

Przełączniki KVM Altusen

Ocena KH1516i

Urządzenie kosztuje 2000 zł netto, więc jedną z jego zalet jest niewątpliwie cena. Bardzo nam się podoba możliwość podglądu wielu komputerów jednocześnie. Wygodne jest też, że nie trzeba wyszukiwać makr klawiaturowych, ponieważ prawie wszystkie kombinacje są przesyłane do serwera. Drażnią archaiczna grafika na konsoli urządzenia i sposób synchronizacji myszy. Tak jak CN8000 i ten przełącznik raczej nie nadaje się do pracy przez słabe łącze. Podobnie jak omawiany wcześniej przełącznik, ten KVM może zarządzać zasilaniem po dokupieniu dodatkowego modułu.

Dziękujemy firmie AJM Electronics za udostępnienie urządzeń do testów.


TOP 200