Przełączniki Gigabit Ethernet

W przełączniku podobać się może interfejs CLI, ponieważ wszystkie polecenia są tu umieszczone w kilku logicznych grupach, a każdej takiej grupie towarzyszy odpowiednio zorganizowana pomoc elektroniczna (trybu online). W przełączniku tym można konfigurować zabezpieczenia oraz filtry operujące w warstwie MAC, ustawiając je inaczej dla każdego portu. W przełączniku tym nie ma interfejsu webowego, ale jego producent ma w swojej ofercie interfejs GUI, za który trzeba jednak zapłacić dodatkowo ok. 500 USD.

Przełączniki Gigabit Ethernet
#ProCurve 6308# Producent: Hewlett-Packard Cena katalogowa: od 19 249 USD #Zalety:# szeroki zestaw dodatkowych funkcji, w tym funkcje warstwy 3; doskonała wydajność; zapasowy zasilacz #Wady:# brak w interfejsie webowym pomocy online; skomplikowana składnia poleceń wpisywanych w interfejsie CLI (wiersz poleceń)

Przełącznik TigerSwitch 1000 (SMC) jest wyposażony w osiem portów 1000BaseSX (stała konfiguracja) i w jeden zasilacz. Interfejs konsoli jest dobrze zorganizowany i nie stwarza kłopotów, ale mógłby pracować trochę lepiej. Interfejs webowy pracuje też bez zarzutu, jest łatwy w obsłudze i na jednej ze stron wyświetla wizerunek przełącznika, na którym widać poszczególne porty i ich stan. Jeśli klikniemy konkretny port, możemy w kolejnym kroku przystąpić do jego konfigurowania.

Przełącznik AT-9006SX/SC (Allied Telesyn) jest wyposażony w sześć portów 1000BaseSX (stała konfiguracja), w dwa dodatkowe gniazda (GBIC) oraz w jeden zasilacz (można opcjonalnie instalować zapasowy zasilacz). Zarządzanie przełącznikiem AT-9006SX/SC stwarza wiele problemów, jeśli porównamy ten produkt z innymi testowanymi przełącznikami. Interfejs konsoli pracuje dość wolno (na wyświetlenie kolejnego ekranu trzeba czekać ok. 8 sekund) i jego organizacja pozostawia wiele do życzenia. Pewne zastrzeżenia można też mieć do interfejsu webowego. Pomoc online jest w przypadku tego produktu dostępna tylko przez Internet.

Dodatkowe opcje

W tym punkcie badano, jakie dodatkowe opcje oferują producenci przełączników, chociaż nie sprawdzano ich wszystkich. Jak już wspomniano wcześniej, testy koncentrowały się raczej na kwestii wydajności niż na dodatkowym wyposażeniu.

Chociaż każdy produkt ma swoje mocne strony (chodzi o dodatkowe opcje), to najwięcej punktów w tej kategorii oceny zebrały przełączniki ProCurve 9304 i BigIron 4000. Oba produkty potrafiły właściwie wszystko, czego można by się spodziewać po tego typu węzłach sieci. Przełączniki wyznaczają marszruty (routing) pakietom IP i IPX, realizując to zadanie z wykorzystaniem warstwy sprzętowej urządzenia. Routing pakietów AppleTalk jest wykonywany przez oprogramowanie. Przełączniki oferują większość popularnych protokołów routingu, obsługują protokół VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol), dysponują buforem przechowującym ponad 32 tys. adresów MAC i oferują wiele interesujących opcji zwiększających bezpieczeństwo pracy.

Wszystkie przełączniki obsługują (jest to już obecnie standardowe wyposażenie): mechanizmy zarządzania SNMP, protokół Spanning Tree, protokół BootP, oraz oferują opcje pozwalające dublować porty i kontrolować przepływ pakietów. To samo można powiedzieć o rozwiązaniach, takich jak obsługa wirtualnych sieci LAN (praca zgodna ze standardem 802.1Q) i usługi QoS (zgodne ze standardem 802.1p).

Łatwość instalowania

Wszystkie przełączniki dają się łatwo instalować. Jeśli chodzi o przełączniki warstwy 2, to proces instalowania przebiega zgodnie z maksymą "zainstaluj i używaj". Wystarczy tylko określić adres IP używany przez webową konsolę zarządzania. Przełączniki warstwy 3 wymagają trochę więcej pracy, ale proces instalowania i uruchamiania urządzeń nie nastręcza większych kłopotów.

Przełącznik NetStructure 470F (Intel) nie obsługuje niestety opcji autonegocjowania szybkości pracy sieci. Informację taką znajdziemy w dołączonej do produktu nocie technicznej zatytułowanej Late breaking news.


TOP 200