Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Od czasu premiery Ethernet 10 Gb/s trwa dojrzewanie tej technologii. Wyniki testu pokazują, że jest to już sprawdzone rozwiązanie, zwiększające wielokrotnie wydajność sieci LAN, a co za tym idzie aplikacji korzystających z jej usług.

Od czasu premiery Ethernet 10 Gb/s trwa dojrzewanie tej technologii. Wyniki testu pokazują, że jest to już sprawdzone rozwiązanie, zwiększające wielokrotnie wydajność sieci LAN, a co za tym idzie aplikacji korzystających z jej usług.

Światłowód i miedź

Przełączniki Ethernet 10 Gb/s są stosowane przede wszystkim do agregowania ruchu 1 Gb/s. Także systemy pamięci masowych nowej generacji i aplikacje multimedialne muszą przenosić z jednego miejsca w drugie olbrzymie ilości danych i wymagają takich właśnie połączeń jak Ethernet 10 Gb/s. Dlatego ci, dla których najszybsze łącza są niezbędne, modyfikują swoje sieci LAN, wprowadzając do nich tę technologię.

Obecnie porty 10 Gb/s są coraz częściej podłączane do kart sieciowych 10 Gb/s zainstalowanych w serwerach. Atrakcyjność technologii 10 Gb/s polega też na tym, że działa ona z połączeniami zarówno światłowodowymi, jak i okablowaniem miedzianym.

W przypadku sieci optycznych użytkownicy mają do wyboru światłowody wielomodowe (SR i LX4) oraz jednomodowe (LR, ER, ZR i LX4). Przy wyborze miedzianych połączeń dla Ethernet 10 Gb/s dostępne są dwa standardy.

Pierwszy to 10GBase-CX4 (IEEE 803.3ak), zaakceptowany na początku 2004 r. i pozwalający przesyłać dane przez miedziane kable koncentryczne Twinax. Połączenie 10GBase-CX4 może mieć maksymalną długość 15 m.

Od niedawna zwolennicy Ethernetu 10 Gb/s mają to, na co długo czekali. W czerwcu tego roku zaakceptowano standard 10GBase-T (IEEE 802.3an, połączenia Ethernet 10 Gb/s oparte na okablowaniu miedzianym UTP). Do obsługi tych połączeń można wykorzystać okablowanie UTP kategorii 6a i 7. Można też użyć starszych kabli kategorii 6, jednak długość połączenia nie powinna wtedy przekraczać 55 m (w przypadku okablowania 6a i 7 może to być 100 m).

10 Gb w laboratorium testowym

Przetestowano cztery przełączniki oferowane przez dwóch wiodących producentów tego rodzaju sprzętu: Extreme Networks i Hewlett-Packard. Testy miały wykazać, czy przełączniki mogą obsługiwać aplikacje triple play, czyli czy są przygotowane do transmitowania zarówno standardowych danych, jak i danych zawierających głos oraz obrazy wideo. Jeszcze niedawno zarządzanie przełącznikami 10 Gb/s - w kontekście obsługi aplikacji multimedialnych - pozostawiało wiele do życzenia. Przełączniki co prawda oferowały mechanizmy QoS, ale administratorzy oczekiwali czegoś więcej, tak aby mogli w pełni panować nad całym środowiskiem triple play. Okazało się, że w przypadku trzech testowanych przełączników to już historia. Są one dobrze przygotowane do pracy w takich właśnie środowiskach.

Ważnym elementem stanowiska testowania były urządzenia produkowane przez firmę Spirent: testery o nazwie TestCenter 5000A i Abacus (emulator ruchu VoIP, oceniający jakość obsługi aplikacji multimedialnych).

Extreme: BlackDiamond 10808 i 8810

BlackDiamond 10808 ma konstrukcję modularną i został od początku zaprojektowany do obsługi połączeń 10 Gb/s. To wydajny przełącznik przystosowany do zawiadywania pakietami przesyłanymi przez rdzenie dużych sieci LAN. Urządzenie zawiera motor przełączania oparty na układach ASIC, zdolny przetwarzać dane z szybkością 1,28 Tb/s. Przełącznik może zawierać w maksymalnej konfiguracji 480 portów Ethernet 10/100/1000 (lub 480 portów 1 Gb/s) albo 48 portów 10 Gb/s.

W urządzeniu postawiono na jego niezawodność - wiele elementów jest dublowanych (zasilacze, karta zarządzania i karty sieciowe). Mówiąc o zasilaczach warto zwrócić uwagę na fakt, że w przełączniku można zainstalować bardzo mocny obsługujący technologię PoE (dostarczając napięcie urządzeniom sieciowym przez skrętkę UTP).

Silną stroną tego przełącznika (jak i BlackDiamond 8810) Extreme jest zarządzający nim system operacyjny EXOS (ExtremeXOS). Firma wyposażyła oprogramowanie EXOS w wiele zaawansowanych mechanizmów routingu, obsługujących aplikacje głosowe oraz przesyłających pakiety w trybie multicast. Wiele z tych zadań jest wykonywanych w przypadku przełącznika BlackDiamond 10808 przez specjalizowane układy scalone ASIC, dlatego pracuje on wyjątkowo wydajnie.

BlackDiamond 8810 to przełącznik przystosowany do instalowania na obrzeżach sieci LAN. Urządzenie zawiera 10 gniazd na moduły, oferując każdemu gniazdu przepustowość 48 Gb/s (całkowita wydajność motoru przełączania wynosi 800 Gb/s) i obsługując dane z szybkością 570 mln pakietów na sekundę.

Przełącznik może obsługiwać ruch VoIP, przesyłać obrazy wideo oraz transferować dane. Pełen zakres funkcjonalności warstwy 2-4 umożliwia agregowanie połączeń wymagających wysokiej przepustowości, eliminując wąskie gardła pomiędzy warstwą dostępową a rdzeniem sieci LAN. Przełącznik BlackDiamond 8810 (tak jak BlackDiamond 10808) pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego ExtremeWare XOS.

O ile HP preferuje rozwiązania, w których pakiety są przełączane na obrzeżach sieci LAN, o tyle Extreme hołduje strategii, w której pakiety są przełączane głównie przez urządzenia instalowane w rdzeniu sieci LAN. Jednak przełącznik 8810 potrafi też szybko przetwarzać dane na obrzeżu sieci LAN i może zawierać do 432 portów 1 Gb/s albo 36 portów 10 Gb/s.

Przełącznik ma wiele opcji bezpieczeństwa, opartych na oprogramowaniu wykrywającym zagrożenia i próby włamań oraz uwierzytelniającym użytkowników zgodnie z protokołem 802.1x. Użytkownik może nawet zainstalować w sieci dodatkowe urządzenie bezpieczeństwa współpracujące z przełącznikiem, noszące nazwę Sentriant.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że system operacyjny EXOS oferuje technologię Clear-Flow (oprogramowanie monitorujące przepływ pakietów). EXOS zawiera uniwersalny menedżer portów (możliwość współpracy z przełącznikami innych firm) i obsługuje interfejsy API (oparte na języku XML), które pozwalają integrować urządzenie z różnymi rozwiązaniami programistycznymi.

Extreme zapewnia użytkownikom dodatkową konsolę zarządzania EpiCenter. Przełącznikami BlackDiamond można też zarządzać za pomocą interfejsu GUI opartego na technologii webowej, ale EpiCenter oferuje dużo więcej.

Przełączniki Extreme przeszły wszystkie podstawowe testy bez problemu. Testy dodatkowe też przebiegły pomyślnie. Test fail-over wykazał np., że po przerwaniu połączenia podstawowego, ruch pakietów został przekierowany automatycznie na połączenie zapasowe, bez utraty nawet jednego pakietu. Jeden z testów polegał na instalowaniu w pamięci przełącznika nowego firmware, używając do tego celu polecenia TFTP (Trivial FTP). Operację taką można robić bez przerywania pracy przełączników, ponieważ aktualizacją oprogramowania zajmuje się jeden z procesorów, podczas gdy inne obsługują nieprzerwanie aplikacje sieciowe.

Testy nie objęły niestety takich opcji bezpieczeństwa jak scenariusz samobroniącej się sieci czy współpracy przełącznika z urządzeniem zabezpieczającym Sentriant.

Podsumowując, oba przełączniki mogą z powodzeniem obsługiwać nawet najbardziej wymagające (przepustowość) środowiska sieciowe i mogą być instalowane w sieciach eksploatowanych przez dostawców usług sieciowych oraz w dużych centrach danych, wykonując bezbłędnie wszystkie zlecone im zadania.

<hr size="1" noshade>Extreme BlackDiamond 10808 i 8810

Producent: Extreme Networks

Podsumowanie: infrastruktura przełączania zastosowana w rozwiązaniach firmy Extreme zasługuje na najwyższe uznanie. Chassis przełącznika 10808 zostało od samego początku zaprojektowane z myślą o obsłudze w rdzeniu sieci połączeń Ethernet 10 Gb/s. Jednocześnie urządzenie obsługuje ruch generowany na obrzeżach sieci LAN, gwarantując danym bezpieczeństwo, i jest wyposażone w bogate w opcje oprogramowanie do zarządzania. Niestety, za taką funkcjonalność trzeba słono zapłacić.

Ceny: BlackDiamond 10808 (obudowa z 10 gniazdami i Fan Tray) - 48 843 zł; BlackDiamond 8810 (obudowa z 10 gniazdami) - 22 784 zł

Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP
Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

<hr size="1" noshade>

Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Artur Borowski

Artur Borowski, Sales Manager Central Eastern Europe Extreme Networks

Popyt na przełączniki 10 Gb/s rośnie. Urządzenia te pracują głównie w rozwiązaniach sieci metropolitalnych i operatorskich. Główne wymagania w obydwu tych przypadkach to szybkość transmisji oraz obsługa aplikacji multimedialnych. W gruncie rzeczy chodzi o efektywną obsługę tzw. triple play, a więc transmisji danych, głosu i obrazu w jednej sieci. Pod tym właśnie kątem są projektowane i optymalizowane przełączniki Extreme Networks. Rodzinę BD10k i BD8k uzupełnił pod koniec zeszłego roku przełącznik BD12k. Nieco mniejszy, więc łatwiej dostępny.

<hr size="1" noshade>


TOP 200