Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

HP - ProCurve 5406zl i 3500yl Intelligent Edge

Przez lata oddział ProCurve projektował głównie urządzenia sieciowe, które użytkownicy instalowali na obrzeżach sieci LAN, albo których używali do łączenia swoich odległych systemów informatycznych. Przełączniki HP ProCurve 5406zl i 3500yl zmieniły ten wizerunek. Są to urządzenia, które mogą obsłużyć nawet największe sieci LAN - i to zarówno ich obrzeża, jak i rdzenie.

Podczas testów rdzeń sieci LAN obsługiwały dwa przełączniki HP 5406zl Intelligent Edge (wysokość 4U). Przełącznik 5406zl jest drugim pod względem wielkości obudowy przełącznikiem produkowanym przez HP. Każdy przełącznik zawierał cztery 4-portowe moduły 10 Gb/s, jedną kartę sieciową z 24 portami Ethernet 10/100/1000 (wspierającą technologię PoE) oraz moduł zarządzania. Zagregowana przepustowość przełącznika HP 5406zl wynosi 628 Gb/s.

Aby pokazać, że przełącznik obsługuje technologię PoE, HP zainstalował w sieci punkt dostępowy ProCurve Wireless Access Point 520wl i dostarczył oprogramowanie Mobility Management (platforma zarządzania). Do obsługi PoE każdy z przełączników dysponował zasilaczem o mocy 875 W.

Moduł zarządzania zainstalowany w przełączniku jest oparty na procesorze PowerPC (667 MHz) i może zawierać pamięć RAM o wielkości od 256 MB do 1 GB. Przełącznik zawiera port konsoli RS-232 oraz port USB, który ma być wykorzystany w przyszłości do zarządzania.

HP oferuje kilka typów modułów, które można instalować w przełączniku. Dostępne są moduły 10 Gb/s (obsługujące zarówno połączenia światłowodowe, jak i miedziane), wspierające technologię PoE oraz bez takiego wsparcia. Zasilacze są dostępne w wersjach 875 lub 1550 watów. Gdy przełącznik wydziela dużo ciepła, administrator może w nim zainstalować dodatkowy moduł, który zawiera cztery wentylatory.

Na obrzeżach sieci pracowały dwa wieżowe przełączniki 3500yl Intelligent Edge (wysokość 1U). Każde urządzenie zawierało 20 portów Ethernet 10/100/1000 z technologią PoE, cztery uniwersalne porty (mogą zawierać złącze RJ-45 lub gniazdo mini-GBIC) oraz cztery porty 10 Gb/s. Przełącznik nie zawiera modułu zarządzania, ponieważ zajmuje się tym oprogramowanie zainstalowane w pamięci urządzenia.

HP instaluje w przełącznikach specjalizowane układy ProVision ASIC. Platforma zarządzania ProCurve Manager jest dostępna w dwóch odmianach: podstawowej i udoskonalonej (Plus), z dodatkowymi funkcjami, m.in. zarządzaniem tożsamościami i obsługą sieci bezprzewodowych.

Użytkownicy mają do dyspozycji opcjonalny moduł IdM (oprogramowanie Identity Management), pozwalający konfigurować indywidualne i grupowe zasady dostępu do sieci (za pomocą konsoli ProCurve Manager). IdM kontroluje uprawnienia klientów, współpracując z serwerem RADIUS.

Przełączniki HP sprawowały się podczas testów bez zarzutu, uzyskując wyniki podobne do osiągów rozwiązań firmy Extreme. Przełączniki obsługiwały aplikacje multimedialne, tak że zarówno jakość głosu VoIP, jak i transmitowanych obrazów wideo nie budziła żadnych zastrzeżeń.

Jeden z dodatkowych testów sprawdzał, jak przełączniki chronią sieć przed zagrożeniami. W tym celu na kilku stanowiskach korzystających z usług sieci zainstalowano robaka Nimbda. Oprogramowanie ProCurve Manager zareagowało natychmiast, odcinając od razu klientów od sieci, a następnie generując alarm oraz podając administratorowi adresy MAC zainfekowanych klientów. Jest to optymalny sposób reagowania na zagrożenie, ponieważ niektóre systemy bezpieczeństwa od razu zamykają w takim przypadku cały port, odcinając też od sieci "zdrowych" klientów.

<hr size="1" noshade>HP ProCurve 5406zl i 3500yl Intelligent Edg

Producent: Hewlett-Packard

Podsumowanie: przełączniki robią w testach bardzo dobre wrażenie, zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i jakość. Urządzenia dorównują pod względem wydajności znacznie droższym rozwiązaniom firmy Extreme, chociaż przełączniki BlackDiamond dostały więcej punktów w kategorii "możliwość rozbudowy". Biorąc pod uwagę rodzaj opcji zarządzania i funkcji bezpieczeństwa zastosowanych w przełącznikach HP, są to rozwiązania odpowiadające bardziej potrzebom przedsiębiorstw niż firm telekomunikacyjnych i dostawców usług sieciowych.

Ceny: ProCurve Switch 5406zl Intelligent Edge (obudowa z 6 gniazdami) kosztuje 6483 zł. Za ProCurve Switch 3500yl Intelligent Edge (w konfiguracji zewnętrzne porty we/wy; 1 wolne gniazdo na moduły; 20 portów 10/100/1000 10Base-T typu IEEE 802.3, 100Base-TX typu IEEE 802.3u, 1000Base-T Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab; 1 port konsoli RS-232C/DB-9) trzeba zapłacić 11 383 zł

<hr size="1" noshade>

Podsumowanie

Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Ocena testowanych przełączników

Porównując ze sobą przełączniki HP i Extreme, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Po pierwsze, wszystkie testowane przełączniki uzyskały prawie identyczne wyniki po uruchomieniu testów mierzących ich przepustowości. Są to w pełnym tego słowa znaczeniu węzły sieci 10 Gb/s. Oferowane przez przełączniki przepustowości odpowiadają temu, co obaj producenci podają w specyfikacjach technicznych.

Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Podstawowe dane techniczne przełączników

Druga uwaga dotyczy środowisk, w których najlepiej spisują się urządzenia obu firm. Projektując przełączniki ProCurve, HP skoncentrował swoją uwagę przede wszystkich na użytkownikach korporacyjnych. Produkty ProCurve są wyraźnie nakierowane na rynek korporacyjny i w takich środowiskach należy je instalować.

Inaczej jest z przełącznikami firmy Extreme. Dają się one dużo lepiej skalować (możliwość elastycznej rozbudowy), dlatego mogą z powodzeniem obsługiwać różne środowiska. Mogą to być zarówno typowe sieci korporacyjne, jak i sieci eksploatowane przez dostawców usług sieciowych czy firmy telekomunikacyjne.

<hr size="1" noshade>

Przełączniki 10 Gb/s z Extreme i HP

Kazimierz Osiński

Kazimierz Osiński, Country Category Manager ProCurveNetworking by Hewlett-Packard

10 GE jest ciągle technologią wchodzącą do sieci LAN w przedsiębiorstwach, a to jest rynek, na którym działamy. Można powiedzieć, że w przypadku oferty HP rozwój portfolio produktów jest szybszy niż możliwości adaptacyjne klientów - klient musi przebudować sieć, aby efektywnie wykorzystać 10GE. Nie da się tak po prostu wstawić przełącznika 10GE do rdzenia czy na brzeg sieci. Praktycznie cała sieć lub znaczna jej część musi być dostosowana do nowych rozwiązań. Porty 10 GE trzeba przecież z czymś połączyć. Niemniej jednak obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania, głównie dlatego, że 5400 i 3500 dają wysoką funkcjonalność i wysoką wydajność w bardzo atrakcyjnej cenie. Nawet jeśli dzisiaj klienci nie kupują od razu modułów 10-gigabitowych do 5400, to kupują sam przełącznik. Gdy będzie potrzeba, mogą za jakiś czas dodać 10GE.

<hr size="1" noshade>


TOP 200