Przełącznik Dell PowerConnect 6248

Nie trzeba nikogo przekonywać, że przełączniki odgrywają w systemie informatycznym bardzo ważną rolę. A przy tym są to produkty pracujące gdzieś na zapleczu, na które nie zwraca się zwykle uwagi. Myśli się o nich dopiero wtedy, gdy któryś się zepsuje.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że przełączniki odgrywają w systemie informatycznym bardzo ważną rolę. A przy tym są to produkty pracujące gdzieś na zapleczu, na które nie zwraca się zwykle uwagi. Myśli się o nich dopiero wtedy, gdy któryś się zepsuje.

Wtedy dopiero jest poważny problem, ponieważ sieć stoi. Dlatego jedną z najważniejszych cech przełączników (oczywiście oprócz wydajności) jest ich niezawodność, która powinna się wyrażać wieloma dziewiątkami (99,999%).

Przyjrzyjmy się jednemu z najnowszych produktów firmy Dell - przełącznikowi PowerConnect 6248. Jest to 48-portowe urządzenie Gigabit Ethernet warstwy 3 (sieci oparte na okablowaniu miedzianym UTP), z 4 dodatkowymi, wielofunkcyjnymi portami SFP oraz z możliwością elastycznego łączenia przełączników w wieżę.

Wszystkie porty gigabitowe

PowerConnect 6248

PowerConnect 6248

Urządzenie (będące kolejną generacją przełącznika PowerConnect 6024) zawiera porty Gigabit Ethernet oraz oferuje funkcje przełączania realizowane w warstwie trzeciej. Model 6248 różni się pod wieloma względami od modelu 6024, jednak najważniejsza różnica dotyczy tego, że wszystkie 48 portów przełącznika PowerConnect 6248 obsługują połączenia gigabitowe.

Przełącznik zawiera motor o wydajności 232 Gb/s i obsługuje następujące opcje bezpieczeństwa: uwierzytelnianie 802.1x, listy ACL, zdalne uwierzytelnianie RADIUS oraz TACACS+ i szyfrowanie SSL/SSH. Kolejne oferowane przez przełącznik funkcje to: możliwość dublowania portów (w tym na podstawie wielkości przepływu pakietów) oraz kontrolowanie eskalacji pakietów rozsyłanych w trybie rozgłoszeniowym.

PowerConnect 6248

Producent: Dell

Zalety: solidny, zarządzalny przełącznik warstwy 3, który może obsługiwać jednocześnie 48 połączeń gigabitowych oraz 4 połączenia Ethernet 10 Gb/s. Połączenia 10 Gb/s mogą być oparte zarówno na miedzi (kabel koncentryczny CX-4), jak i na światłowodach. Niewątpliwą zaletą przełącznika jest jego niska cena, biorąc pod uwagę tak dużą liczbę portów gigabitowych oraz możliwość instalowania portów 10 Gb/s

Wady: brak istotnych

Cena: przełącznik kosztuje w podstawowej konfiguracji (48 portów gigabitowych) 14 311 zł. Dodatkowe moduły obsługujące połączenia 10 Gb/s (10GbE Uplink Module for CX-4 Copper i 10GbE Uplink Module for XFP Opticals) kosztują odpowiednio 419 i 1879 zł. Transceiver XFP Optical Transceiver Long range - 3899 zł (wszystkie ceny netto)

Dwa moduły zamiast zasilacza

PowerConnect 6024 był pierwszym przełącznikiem firmy Dell obsługującym warstwę 3 modelu OSI (L3), oferowanym w dwóch wersjach: z 24 portami obsługującymi połączenia miedziane lub 24 portami SFP obsługującymi połączenia światłowodowe. Każdy z przełączników zawierał cztery porty typu "dual-personality" (porty obsługujące miedź albo światłowód) oraz dwa standardowe (zob. test w NetWorld 05/2004).

Zarządzanie przełącznikami PowerConnect przez interfejs oparty na przeglądarce

Zarządzanie przełącznikami PowerConnect przez interfejs oparty na przeglądarce

Model 6248 zawiera również cztery porty typu dual-personality, ale tylko jeden , ponieważ Dell instaluje w tylnej części przełącznika 6248 dwa gniazda na dodatkowe moduły. Można w nich umieszczać albo moduły łączące przełączniki w wieżę (przesyłające dane z szybkością 48 Gb/s), albo zawierające po dwa porty Ethernet 10 Gb/s. Tak więc przełącznik w pełnej konfiguracji może zawierać cztery porty Ethernet 10 Gb/s oraz 48 portów Ethernet 1 Gb/s.

Test wydajności

Dell podaje, że wszystkie porty gigabitowe oraz 10 Gb/s pracują z pełną szybkością przewidzianą przez te standardy. W teście w przypadku portów gigabitowych rzeczywiście tak było. W przypadku portów 10 Gb/s próba przebiegła nieco inaczej. Wykonywano ją przy użyciu kart sieciowych Neterion 10-Gig LR. Uzyskana przepustowość wyniosła ok. 3 Gb/s. Okazało się jednak, że to nie przełącznik pracował za wolno, ale karty, które powinny być w przypadku takiego testu instalowane w wydajniejszych gniazdach PCI-E.

Zarządzanie

Ocena PowerConnect 6248

Ocena PowerConnect 6248

Dell wprowadził do przełącznika PowerConnect 6248 (pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego PowerConnect OS) wiele nowych funkcjonalności, których nie oferowały wcześniejsze modele, np. obecność interfejsów, które mogą przesyłać pakiety w trybie loopback (pętla). Dell ulepszył też opcje realizowane w obszarze protokołu SNMP. Przełącznik wspiera funkcje SNMP v1, v2 i v3.

Przełącznik obsługuje wreszcie protokół LLDP (Link-Layer Discovery Protocol) czy 802.1ab, który pozwala przełącznikom zgodnym z LLDP rozpoznawać się w sieci i odzyskiwać szybko połączenia.

Dell usprawnił interfejs zarządzania CLI, który obsługuje całą gamę dodatkowych poleceń. Po wpisaniu części polecenia interfejs dopisuje pozostałą część, bez konieczności naciskania klawisza Tab. Dzięki dopracowaniu interfejsu CLI przełącznik 6248 jest dużo łatwiejszy w zarządzaniu i obsłudze niż PowerConnect 6024.

Pod względem interfejsu zarządzania opartego na WWW nie ma istotnych zmian. Interfejs ma taki sam układ i oferuje podobne opcje. Istotną nowością jest to, że obecnie użytkownicy nie powinni mieć kłopotów z zarządzaniem przełącznikiem, gdy używają przeglądarki innej niż Microsoftu. W przypadku wcześniejszych modeli przełącznika podobne problemy występowały dość często.

Podsumowanie

PowerConnect 6248 to bardzo dobry produkt, wart swej ceny (w porównaniu do konkurencji - bardzo atrakcyjnej). Użytkownik może za jego pomocą zbudować sieć opartą zarówno na połączeniach gigabitowych, jak i na połączeniach 10 Gb/s, opartych na okablowaniu miedzianym i na światłowodach.


TOP 200