Przełącznik 3Com S7906E

3Com oferuje szybki przełącznik dla dużych firm i centrów danych, mogący obsługiwać do 288 połączeń Gigabit Ethernet i tak wiele sesji routingu OSFP, jak mało które urządzenie podobnej klasy.

Choć 3Com S7906E nie zapewnia niektórych bardziej zaawansowanych opcji, które można znaleźć w porównywalnych urządzeniach konkurencji, to dzięki zaletom, takim jak duża wydajność i niski pobór mocy, jest godny polecenia. Potrafi też efektywnie obsługiwać rdzenie dużych sieci LAN i agregować w nich wolniejsze połączenia.

Cztery modele

Testowany model ma sześć kart liniowych. Na każdej znajduje się 48 portów Gigabit Ethernet z transceiverami SFP, które mogą obsługiwać połączenia miedziane lub światłowodowe. Producent zapewnia, że poszerzy wkrótce ofertę o tańsze karty ze zintegrowanymi transceiverami, obsługującymi wyłącznie połączenia miedziane.

Przełącznik 3Com S7906E
Przełącznik 3Com S7906E należy do serii S79XX, obejmującej cztery inne modele: S7910E (10 gniazd na karty liniowe), S7902E (2 gniazda na karty), S7903E (3 gniazda na karty) i S7906E-V (6 gniazd na karty liniowe instalowane pionowo). Każde urządzenie ma zawsze dwa dodatkowe gniazda na instalowanie modułów zarządzających przełącznikiem.

Model S7906E może obsługiwać ograniczoną liczbę połączeń Ethernet 10 Gb/s (maks. 16). Jak na sprzęt tej klasy, to stanowczo za mało. Dla porównania, przełączniki Catalyst 6509 i Nexus 7010 (Cisco) mogą obsłużyć odpowiednio: do 130 i do 256 połączeń Ethernet 10 Gb/s.

To, że urządzenie 3Com może obsługiwać tylko 16 połączeń Ethernet 10 Gb/s, nie oznacza bynajmniej, że pracuje wolniej niż przełączniki oferowane przez konkurencję. Testy wykazały, że 3Com S7906E obsługuje ruch unicast na wszystkich 288 portach tylko nieznacznie wolniej od Cisco Catalyst 6509 (przesyłając ramki o średniej i maks. długości). W przypadku krótkich ramek switch 3Com pracuje nawet wydajniej niż jego odpowiednik Cisco.

3Com przegrywa jednak z przełącznikami Cisco w tak ważnym obszarze, jak możliwość aktualizowania oprogramowania podczas normalnej pracy urządzenia. Rozwiązanie 3Com wymaga zatrzymania pracy przełącznika. Producent obiecuje, że pracuje nad tym problemem i jeszcze w tym roku wprowadzi niezbędne modyfikacje, usuwające tę niedogodność.

Sześć kategorii

Przełącznikowi przyznawano oceny w sześciu kategoriach: wydajność przy obsłudze ruchu Layer 2 unicast, wydajność obsługi ruchu Layer 3 unicast, wydajność przy obsłudze ruchu Layer 3 multicast, energooszczędność, oferowane funkcjonalności oraz zarządzanie i łatwość obsługi.

Wydajność Layer 2 unicast

Test Layer 2 unicast mierzył dwa parametry: liczbę ramek, jakie przełącznik może obsłużyć w ciągu sekundy (odbierając je z portu wejściowego i ekspediując do portu wyjściowego), oraz opóźnień towarzyszących temu procesowi. Urządzenie tworzące ramki (tester Spirent TestCenter) generowało na potrzeby testu aż 259 200 unikalnych adresów MAC i ponad 74 mln strumieni danych.

Niezależnie od długości ramek (od tych liczących 64 bajty - do ramek jumbo o dł. 9216 bajtów), przełącznik obsługiwał je na każdym z 288 portów z pełną gigabitową szybkością.

Przełącznik 3Com S7906E
Przeciętne i maks. opóźnienia są bardzo małe (bardzo ważny parametr przy obsługiwaniu aplikacji przesyłających dane w czasie rzeczywistym; np. obrazy wideo). Przy obsłudze ramek o długości 64 bajtów przeciętne opóźnienie wynosi np. tylko ok. 6,5 mikrosekund. Fluktuacja opóźnień (różnica między minimalnymi i maksymalnymi opóźnieniami) - nie jest też znacząca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200