Przełączanie łatwe i przyjemne

Dostawcy sprzętu sieciowego wprowadzają na rynek przełączniki nowej generacji - wydajne, elastyczne, łatwe w konfiguracji i uwalniające administratorów od wykonywania części zadań.

Dostawcy sprzętu sieciowego wprowadzają na rynek przełączniki nowej generacji - wydajne, elastyczne, łatwe w konfiguracji i uwalniające administratorów od wykonywania części zadań.

Przełączanie łatwe i przyjemne

Przełącznik HP ProCurve Networking

Nowe generacje przełączników obiecują łatwiejsze życie administratorom zarządzającym systemami IT i sieciami SAN. Producenci koncentrują się ostatnio bardziej na rozwoju oprogramowania ułatwiającego zarządzanie i wprowadzającego inteligentne mechanizmy automatycznej reakcji na typowe zdarzenia w sieci niż modyfikacjach czysto sprzętowych.

Hewlett-Packard już w 2003 r. ogłosił tzw. strategię Adaptive Networks - koncepcję sieci automatycznie reagujących i dopasowujących się do bieżących wymagań użytkowników i pojawiających się zagrożeń. Teraz firma zapowiada wprowadzenie nowej generacji przełączników, które mają umożliwić realizację tej koncepcji.

Force10 Networks zapowiada wyposażenie swoich przełączników w modularny system operacyjny FreeBSD, dzięki czemu staną się one podobne do unixowych serwerów, w których system operacyjny kontroluje pracę wielu niezależnych aplikacji oraz włącza i wyłącza różnorodne usługi sieciowe.

Cisco wprowadziło do niektórych nowych modeli przełączników mechanizm IOS Software Activation - urządzenia są wyposażone w kompletny zestaw oprogramowania IOS, a użytkownik może samodzielnie aktywować niezbędne mu funkcje, a później również modyfikować konfigurację zależnie od zmieniających się wymagań.

Natomiast Brocade dotrzymała wcześniejszych obietnic i wprowadza przełączniki i oprogramowanie integrujące jej produkty z systemami przejętej firmy McData.

Inteligencja sieciowa

W ciągu najbliższych kilku miesięcy HP wprowadzi na rynek nowe przełączniki inteligentne, które umożliwią tworzenie sieci zdolnych adaptować się na bieżąco do potrzeb użytkowników, aplikacji i przedsiębiorstwa. Zgodnie z ogłoszoną przez HP strategią Adaptive Networks nowe rozwiązania sieciowe mają samodzielnie dostosowywać swoją konfigurację, wydajność i przepustowość do aktualnej sytuacji. Sieci mają się stać również dzięki nim bardziej bezpieczne, ponieważ samodzielnie będą kontrolować dostęp użytkowników do zasobów. Adaptive Networks to także większa skalowalność, która ma przełożyć się na zmniejszenie wydatków na zakup infrastruktury. Natomiast wykorzystanie otwartych standardów ma zagwarantować względnie łatwą integrację w sieci, m.in. telefonii IP, przekazu wideo i rozwiązań opartych na sprzęcie i oprogramowaniu innych niezależnych producentów.

"Adaptive Networks nie jest czymś, co pojawiło się nagle jako koncepcja budowy nowoczesnej sieci. Już w 2003 r. HP przedstawił model sieci Adaptative EDGE Architecture, w którym zakładano użycie inteligentnych przełączników brzegowych umożliwiających wykonanie daleko posuniętej zautomatyzowanej konfiguracji portu w zależności od tego kim jest użytkownik, który się do tego portu podłączył" - mówi Kazimierz Osiński, Country Category Manager z działu sieciowego HP ProCurve Networking w Polsce.

Warunkiem zautomatyzowanego dostosowywania się sieci do potrzeb użytkownika jest dostęp do unikalnych informacji dotyczących użytkowników oraz urządzeń, z których korzysta on w sieci, np. komputera przenośnego, stacjonarnego czy telefonu VoIP. Na podstawie tych informacji tworzony jest bowiem profil użytkownika zdefiniowany w systemie IDM (Identity Driven Manager). Profil sieciowy określa konfiguracje i parametry pracy użytkownika w sieci. Nie tylko chroni to sieć przed nieautoryzowanym dostępem, ale także umożliwia, by użytkownicy tuż po zalogowaniu automatycznie uzyskiwali kompletny dostęp do przypisanych im zasobów i całego środowiska pracy w sieci.

HP oferuje obecnie przełączniki inteligentne (serii 3400, 3500, 5300, 5400) zbudowane z wykorzystaniem zaprojektowanych i wyprodukowanych samodzielnie układów ASIC czwartej generacji, które wraz z oprogramowaniem IDM zapewniają możliwość budowy sieci pozwalającej na kontrolę dostępu do zasobów.

"Niski koszt kluczowego produktu, jakim jest IDM, którego cena sugerowana dla klienta końcowego wynosi 15,5 tys. zł netto za licencję dla 500 użytkowników powoduje, że rozwiązanie staje się interesujące już dla rynku średnich przedsiębiorstw. Coraz więcej firm dostrzega możliwości tego typu rozwiązań sieciowych nie tylko ze względu na ich przystępność cenową, ale także z uwagi na możliwości kontroli dostępu do sieci, personalizacji środowiska pracy dla konkretnych osób czy urządzeń" - przekonuje Kazimierz Osiński.

Obiecana współpraca

Ofertę Brocade w ciągu najbliższych tygodni zasilą przełącznik Fibre Channel oraz nowe wersje oprogramowania do zarządzania siecią SAN. Co ważne, nowe produkty mają być zgodne z technologiami przejętymi w ub.r. wraz z firmą McData - przełącznik Brocade 5000 ma zapewniać transmisję danych przez złącza Fibre Channel 4 Gb/s w sieciach SAN opartych na rozwiązaniach własnych, ale także McData. Brocade 5000 to pierwszy przełącznik tej firmy, który może pracować w obu środowiskach. Wprowadzenie takiego produktu to efekt zobowiązania firmy podjętego podczas ogłaszania przejęcia. Brocade zagwarantowała wówczas, że dotychczasowi klienci McData nic nie stracą na tym połączeniu i nie spowoduje ono żadnych problemów związanych z rozwojem istniejących infrastruktur sieci SAN.

Nowy przełącznik jest wyposażony w funkcję udostępniania portu na żądanie (Port on Demand), dzięki czemu możliwe jest jego skalowanie (16, 24, 32 porty). Urządzenie przeznaczone do montażu w szafie przemysłowej ma wysokość 1U. Działa w środowiskach Windows, Linux, Solaris i IBM AIX, ale dzięki portom FICON może być podłączane również do komputerów mainframe. Architektura Brocade 5000 zapewnia możliwość pracy wszystkich 32 portów z pełną prędkością 4 Gb/s w trybie full duplex. Łączna zagregowana przepustowość przełącznika wynosi 256 Gb/s. Urządzenie jest też zgodne ze standardami 1 Gb/s i 2 Gb/s.

Nowością jest możliwość monitorowania przełączników McData z wykorzystaniem oprogramowania SAN Health Professional. Rozwiązanie to pozwala administratorom analizować dane konfiguracyjne wszystkich komponentów sieci SAN, a także zarządzać ich zmianami. Oprogramowanie SAN Health Professional jest dostępne na stronie WWW producenta.

Firma przygotowała również bramkę Brocade Access Gateway, która umożliwia współpracę przełączników Brocade dla sieci SAN zintegrowanych w infrastrukturze kasetowej z produktami innych dostawców infrastruktury sieci SAN. Bezproblemowa współpraca z pełną wydajnością jest możliwa tylko wówczas, gdy wszystkie urządzenia są zgodne ze standardem NPIV (N_Port ID Virtualization).

Zarządzanie open source

Force10 Networks zdecydowała się na wykorzystanie oprogramowania open source do zarządzania przełącznikami dla centrów danych. Opracowany i rozwijany przez firmę Wind River zamknięty system operacyjny VxWorks zostanie w nich zastąpiony FreeBSD (Berkeley Software Distribution), czyli opartym na Unixie systemem operacyjnym open source. Ma to zagwarantować większą stabilność i elastyczność. FreeBSD ma stanowić kolejną warstwę redundancji spoczywającą na trójwarstwowej architekturze procesorowej, która wykorzystuje odrębne układy do realizacji zadań związanych z przełączaniem, routowaniem i zarządzaniem.

Force10 Networks twierdzi także, że modularna architektura FreeBSD pozwoli użytkownikom łatwiej zarządzać przełącznikami. Szczególnie dotyczy to mocno obciążonych urządzeń, które świadczą wiele usług i wykorzystują zaawansowane protokoły sieciowe. Przedstawiciele firmy przekonują, że przełączniki linii E pracujące pod kontrolą oprogramowania FreeBSD można porównać do unixowych serwerów, w których system operacyjny kontroluje pracę wielu niezależnych aplikacji. Wykorzystanie FreeBSD ułatwi włączanie i wyłączanie nowych usług sieciowych, a także tworzenie nowych aplikacji dla przełączników.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że na oprogramowaniu FreeBSD jest oparte między innymi jądro systemu Apple Mac OSX, a wykorzystanie systemów open source przez producentów sprzętu sieciowego jest stosunkowo popularne. Linux i BSD używają w swoich rozwiązaniach np. Cisco lub 3Com. Pierwsza z nich stosuje Linuxa w modułach instalowanych w routerach ISR (Integrated Services Routers), a 3Com wprowadził system spod znaku pingwina do zaprezentowanych niedawno modułów przeznaczonych dla routerów linii OSN (Open Services Networking).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200