Przekaz głosu w DSL

Niedawno również Nokia wprowadziła na rynek nową kartę liniową obsługującą osiem portów w standardzie SHDSL (Single Line High Speed DSL), zapewniającą szybszą transmisję i większy zasięg cyfrowych linii abonenckich. Karta liniowa SHDSL umożliwia zarówno większe prędkości transmisji symetrycznej, jak też lepsze możliwości dostępu do sieci. Zostały one zoptymalizowane w sposób odpowiadający potrzebom małych i średnich firm, także osób prowadzących jednoosobową działalność z domowego biura (SOHO) oraz firm działających w strukturze rozproszonego biura zatrudniającego telepracowników.

Na CeBIT 2001 wszystkie większe firmy telekomunikacyjne przedstawiały własne rozwiązania dostępu szerokopasmowego za pośrednictwem technologii xDSL, łączącej lokalnych abonentów z firmowymi platformami komunikacji. Koncern Siemens rozpoczął w ubiegłym roku instalację na wielką skalę najnowszej wersji szerokopasmowych koncentratorów Attane XpressPass 140 DSL - na zamówienie Deutsche Telekom - w największej w Europie sieci ATM, stosującej dostęp szerokopasmowy xDSL (SDSL, ADSL, UDSL, VDSL), w której głos i dane są transmitowane jednocześnie (zwykle z szybkością 2,3 Mb/s). Sieć ta jest wykorzystywana do włączania krotnicy dostępowej DSLAM, oferującej usługi T-DSL przez sieci szkieletowe IP i ATM, a także do bezpośredniego łączenia abonentów ATM ze szkieletem sieci transportowej ATM.

Lucent Technologies instaluje w Europie własną kompletną platformę szerokopasmową Stinger DSL u jednego z największych europejskich dostawców internetowych, HighwayOne. Rodzina skalowanych koncentratorów Stinger DSL wraz z firmowymi multiplekserami dostępowymi DSLAM (VoDSL) i przełącznikami sieci wirtualnych ATM/IP koncentruje pakietowy trafik abonencki i wysyła go w sieć za pośrednictwem wielousługowych przełączników klasy Lucent CBX 500.

Wielki wybór przewodowych i bezprzewodowych produktów, wykonanych w szerokopasmowej technologii xDSL, ma w swej ofercie Alcatel, oferujący zarówno najprostsze domowe modemy szerokopasmowe ADSL (A1000L), jak też nowoczesne rutery serii Speed Touch o wyrafinowanych funkcjach użytkowych. Najnowsza generacja szybkich (192 kb/s-2,3 Mb/s) i symetrycznych ruterów dostępowych SSHDSL (Secure Symmetric HDSL) może być nawet wyposażona w zaporę ogniową (Speed Touch 521s), broniącą sieci przed intruzami, bądź w rutery działające w sieciach prywatnych - nie wymagających takiej ochrony (Speed Touch 591s). Wiele proponowanych przez firmę odmian modemów xDSL różni się między sobą współpracą z sieciami ISDN (Speed Touch 350i), sposobem działania z komputerami PC, wyposażeniem interfejsowym (porty szeregowe USB), szybkością przesyłania danych lub typem sieci lokalnej Ethernet, z którą współpracuje urządzenie.

Nowa generacja abonenckich urządzeń IAD

Przekaz głosu w DSL

Zasada multipleksacji TDMA w urządzeniach końcowych IAD (Integrated Access Devices)

Ostatnią propozycją przewodowego dostępu szerokopasmowego klasy xDSL jest następna (druga) generacja rozwiązań cyfrowych, utworzona na bazie urządzeń IAD (Integrated Access Devices), nazywanych także jako NG IAD (Next Generation IAD). W tych nowoczesnych urządzeniach komunikacyjnych transmisje przebiegają na odmiennych od dotychczas prezentowanych zasadach, z wykorzystaniem modulacji z podziałem czasu - TDM (Time Division Multiplexing). Umożliwiają one prowadzenie transmisji pakietowych w łączu szerokopasmowym, natomiast za łączenie i rozdzielanie różnorodnych sygnałów, kanałów i usług odpowiadają urządzenia cyfrowe IAD o złożonej technice przetwarzania, instalowane po obydwu stronach lokalnego łącza szerokopasmowego (lokalna pętla abonencka).

Abonenckie urządzenia NG IAD umożliwiają pakietowe sprzęganie komputerów PC użytkownika i jego telefonów z usługami xDSL, eliminując tradycyjne modemy, mosty oraz routery DSL. Uniwersalność współczesnych produktów IAD polega na możliwości prawie dowolnego ich konfigurowania, wraz z dostosowaniem urządzeń do specyficznych warunków pracy lokalnej. Jedną z możliwości jest uzyskanie wszystkich usług związanych z transmisją głosu i danych u jednego dostawcy (jeden punkt kontaktowy usług, jeden sposób taryfikacji, jeden sposób zarządzania), z jednoczesnym zapewnieniem komunikacji charakteryzującej się dużą przepływnością danych. Użytkownik końcowy ma więc zapewnioną w ten sposób łączność zewnętrzną zarówno do przekazów głosowych, jak też rozmaitych transmisji danych. Inną istotną cechą urządzeń integrujących IAD jest możliwość skalowania pasma transmisji dla poszczególnych usług realizowanych w czasie rzeczywistym, z uwzględnieniem bieżącego trafiku w sieci, tak aby transmisje te przebiegały bez zakłóceń dla użytkownika.

Przekaz głosu w DSL

Przekaz głosu i danych przez IAD/DSL

W większości rozwiązań abonenckie urządzenia integrujące IAD są dostosowane do transmisji głosu i danych przez sieć ATM, a ponadto potrafią one dodatkowo umieszczać dane IP w komórkach ATM dla transmisji szerokopasmowej xDSL i w ten sposób wspierać funkcje routingu i zarządzania adresami IP w sieci. W rezultacie uzyskuje się wysokiej jakości usługi telefoniczne z rozszerzonymi cechami wywołań oraz ciągły i szybki dostęp do Internetu lub oddalonych sieci LAN.

Do funkcjonowania takiego rozwiązania IAD - znajdującego się w budynku klienta sieci, po stronie lokalnej centrali telefonicznej przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego - potrzebna jest brama, będąca w swojej istocie multiplekserem dostępowym DSLAM (DSL Access Multiplexer), integrująca głos z danymi pochodzącymi od wielu użytkowników sieci. Ruch głosowy przekształcony na konwencjonalne sygnały głosowe może być kierowany przez multiplekser do sieci telefonicznych, a dane transmitowane w postaci pakietów - do właściwych miejsc przeznaczenia zgodnie z adresem docelowym. Zwykle będą to punkty usług internetowych lub inne sieci korporacyjne LAN.

Przedstawione sposoby przesyłania głosu przez łącza xDSL (VoDSL) nie wyczerpują wszystkich możliwości integrowania głosu z danymi w przekazach szerokopasmowych (VoATM, VoFR, VoIP), gdyż rynek integracji takich przekazów dopiero się kształtuje. W tej dziedzinie nowe możliwości techniczne pojawiają się każdego roku, a przekaz za pośrednictwem pojedynczej skrętki miedzianej prezentuje jedynie część tych możliwości.


TOP 200