Przejrzysta przyszłość internetu

W koreańskim Busan trwają właśnie negocjacja dotyczące przyszłości internetu – po raz pierwszy w historii ich przebieg mogą śledzić wszyscy zainteresowani. Uczestnicy Konferencji Pełnomocników Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU zdecydowali, że jej przebieg będzie na żywo transmitowany w sieci.

Decyzję o nadawaniu webcastów przegłosowali sami uczestnicy konferencji związku, w odpowiedzi na apele ze strony organizacji zajmujących się ochroną prywatności i domagających się większej przejrzystości podejmowania decyzji przez MZT. W Busan trwa właśnie Konferencja Pełnomocników Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU - International Telecommunication Union) – czyli najważniejsze spotkanie delegacji państw członkowskich organizacji będącej jedną z wyspecjalizowanych agend ONZ. Takie konferencje odbywają się co cztery lata, i to właśnie podczas nich określane są główne cele operacyjne MZT, wybierane są władze, ustalany budżet itp.

Spotkanie trwać będzie przez najbliższe trzy tygodnie, do 7 listopada 2014. Wiadomo, że wśród kluczowych tematów dyskusji pojawia się m.in. Internet Rzeczy, kwestia bezpieczeństwa w Internecie oraz granic inwigilacji użytkowników, prowadzonej zarówno przez instytucje wywiadowcze, jak i firmy. Oprócz tego delegaci zajmą się sprawami administracyjnymi związku.

Zobacz również:

  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju

W poprzednich latach MZT był wielokrotnie krytykowany za niechętne dzielenie się z publiką informacjami o procesach decyzyjnych zachodzących w organizacji – dlatego też w tym roku ma być zupełnie inaczej. Uczestnicy spotkania zgodzili się, by wszyscy zainteresowani mieli dostęp do webcastów z wszystkich publicznych spotkań odbywających się w ramach konferencji, a także wszystkich dokumentów przygotowanych przed jej rozpoczęciem oraz podczas samego spotkania. Wiadomo, że wszystkie spotkania będą tłumaczone na 8 języków.

Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie zebrania i dyskusje odbywające się podczas konferencji mają charakter otwarty – niektóre podkomisje będą obradowały w zamkniętych grupach i one nie będą relacjonowane online. Przedstawiciele MZT tłumaczą, że spotkania te będą często organizowane ad-hoc i praktycznie niemożliwe jest zaplanowanie ich tak, by mogły być transmitowane w sieci. W internecie nie będą też pokazywane posiedzenia poświęcone tematom administracyjnym - np. budżetowe.

“Uznaliśmy, że dokumenty MZT powinny być udostępniane publice, a także, że wszystkie akredytowane organizacje zajmujące się prywatnością powinny móc brać udział w spotkaniach – jako obserwatorzy. To kontynuacja naszych działań podjętych na Światowej Konferencji MZT w 2012” – podsumował Richard Hill, jeden z sygnatariuszy listu, w którym Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny poinformował o większym otwarciu na publiczności obrad Konferencji Pełnomocników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200