Przejęcie Nokii to dla Microsoftu "niezbędne ryzyko"?

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Microsoft zamierza przejąć najważniejsze elementy fińskiej Nokii – w tym przede wszystkim dział Devices & Services. Zdaniem analityków, transakcja jest ryzykowna, ale w sprzyjających okolicznościach może być korzystna dla obu stron.

Nie ma wątpliwości, że zarówno dla Microsoftu, jak i dla Nokii będzie to niezmiernie ważna operacja. Dla koncernu z Redmond to chyba ostatnia już szansa na skuteczne zaatakowanie segmentu rozwiązań mobilnych, zaś dla Nokii – koniec pewnej ery, w której fińska firma była istotnym (a swego czasu – dominującym graczem na rynku telefonów komórkowym). Teraz Finowie zamierzają się skupić na rozwijaniu rozwiązań z zakresu sieci mobilbych, a także usług mapowych i lokalizacyjnych.

"Segment mobilny jest tą częścią branży IT, która rośnie najszybciej i ma potencjał stać się absolutnie dominującą – dlatego choć dla Microsoftu przejęcie Nokii jest ryzykownym posunięciem, to jest to ryzyko, które musiało zostać podjęte" – skomentował Ben Wood, szef działu badań firmy analitycznej CCS Insight.

Zobacz również:

  • Ważna informacja dla użytkowników oprogramowania .NET 7
  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Broadcom coraz bliżej sfinalizowania transakcji przejęcia firmy WMware

Wood podkreśla, że dotychczasowa strategia działań Microsoftu w segmencie mobilnym nie sprawdziła się.  Koncern próbował działać jako dostawca wyłącznie oprogramowania, instalowanego na sprzęcie innych producentów, ale okazało się, że to nie wystarczyło do nawiązania skutecznej walki z Google i Apple'm. Prawdopodobnie stąd wzięła się decyzja o przejęciu Nokii i przypuszczeniu jeszcze jednego szturmu na konkurentów.

"Jeśli ta transakcja dojdzie do skutku, efekty powinny być pozytywne dla obu stron. Ale nie należy zapominać o wyzwaniach, jakie stają przed firmami w takiej sytuacji – szczególnie, że Microsoft jest już przecież w trakcie swojej własnej reorganizacji. Znamy z historii wiele przypadków nieudanych przejęć tego kalibru" – dodaje analityk.

Inni komentatorzy – m.in. Carolina Milanesi, wiceprezes Gartner Consumer Devices – sugerują, że w wyniku transakcji Microsoft stanie się z czasem jedynym producentem urządzeń z Windows Phone (chyba, że Google jakoś radykalnie zmieni zasady licencjonowania systemu Android – co mogłoby zniechęcić do niego niektórych producentów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200