Przeglądarka Chrome 86 sprawdza czy użyte przez nas hasła są bezpieczne

Google wprowadził do najnowszych wersji przeglądarek Chrome instalowanych na mobilnych urządzeniach Android i iOS (oznaczonych numerem 86) szereg nowych mechanizmów, które zapewniają ich użytkownikom jeszcze większe bezpieczeństwo.

Chrome

I tak np. jeśli użyte przez użytkownika hasło wyciekło do internetu – zostało np. skradzione - przeglądarka powiadomi o tym fakcie użytkownika i poprosi go o to, aby jak najszybciej zmienił go.

Jest to możliwe dzięki temu, że Chrome używa specjalnego algorytmu, który szyfruje używane przez użytkownika hasła i wysyła ich kopie do jednego z serwerów Google. Może on wtedy sprawdzić czy hasło takie nie znajduje się liście zawierającej skradzione poświadczenia tożsamości i jeśli tak jest ostrzec użytkownika, że grozi mu niebezpieczeństwo.

Zobacz również:

  • O co pytaliśmy Google w mijającym roku?
  • Firefox 95 z nową piaskownicą
  • Edge i Windows 11

Google wprowadził również do mobilnych wersji przeglądarki Chrome 86 inne usprawnienia, takie jak usługa nosząca nazwę Enhanced Safe Browsing. Ochroni ona użytkownika przed wyłudzaniem informacji, złośliwym oprogramowaniem i phishingiem dzięki temu, że cała jego aktywność jest kontrolowana właśnie przez tę usługę.

Usługa ta pojawiła się pojawiła się na początku tego roku w przeglądarce Chrome obsługującej desktopy i po kilku miesiącach okazało się, że liczba włamań do komputerów, na których zainstalowano taką przeglądarkę, zmniejszyła się o 20%. Stąd decyzja, aby podobną usługę wprowadzić do przeglądarek Chrome instalowanych na urządzeniach Android i iOS.

Przeglądarka Chrome 86 jest już dostępna od wczoraj w wersji przystosowanej do instalowania na urządzeniach Android. Użytkownicy urządzeń iOS muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż przeglądarka Chroma 86 obsługującą tę platformę powinna być gotowa w najbliższych dniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200