Przeglądarka Chrome 86 sprawdza czy użyte przez nas hasła są bezpieczne

Google wprowadził do najnowszych wersji przeglądarek Chrome instalowanych na mobilnych urządzeniach Android i iOS (oznaczonych numerem 86) szereg nowych mechanizmów, które zapewniają ich użytkownikom jeszcze większe bezpieczeństwo.

Chrome

I tak np. jeśli użyte przez użytkownika hasło wyciekło do internetu – zostało np. skradzione - przeglądarka powiadomi o tym fakcie użytkownika i poprosi go o to, aby jak najszybciej zmienił go.

Jest to możliwe dzięki temu, że Chrome używa specjalnego algorytmu, który szyfruje używane przez użytkownika hasła i wysyła ich kopie do jednego z serwerów Google. Może on wtedy sprawdzić czy hasło takie nie znajduje się liście zawierającej skradzione poświadczenia tożsamości i jeśli tak jest ostrzec użytkownika, że grozi mu niebezpieczeństwo.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Opera uruchomiła funkcje AI w swojej przeglądarce sieciowej
  • Google zezwoli na większą personalizację systemu ChromeOS

Google wprowadził również do mobilnych wersji przeglądarki Chrome 86 inne usprawnienia, takie jak usługa nosząca nazwę Enhanced Safe Browsing. Ochroni ona użytkownika przed wyłudzaniem informacji, złośliwym oprogramowaniem i phishingiem dzięki temu, że cała jego aktywność jest kontrolowana właśnie przez tę usługę.

Usługa ta pojawiła się pojawiła się na początku tego roku w przeglądarce Chrome obsługującej desktopy i po kilku miesiącach okazało się, że liczba włamań do komputerów, na których zainstalowano taką przeglądarkę, zmniejszyła się o 20%. Stąd decyzja, aby podobną usługę wprowadzić do przeglądarek Chrome instalowanych na urządzeniach Android i iOS.

Przeglądarka Chrome 86 jest już dostępna od wczoraj w wersji przystosowanej do instalowania na urządzeniach Android. Użytkownicy urządzeń iOS muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż przeglądarka Chroma 86 obsługującą tę platformę powinna być gotowa w najbliższych dniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200