Przegląd zapowiadanych płyt Abita

Abit, jeden z najpopularniejszych na naszym rynku producentów płyt głównych, przedstawił swe plany dotyczące nowych modeli, które ukażą się do końca bieżącego roku.

Abit, jeden z najpopularniejszych na naszym rynku producentów płyt głównych, przedstawił swe plany dotyczące nowych modeli, które ukażą się do końca bieżącego roku.

Producent zamierza, w zależności od platformy, bazować na okreslonych dostawcach chipsetów. Dla procesorów AMD przewidziano chipsety NVidia i VIA, natomiast dla układów Intela – produkty SiS-a i Intela.

Oto krótkie charakterystyki zapowiadanych płyt:

Dla procesorów AMD

AT7II – jest to zmodyfikowana płyta serii MAX, która charakteryzuje się nietypową budową (brak złączy PS/2, drukarki) i pełnym wyposażeniem. Na płycie znajdzie się chipset VIA KT400 oraz nowy mostek południowy VT8235. Dzięki temu możliwa będzie obsługa pamięci DDR400, kart graficznych AGP 8x oraz dysków z interfejsem SerialATA. Na wyposażeniu nie zabraknie oczywiście portów USB 2.0, FireWire, kontrolera RAID ATA133 oraz wbudowanego układu dźwiękowego (6-kanałowy z wyjściem cyfrowym optycznym) oraz sieciowego (10/100 Mbit LAN). Nowością będzie dodatkowa kieszeń Media XP którą będzie instalowało na przedzie obudowy. To właście tam będziemy mieli dostęp do złączy audio i FireWire.

KD7-RAID - płyta w tradycyjnym formacie ATX wyposażona w chipset VIA KT400. Oprócz wszelkiego rodzaju dodatków muzyczno-multimedialnych wyposażona tak jak model AT7II.

K8V - pierwszy model Abita dla procesorów AMD kolejnej generacji. Konkretnie chodzi tu o układ ClawHammer współpracujący z chipetem K8HTB. Obsługiwana pamięć to moduły DDR333 (dostępne 2 banki). Z pozostałych cech charakterystycznych należy wymienić: współpracę z kartami graficznymi AGP 8x, 4 złącza PCI, 1 ACR, kontroler napędów ATA133 i SerialATA, 6-kakłowy kontroler audio oraz porty USB 2.0. Płyta pojawi się pod koniec br.

NV7II-8X - model bazujący na chipsecie NVidia nForce2 ze zintegrowanym układem graficznym GeForce4 MX. Oczywiście płyta współpracuje z procesorami AMD Athlon i Duron oraz pamięciami DDR333 (dwukanałowy, 256-bitowy kontroler). Pozostałe cechy to: obsługa kart graficznych AGP 8x, kontroler ATA133, USB 2.0, 5 złączy PCI, 1 ACR, koder/dekoder audio DD 5.1 oraz kontroler FireWire.

K8N - druga z płyt dla procesorów AMD ClawHammer. Ma jednak pracować pod kontrolą chipsetu NVidia. Szczegóły techniczne nie są na razie znane.

Dla procesorów Intela

IT7II - tak jak w przypadku wersji płyty MAX dla AMD, tak i intelowski flagowiec Abita doczeka się unowocześnienia. Otrzyma chipset i845PE pozwalający na instalację pamięci DDR333. Istotną zmianą będzie również dodanie interfejsu SerialATA. Pozostałe elementy wyposażenia prawdopodobnie pozostaną bez zmian.

BE7-RAID - można powiedzieć, że będzie to płyta o bazowej konstrukcji MAX z tym, że zubożona o multimedialne gadżety. Nie będzie także obsługi napędów SerialATA.

SR7-8X - płyta dla procesorów P4/Celeron oparta na chipsecie SiS648. Jego wyróżniki to obsługa kart graficznych AGP 8x oraz pamięci DDR333 (3 banki pamięci). Pozostałe wyposażenie to: zintegrowany układ dźwiękowy, 5 złączy PCI i porty USB 2.0.

GB7 - pierwszy model bazujacy na zapowiadanym obecnie chipsecie Intel Granite Bay. Ma on obsługiwać dwukanałowo pamięci DDR333, współpracować z kartami graficznymi AGP 8x oraz napędami SerialATA. Cena zapewne będzie zabójcza, bo sam chipset ma kosztować ok 100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200