Przegląd szkoleń sieciowych

Nie ma ściśle ustalonych szkoleń przygotowujących do uzyskania tego certyfikatu. Wymienione w pierwszej tabeli kursy zawierają jedynie materiał pokrewny do obowiązującego na egzaminie.

Aby uzyskać ten certyfikat, należy zdać egzamin CCIE Routing and Switching (305-001) i wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas dwudniowego testu w laboratorium. Egzaminy te nie są jednak dostępne w Polsce. Oferują je dwa ośrodki Cisco w: Brukseli i San Jose (USA).

Network Engineering and Design

Przegląd szkoleń sieciowych

Ścieżka szkoleń Network engineering and design

Ścieżka ta jest przeznaczona dla osób zamierzających zajmować się projektowaniem skalowanych sieci LAN, WAN, opartych głównie na rozwiązaniach Cisco. Tematyka kursów obejmuje usługi zdalnego dostępu, weryfikację projektów pod względem technicznym oraz wymagań klienta, Storage Application Networking, dostęp radiowy, usługi sieciowe, bezpieczeństwo, zarządzanie i QoS.

Service Provider (dawniej Communications and Services)

Przegląd szkoleń sieciowych

Ścieżka szkoleń service provider

Kursy tej serii są skierowane do osób zajmujących się infrastrukturą i metodami dostępu w środowisku end-to-end, głównie przez istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Uczestnik poznaje przekrój stosowanych technologii: ATM, Frame Relay, rozgłaszanie i routing IP, IP QoS, BGP, MPLS, DSL oraz dostęp bezprzewodowy.

Na egzaminie CCIE Service Provider połowa pytań dotyczy zagadnień ogólnych, połowa skupia się na jednej, wybranej przez kandydata specjalności: sieci optyczne, DSL, okablowanie, przełączanie w sieciach WAN lub telefonia IP.

Network Security

Przegląd szkoleń sieciowych

Ścieżka szkoleń network security

Absolwent staje się specjalistą w zakresie rozpoznawania zagrożeń, projektowania i wdrażania kompleksowych mechanizmów bezpieczeństwa sieci.

Aby ułatwić znalezienie pracy absolwentom Cisco Networking Academy i pomóc pracodawcy w zatrudnieniu wykwalifikowanego pracownika, Cisco we współpracy z dk Group uruchomiła Internetową Platformę Rekrutacyjną (http://www.career.pl/cisco/ ). Funkcjonuje ona z wykorzystaniem platformy dk Workforce opracowanej przez firmę dk Career Online. Podane przez kandydata dane, dotyczące uzyskanych certyfikatów, są kierowane do właściwej akademii, która za pośrednictwem Internetu dokonuje potwierdzenia lub zaprzeczenia ich autentyczności. Korzystanie z tego rozwiązania jest bezpłatne zarówno dla osób rejestrujących się w bazie, jak i pracodawców. Interesująca wydaje się także inicjatywa firmy Cisco oraz Interkl@sy (pozarządowego projektu wspomagającego nauczanie technik komputerowych) przy współudziale Związku Powiatów Polskich, mająca na celu utworzenie 300 Lokalnych Akademii Informatycznych przy szkołach średnich. Projekt ten jest przeznaczony głównie dla osób zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo. Obecnie są realizowane szkolenia przygotowujące do zdobycia m.in. certyfikatów CCNA - Cisco oraz CNA - Novell.

Przegląd szkoleń sieciowych

Ścieżka szkoleń cisco qualified specialist (szkolenie specjalistyczne Cisco)

Informacje w Internecie:

http://www.cisco.com/global/PL/cnap/ - adresy Akademii Cisco

http://www.career.pl/cisco/ - Internetowa Platforma Rekrutacyjna dla absolwentów Cisco Networking Academy w Polsce

Microsoft

Podobnie jak w przypadku Cisco, firma Microsoft wyznaczyła trzy poziomy zaawansowania:

  • specjalista

  • administrator systemu

  • inżynier systemowy.
Podstawowym certyfikatem jest MCP (Microsoft Certified Professional). Aby go otrzymać, wystarczy zdać dowolny egzamin Microsoft (z wyjątkiem egzaminu: 70-058 - Networking Essentials). Osoba legitymująca się tym tytułem jest specjalistą w zakresie konkretnych zagadnień, odnoszących się do wybranego produktu tej firmy. Na świecie jest zarejestrowanych ponad 1,2 mln posiadaczy dyplomu MCP. Na dowolny egzamin Microsoft należy przeznaczyć 80 USD. W zależności od ośrodka prowadzącego szkolenie różnice w cenie kursu mogą wynosić 300-400 zł.


TOP 200