Przegląd szkoleń sieciowych

Autoryzowanymi partnerami szkoleniowymi Cisco Systems na terenie Polski, uprawnionymi do prowadzenia komercyjnych kursów w zakresie jej technologii są trzy firmy: Hector, Solidex i Techmex. Ponadto działa 16 akademii regionalnych, zlokalizowanych na wyższych uczelniach, oraz 134 akademie lokalne przy szkołach ponadpodstawowych i wyższych. Ośrodki te działają na zasadzie non-profit i prowadzą głównie kursy na poziomie podstawowym, przygotowując do egzaminu CCNA. Pod koniec 2002 r. akademia działająca przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako pierwsza w Polsce, uzyskała prawo do prowadzenia kursów CCNP. Otrzymała także tytuł najlepszej akademii lokalnej w 2002 roku spośród 1850 akademii z rejonu EMEA.

Certyfikaty Cisco Networking Academy należą do najpopularniejszych wśród osób deklarujących chęć certyfikacji, a tytuł Cisco Certified Internetwork Expert został wybrany przez czytelników serwisu CertCities.com jako najbardziej pożądany - "The hottest certification" w roku 2003.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, wkraczając na ścieżkę certyfikacji Cisco, jest uzyskanie tytułu CCNA (Cisco Certified Network Associate). Jest on warunkiem koniecznym do podjęcia bardziej zaawansowanych szkoleń. Szkolenie przygotowujące do tego egzaminu jest najczęściej wybieranym spośród wszystkich szkoleń firmowanych przez Cisco. Wiele uczelni, głównie technicznych, włączyło kurs CCNA do programów nauczania. Składa się on z czterech 70-godz. modułów, z których każdy kończy się testem. W szkołach średnich kurs ten jest zwykle realizowany przez dwa lata, na wyższych uczelniach można natomiast go ukończyć w ciągu jednego roku akademickiego. Firma Cisco, w celu ochrony kursów prowadzonych przez firmy komercyjne, nie zezwala na organizowanie przez akademie lokalne kursów CCNA trwających krócej niż 6 miesięcy. Studenci, którzy uzyskają na koniec każdego semestru wynik nie gorszy niż 70%, otrzymują 40-proc. zniżkę na egzamin. Na świecie dyplom CCNA ma ponad 191 tys. osób, podczas gdy CCNP (Cisco Certified Network Professional) niewiele ponad 1,4 tys. Łatwo zauważyć, że certyfikację kontynuuje zaledwie jeden na ponad stu absolwentów kursu podstawowego.

Dla większości certyfikatów okres ważności wynosi 3 lata. Wyjątkiem są certyfikaty CCIE oraz specjalistyczne, które są ważne 2 lata. Aktualizacji dokonuje się, zdając odpowiedni egzamin recertyfikujący lub egzamin z poziomu wyższego. Jego koszt wynosi zazwyczaj 150 USD. Wyjątkiem są testy serii CCIE, za które należy zapłacić 300 USD.

Niektórych szkoleń, głównie przygotowujących do egzaminów CCIE, nie ma w ofercie polskich firm szkoleniowych. Istnieje jednak możliwość ich ukończenia w formie e-learningowej za pośrednictwem partnera szkoleniowego Cisco - firmy KnowledgeNet (http://www.knowledgenet.com ). Korzystając z tej metody, można ukończyć także inne szkolenia sieciowe, m.in. Microsoft, Sun, Unix, CompTIA.

Ścieżki szkoleń i certyfikacji Cisco

Network Installation and Support

Przegląd szkoleń sieciowych

Ścieżka szkoleń Network Installation and Support

Ta ścieżka jest przeznaczona dla osób, które prowadzą instalacje i są odpowiedzialne za utrzymanie sieci LAN i WAN opartych głównie na ruterach i przełącznikach tej firmy. Program kursów przewiduje instalowanie, konfigurowanie i diagnozowanie urządzeń sieciowych oraz protokołów, projektowanie sieci, techniki zwiększania przepustowości. Możliwe jest uzyskanie trzech certyfikatów odpowiadających kolejnym poziomom zaawansowania: CCNA, CCNP i CCIE R&S.

Program kursów przygotowawczych do CCNA obejmuje zasady działania sieci LAN, WAN, VPN. Ponadto uczestnik szkolenia poznaje podstawy systemu operacyjnego IOS, tworzenie Access Lists, adresację IP oraz protokoły: IP, IGRP, Frame Relay, RIP i Ethernet.

Certyfikat CCIE można uzyskać w następujących dziedzinach: Routing and Switching, Service Provider, Security, Voice. Potwierdza on wysoki poziom wiedzy na temat sieci. Tytuł ten jest najtrudniejszy do zdobycia i niewiele osób może poszczycić się jego posiadaniem. W Polsce do tego grona należą 74 osoby. W wielu państwach jego posiadaczy jest tak niewielu, że można ich policzyć na palcach jednej ręki. Przykładowo, na Litwie uzyskała go tylko jedna, a w Jugosławii dwie osoby. Cisco zaleca, aby osoby zamierzające przystąpić do tej grupy posiadały co najmniej 6-letnie doświadczenie. Łącznie na świecie jest zarejestrowanych 10 267 posiadaczy CCIE.


TOP 200