Przegląd produktów

Korzystając z funkcji ciągłego cieniowania można tworzyć na rastrowym podkładzie ciągłe mapy tematyczne, niezależne od granic regionów, np. rozkład temperatury na terenie kraju. Map-Info odczyta każdy z wprowadzonych punktów pomiarowych temperatury, a następnie - przy użyciu niewidzialnej siatki - generuje linie rozkładu temperatury na terenie kraju, nie uwzględniając granic województw.

Wbudowane w MapInfo narzędzia do analizy danych przestrzennych są proste w użyciu i efektywne w działaniu. Osiągnięto to poprzez wykorzystanie procedur obsługujących wbudowaną własną bazę danych lub zewnętrzną SQL-ową bazę danych (MapInfo oferuje użytkownikom opcjonalne moduły, które pozwalają na zapis przestrzennych danych w bazach Oracle lub Informix). Dostęp do zewnętrznej bazy danych za pośrednictwem Open Database Connectivity został ulepszony przez zastosowanie dynamicznego dostępu (Live Remote Access). MapInfo tworzy trwałe połączenie z bazą danych. Niepotrzebne jest więc wielokrotne zapisywanie tych danych lokalnie, są one automatycznie aktualizowane z danych zmagazynowanych centralnie. MapInfo Professional 5.0 wyposażono w rozbudowany edytor raportów Crystal Reports firmy Seagate, co umożliwia łatwe i szybkie tworzenie dobrej jakości raportu z danych tabelarycznych. Można je edytować, formatować, zapisywać, a nawet ponownie wykorzystywać wcześniejsze raporty.

Wersja 5.0 obsługuje najnowsze formaty plików AutoCAD - DWG i DXF. W Map- Info zawarto własny język - MapBasic lub MapX. Ten ostatni udostępnia większość możliwości ActiveX.

Program oferuje możliwości współpracy z urządzeniami GPS. Istnieją opcjonalne moduły, rozszerzające jego możliwości, np. Vertical Mapper do analizy trójwymiarowej czy MapXtreme, pozwalający użytkownikom na tworzenie i obsługę inter-aktywnych map w WWW.

Do ważniejszych wdrożeń MapInfo w kraju należą: numeryczny plan adresowy Warszawy, systemy SIT dla administracji m.in. w Płocku, Szczecinie i Gdańsku, takie projekty, jak Baza Danych "Zielone płuca Polski", Zlewnia Narwi i wiele innych.

Słownik terminów GIS

Atrybut

Wszystkie dane tekstowe i numeryczne, związane z obiektem geograficznym lub graficznym.

Buforowanie

Funkcja analizy przestrzennej, umożliwiająca tworzenie obszarów, tzw. stref lub buforów, które otaczają wskazany obiekt lub grupę obiektów. Bufory są zapisywane jako wielokąty.

Numeryczny model terenu (NMT)

Numeryczna reprezentacja powierzchni terenu, utworzona zazwyczaj przez zbiór odpowiednio wybranych punktów (x, y, z) oraz algorytmy interpolacyjne umożliwiające odtworzenie jej kształtu w określonym obszarze. NMT stał się bardzo ważnym składnikiem Systemu Informacji Geograficznej (GIS). Sfera jego zastosowań jest bardzo szeroka i szybko się powiększa dzięki coraz szerszemu wykorzystaniu analiz przestrzennych. Są to zarówno prace ziemne lub nawadnianie w planowaniu przestrzennym, jak i tworzenie warstwic i cieniowanie w kartografii. Bez NMT trudno mówić o tworzeniu ortofotomap w fotogrametrii, gdzie służy on do uzyskania danych wejściowych, ani o geologii dna morskiego w badaniach oceanograficznych. Także architekci coraz szerzej korzystają z Numerycznego Modelu Terenu do tworzenia realistycznych obrazów projektowanych budowli razem z otoczeniem. Dzięki NMT można przeprowadzać analizy sieci rzecznej i spływu opadów, a także lepiej projektować wizualizację w różnego rodzaju symulatorach.

Digitalizacja mapy

Proces konwersji mapy z rysunku na mapę numeryczną.

Geokod

Na przykład para współrzędnych lub kod pocztowy, który zawiera przestrzenną cechę obiektu.

Geokodowanie

Zamiana informacji przestrzennej na postać dogodną do zapisu komputerowego. Zdarza się, że nazwa jest stosowana do funkcji umiejscawiania obiektów na mapie adresowej.

GIS

System Informacji Przestrzennej. System składający się z komputera, oprogramowania, bazy danych geograficznych, zaprojektowany do efektywnego przechowywania, uaktualniania, przetwarzania, analizowania i wyświetlania wszystkich form informacji, mających odniesienie geograficzne.

GPS

Globalny system określania pozycji. System satelitarny, bazujący na 24 satelitach umieszczanych na wysokich orbitach, pierwotnie opracowany do śledzenia tras amerykańskich okrętów podwodnych. Odbiornik systemu odbiera sygnały z satelitów i oblicza swoje położenie na powierzchni ziemi na podstawie pomiaru odległości od czterech lub większej liczby satelitów. Dokładność, w zależności od wersji i metody pomiaru, wynosi od 150 m do pojedynczych milimetrów.

Kartodiagram

Na przykład wykres obrazujący liczbę ludności w przedziałach wiekowych na tle mapy gmin.

Kataster

Urzędowy opis gruntów i budynków do oznaczania nieruchomości przy zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych.

LIS (Land Information System) - System Informacji o Terenie (SIT)

Obejmuje informacje szczegółowe, właściwe dla elementarnych jednostek podziału terytorialnego np. ewidencję gruntów i nieruchomości, geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu tzw. GESUT. SIT jest wyrażany w skalach od 1:500 do 1:2000.

Mapa numeryczna

Mapa zapisana w pamięci komputera. Dwa podstawowe sposoby tworzenia tej mapy to metody: rastrowa i wektorowa.

Model danych

Logiczna organizacja bazy danych, będąca modelem rzeczywistości, opisuje metody przechowywania i posługiwania się danymi.

Poszukiwanie

Funkcja analizy przestrzennej, przypisująca każdemu punktowi centralnemu pewną wartość charakteryzującą jego otoczenie. Typowym działaniem funkcji jest obliczanie obiektów pewnej klasy (np. miasta ponad 10 000 mieszkańców) w określonym otoczeniu (np. w granicach województw).

Sieciowe funkcje

Funkcje analizy przestrzennej. Operują na zbiorach połączonych ze sobą obiektów liniowych (sieć). Pozwalają na prognozowanie obciążenia sieci, optymalizację poruszania się po niej i rozdzielanie zasobów. Są stosowane w zagadnieniach transportowych, analizie sieci wodnej, energetycznej i innych.

Transformacja

Operacja wykonywana na graficznych danych przestrzennych, jej wynikiem mogą być nowe obiekty graficzne lub wartości skalarne.

Warstwa

Składowa graficznej bazy danych systemów GIS. Każda warstwa zawiera powiązany logicznie zbiór obiektów i ich atrybutów, np. działki, lasy, drogi lub podział administracyjny. (wl, sk)


TOP 200