Przegląd prasy zagranicznej

Raport prawdę ci powie?

Raport prawdę ci powie?

Rynek technologii informatycznych to miejsce bardzo mało przewidywalne, gdzie łatwo o pomyłkę, która może wiele kosztować. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrastają firmy świadczące usługi doradcze w branży informatycznej czy też próbujące przewidzieć przyszłe trendy na tym rynku. To właśnie takim informatycznym jasnowidzom Daniel Roth poświęcił artykuł (My, what big Internet numbers you have!) w najnowszym numerze Fortune.

Najwięksi gracze na tym rynku - Gartner Group, International Data Corporation (IDC), Meta Group czy Forrester Research - regularnie publikują raporty na temat wybranych trendów. Prestiż tych firm jest na tyle duży, że ich przewidywania, dotyczące popularnych technologii czy praktycznych zastosowań informatyki, są cytowane przez dziesiątki opiniotwórczych tytułów na całym świecie. Celem takich firm jest przyzwyczajenie menedżerów do myśli, że zapoznawanie się z raportami wydatnie pomoże ich przedsiębiorstwom w wybraniu odpowiednich, przyszłościowych technologii, a w konsekwencji zapewni przetrwanie na rynku. Ich przedstawiciele chcą, aby analizy i prognozy, wychodzące spod piór ich analityków, były traktowane jako alternatywa ubezpieczenia inwestycji informatycznej.

Problem jednak polega na tym, że przewidywania rynkowych analityków czasami się nie sprawdzają. To oczywiste ryzyko związane jest z dokonywaniem wszelkiego typu prognoz. Jedną z najpewniejszych metod przygotowywania prognozy jest więc przeprowadzanie bezpośrednich rozmów z przedstawicielami firm reprezentujących konkretny segment rynku, później opisywany w analizie. Praktyka pokazuje, że popyt na analizy jest ogromny i wciąż rośnie, mimo zdarzających się spektakularnych pomyłek. Jedną z nich było przewidywane zwycięstwo systemu operacyjnego IBM OS/2 nad Microsoft Windows lub upadek America Online, którą pogrążyć miał rozwój Internetu.

Fortune, 15 marca 1999 r.


TOP 200