Przegląd prasy zagranicznej

Wolność, równość, intranet - Intranet zadomowił się w wielu firmach, lecz czy odniesie sukces w przedsiębiorstwach scentralizowanych, hierarchicznych?

Wolność, równość, intranet - Intranet zadomowił się w wielu firmach, lecz czy odniesie sukces w przedsiębiorstwach scentralizowanych, hierarchicznych?

Utrzymywanie wielopoziomowej, pionowej struktury jest typowe dla firm francuskich i tamtejszego stylu zarządzania. Jak pisze Solveig Godeluck (L'entreprise l'heure de l'Intranet) we francuskim tygodniku Le Point, sieć typu intranet czy ekstranet nie jest narzędziem uniwersalnym, panaceum dla każdego.

Firmy o strukturze scentralizowanej - twierdzi autor - nie uzyskają wielu korzyści z wdrożenia systemu pracy grupowej, gdyż intranet działa dobrze jedynie w firmach podobnych do niego samego - elastycznych i otwartych. Jak przystało na narzędzie wymiany informacji i budowania wiedzy, najlepiej sprawdza się tam, gdzie już panuje atmosfera swobody wypowiedzi, a struktura organizacyjna jest relatywnie płaska. Zastosowanie intranetu, niezależnie od tego, jak jest postrzegany, nie spowoduje rewolucyjnych zmian. Zarządy są często rozczarowane faktem, że rozwiązanie to nie poprawiło komunikacji między pracownikami, choć przecież miało być siłą napędową tych zmian. Okazuje się, że intranet jedynie racjonalizuje wykonywanie czynności i tak naturalnych z punktu widzenia kultury firmy. Jeszcze raz potwierdza się prawda, że informatyka, nawet bardzo zaawansowana, sama w sobie niewiele zmieni, a jeżeli już, to na gorsze.

Intranet to wprawdzie narzędzie demokratyczne, ale może to być demokracja dla wybranych. Jak wskazują przykłady kilku francuskich firm, nierzadko z przywileju wymiany informacji poprzez sieć korporacyjną korzystają stosunkowo nieliczni pracownicy. Intranet ma wtedy opinię narzędzia dla elity. Stanowi dzięki temu jeszcze jeden sposób na poróżnienie załogi albo na sprawowanie władzy.

O ile firmy elastyczne i otwarte dzięki intranetowi stają się jeszcze bardziej elastyczne i jeszcze bardziej otwarte, o tyle spółki hierarchiczne i hermetyczne często usztywniają sposób działania. Oczywiście, zauważa autor, zjawisko to nie dotyczy jedynie przedsiębiorstw znad Sekwany. Barierą w dokonywaniu skutecznych wdrożeń systemów opartych na sieci intranet jest także pozostawianie przez zarząd decyzji w tym zakresie na poziomie dyrektorów działów.

<hr size=1 noshade>"Le Point", 9 stycznia 1999 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200