Przegląd prasy zagranicznej

Czego Bill się boi?

Czego Bill się boi?

Z najnowszego Fortune dowiadujemy się, kogo boi się Bill Gates. Postrachem szefa Microsoftu, zdaniem Charlesa P. Wallace'a (The Man Bill Gates Fears Most), jest ... David Potter, prezes brytyjskiej firmy Psion, producenta urządzeń typu hand held. Powód tych obaw nie jest całkowicie jasny. Firma z Wielkiej Brytanii nie jest dominującym graczem na rynku tzw. komputerów naręcznych. Jej głównymi i znacznie od niej większymi konkurentami są takie firmy, jak 3Com, Sharp czy Hewlett-Packard, oferujące własne urządzenia. Niektórzy analitycy wręcz zastanawiają się, czy Psion przetrwa na tak konkurencyjnym rynku.

David Potter zawarł jednak latem tego roku przymierze z największymi na świecie producentami telefonów komórkowych - Motorolą, Ericssonem i Nokią. Zgodnie z umową, stworzony przez Psiona system operacyjny EPOC zostanie zastosowany w telefonach następnej generacji tych producentów. W tym właśnie prezes Psiona widzi największą dla siebie szansę.

Nowe konsorcjum, Symbian, prowadzone przez Psiona, ma 70-proc. udział w rynku telefonów komórkowych. Zapotrzebowanie na odpowiedni dla nich system wzrośnie, zwłaszcza jeśli spełnią się prognozy, zgodnie z którymi do 2002 r. 15% sprzedawanych telefonów stanowić będą tzw. smart phones, umożliwiające wysyłanie poczty elektronicznej i przeglądanie stron WWW . Według Jana Ahrenbringa, wiceprezesa Ericssona, Windows CE nie nadaje się do tego typu zadań. Decyzja o wykorzystywaniu systemu EPOC jest więc uzasadniana względami technicznymi. Przemawia za nim również zdecydowanie niższy koszt. Cena licencji systemu Psiona wynosi w przeliczeniu na jedno urządzenie - 5 USD, w porównaniu do 25 USD za rozwiązanie Microsoftu. Niełatwo będzie jednak zwyciężyć giganta z Redmond. Wprowadzenie nowej rodziny minikomputerów znanej jako Jupiter, wykorzystującej Windows CE, może negatywnie wpłynąć na sprzedaż podstawowych produktów Psiona, takich jak elektroniczne notatniki.

Nie tylko David Potter musi zdawać sobie sprawę, że Billa Gatesa niełatwo pokonać. Fortune przedstawia również burzliwą historię procesu antymonopolowego, w którym Microsoft zmaga się z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. (jk)

<hr size=1 noshade>Fortune, listopad 1998 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200