Przegląd prasy zagranicznej

Miliony w totka

Miliony w totka

Duże wygrane zawsze nęciły. Problem w tym, że ciężko jest trafić wymarzoną szóstkę w totka. Jak zatem odnieść sukces bez podejmowania nie kończących się prób? A tym bardziej w tak nieprzewidywalnej dziedzinie, jak zasoby ludzkie? O rekrutacji bez pomyłek ("Zero Defect Hiring") pisze w najnowszym numerze magazynu Inc. Pierre Mornell, który od piętnastu lat pomaga różnym firmom pozyskiwać najlepszych pracowników.

Autor twierdzi, że zatrudnianie ludzi powinno oznaczać początek trwałego związku między pracownikiem i firmą, dlatego skoncentrowanie się na podchwytliwych pytaniach i innych trikach jest nieporozumieniem. Nie należy dać się zwieść pierwszemu wrażeniu. Przed rozmową kwalifikacyjną powinno się zorganizować swoistą próbę bojową, np. na krótko wysyłając potencjalnego pracownika do jednego z oddziałów firmy, prosząc później o komentarze i sugestie.

P. Mornell udziela wskazówek dotyczących pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Po pierwsze - należy ją rozpocząć od zadania wszystkich zaplanowanych pytań, co spowoduje, że kandydat będzie musiał wykazać się inicjatywą i zaplanować wypowiedź. Jeżeli kandydat zaczyna wypowiedź od: "Byłbym zapomniał...", jest to najważniejsza informacja, jaką chce przekazać. Po drugie - przeprowadzający rozmowę dowie się najwięcej o kandydacie, pytając go o zagadnienia, w których sam jest ekspertem. Po trzecie - pod koniec rozmowy powinien nakłonić kandydata do szczerej rozmowy na tematy osobiste. Potencjalny pracownik nie wie, że jego problemy, związane np. z sytuacją rodzinną, czasami mogą być rozwiązane przez firmę, która udzieli mu pomocy prawnej lub finansowej Wreszcie autor sugeruje, by bezpośrednio po rozmowie zdecydować się na niekonwencjonalny krok np. odprowadzenie kandydata do samochodu.

Kiedy opadną pierwsze emocje, a pracodawca chce dowiedzieć się o kandydacie na oferowane ważne stanowisko czegoś więcej, może wybrać się z nim w podróż służbową. Pierre Mornell uważa, że jedna podróż jest warta tyle, ile sto rozmów kwalifikacyjnych. Zachowanie kandydata mówi o nim znacznie więcej, niż ćwiczone odpowiedzi na pytania. Podobnie Mornell sugeruje przedyskutowanie ewentualnych problemów związanych z określonym stanowiskiem. To wszystko małe kroki, ale dzięki nim łatwiej skompletować kadry, które pomogą wygrać o wiele więcej, niż miliony w totka.

Inc., marzec 1998


TOP 200