Przegląd prasy zagranicznej

Roboty są wśród nas

Roboty są wśród nas

W laboratoriach na całym świecie trwają prace nad projektami z zakresu robotyki, obejmującej jednocześnie informatykę, mechanikę, fizjologię, neurofizjologię, psychologię, anatomię i kilka innych dziedzin nauki. Efekty są na razie mizerne, ale dziedzina ta rozwija się tak szybko, że większość naukowców zajmujących się robotyką zastanawia się dzisiaj, w którym kierunku powinni zmierzać. Są pewni, że ich prace odmienią przyszłość. Różnią się jednak opiniami, w jaki sposób to nastąpi: czy roboty będą służyły ludziom, czy może ludzie będą usługiwać robotom?

Zbudowanym obecnie robotom daleko do osiągnięcia postawionych przed nimi celów. Nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie teraz budowana jest przyszłość tej dziedziny. Prywatne życie nowych generacji robotów stara się przedstawić wrześniowy numer Wired. Zamieszcza m.in. fragmenty książki Faith d'Aluisio Robo- sapiens, mającej ukazać się wkrótce nakładem wydawnictwa MIT Press.

Faith d'Aluisio opisuje większość prowadzonych dzisiaj programów badawczych z zakresu robotyki. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć jest projekt realizowany ze środków Japońskiej Agencji Nauki i Techniki, mający na celu stworzenie androida, który będzie w przyszłości pomagał ludziom starszym i niedołężnym. Rząd japoński - wraz z szybkim starzeniem się społeczeństwa - łoży coraz większe fundusze na badania nad tego typu robotami.

Inny projekt realizowany jest w laboratoriach Massachusetts Institute of Technology. Budowany ze środków wojskowej agencji DARPA robot M2 ma zastąpić żołnierzy lub ratowników w niebezpiecznych dla ich życia sytuacjach. Zbudowano już jego szkielet, a dokładnie nogi i korpus. Obecne prace skupiają się na nauczeniu M2 chodzenia. Pierwszy krok wykonał on dopiero kilka miesięcy temu, dziś zaczyna już chodzić. "Był to - parafrazując słowa Neila Armstronga z 1969 r. - malutki krok dla robota, ale gigantyczny skok dla całej ludzkości" - mówi Daniel Paluska, nadzorujący prace konstrukcyjne.

Badacze kierujący projektami z zakresu robotyki różnią się między sobą koncepcjami, realizowane przez nich projekty różnią się celami, ale wszyscy są przekonani, że tworzą podwaliny nowego świata.

--------------------------------------------------------------------------------

Wired, wrzesień 2000 r.


TOP 200