Przegląd prasy zagranicznej

Problematycznie o informatyce

Problematycznie o informatyce

Ci, którzy nie wierzą, że istnieją problemy informatyczne trudne do zrozumienia nawet dla praktyków, powinni zapoznać się z artykułem Briana Hayesa "Square Knots" w magazynie "American Scientist". Jest to wywód o teorii węzłów, czyli jak najrozsądniej, wykorzystując oprogramowanie komputerowe, narysować pętlę w trójwymiarowej przestrzeni określonej jako sześcian, aby ani razu nie przechodziła ona przez ten sam punkt (węzeł).

Komputery wykorzystywano do pracy nad tym problemem już we wczesnych latach 70. Od tamtej pory toczy się wyścig o stworzenie najlepszego algorytmu, który posłużyłby do wygenerowania pętli o możliwie jak największej liczbie węzłów. Słowem, informatycy zajęli się problemem wydawałoby się czysto geometrycznym, lecz wbrew pozorom o dużym znaczeniu praktycznym: jak ustawić elementy, aby się wzajemnie nie krzyżowały, co ma związek zwłaszcza z minimalizacją procesorów i upychaniem na skończonej powierzchni niezliczonej liczby tranzystorów.

Na gęstych od słów stronach recenzentów "American Scientist" opiniuje także książki z dziedziny nauki. Jedna z nich wydana przez MIT Press jest zbiorem opinii 13 naukowców o przyszłości komputerów. Znamienny tytuł "HAL's Legacy: 2001 Computer as Dream and Reality" naprowadza nas na ślad obrazu Stanleya Kubricka "Odyseja Kosmiczna 2001", powstałego w 1968 r. na podstawie powieści Arthura C. Clerke'a pod tym samym tytułem. HAL (Heuristicaly Programmed Algorythmic Computer) jest w filmie Kubricka centralnym, obdarzonym inteligencją i emocjami komputerem statku kosmicznego. O czym pisze 13 naukowców? David Stork i Marvin Minsky, eksperci od sztucznej inteligencji rozmawiają ze Stephenem Wolframem, twórcą znanego oprogramowania Mathematica. Donald Norman pisze pesymistyczny esej o życiu pozaziemskim. David Kuck i Ravishankar Iyer zastanawiają się nad granicami komputerowego wspomagania grafiki. Rozpoznawaniem mowy zajmuje się Joseph Olive, a cyfrową obróbką obrazu Azriel Rosenfeld. Na zakończenie naukowcy dochodzą do wniosku, że dzisiejszy HAL porozumiewałby się w Javie. A co z Active X?

--------------------------------------------------------------------------------

American Scientist - listopad-grudzień 1997 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200