Przegląd prasy

Tożsamość, rodzina i ego

Tożsamość, rodzina i ego

W kwietniu br. amerykańskie przedsiębiorstwa zwolniły ponad 220 tys. pracowników. Codziennie prasa donosi o kolejnych masowych zwolnieniach, planowanych w takich firmach, jak Hitachi, Lucent Technologies, Nortel Networks czy Kyocera.

Zwolnienia nic nie dają

Jednocześnie z jednego z ostatnich raportów McKinsey & Company wynika, że zaledwie 3% amerykańskich menedżerów uważa, iż ich firmy są w stanie efektywnie rozwijać i wykorzystać potencjał zatrudnionych w nich ludzi. Tylko 3% menedżerów zgadza się z tezą, że ich firmy potrafią rozwiązywać problemy, jakie stwarzają słabi pracownicy, a w 16% przedsiębiorstw kadra zarządzająca jest w stanie odróżnić dobrych i rokujących nadzieję pracowników od mało inteligentnych nierobów.

Wniosek: prawdopodobnie większość zwolnień jest przeprowadzana w sposób, który nie wpływa na poprawę kondycji firmy. Wśród zwolnionych znajdą się również zdolni, energiczni i oddani informatycy i menedżerowie.

Reakcje na zwolnienia

Odpowiedź na pytanie, w jakim stanie psychicznym znajdziesz się w minutę po ostatniej rozmowie z byłym szefem, zawarta jest w ostatnim numerze Harvard Business Review. Jeśli więc pracujesz w firmie od kilku lat, identyfikujesz się z nią, uważasz, że w zasadzie jesteś niezastąpiony, a jednocześnie praca jest głównym sensem twojego życia - znajdziesz się w pułapce utraconej tożsamości. Poczujesz gniew i wściekłość, które wyładujesz na byłym szefie, radzie nadzorczej i dziennikarzu tygodnika branżowego. Odmówisz przekazania swoich obowiązków i wiedzy innym współpracownikom. Uderzysz na oślep, kierując swój gniew przeciw temu wszystkiemu, z czym do tej pory tak bardzo się identyfikowałeś.

Jeśli pracujesz w zżytym zespole, w środowisku ludzi, których łączą silne więzy emocjonalne, być może w młodej, dopiero rozwijającej się firmie, jeśli twoja praca jest dla ciebie emocjonalnym centrum wszechświata - czeka cię pułapka utraconej rodziny. Bądź przygotowany na to, że dawni, tak bliscy ci członkowie zespołu, instynktownie odwrócą się od ciebie, nie chcąc ściągać na siebie gniewnego oka zarządu. Poczujesz, że więzy przyjaźni zostały zerwane, rozgoryczony i zgorzkniały pogrążysz się w depresji.

Na introwertyków, doskonale wywiązujących się z obowiązków tam, gdzie nie wymagane są częste kontakty ze światem zewnętrznym, czeka pułapka zranionego ego. Jak zbity pies wycofają się po cichu, nie skomląc nawet o nieco hojniejszą odprawę. Nie poszukają nowych możliwości zatrudnienia, korzystając z własnej sieci znajomości, lecz zdadzą się na pomoc nieczułych agencji rekrutacyjnych. Można być niemal pewnym, że następna praca, jaką podejmą, będzie gorzej płatna i mniej interesująca, odpowiednio do obniżonego poczucia własnej wartości zwolnionego nieszczęśnika.

Lepiej na własne życzenie

Harvard Business Review proponuje kilka rad dla tych, którzy chcieliby uniknąć tych pułapek. Jedna z nich brzmi: "Sam poproś o rozwiązanie umowy o pracę"... Podobno w ten sposób odzyskuje się poczucie panowania nad sytuacją, co dobrze wpływa na samopoczucie...

--------------------------------------------------------------------------------

Harvard Business Review, lipiec-sierpień 2001 r.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200