Przegląd pamięci

Nowe macierze dyskowe, urządzenia infrastruktury sieciowych pamięci masowych i oprogramowanie do zarządzania cyklemżycia informacji to główne tematy Storage Networking World.

Nowe macierze dyskowe, urządzenia infrastruktury sieciowych pamięci masowych i oprogramowanie do zarządzania cyklemżycia informacji to główne tematy Storage Networking World.

W San Diego odbyła się jedna z największych imprez poświęconych pamięciom masowym - Storage Networking World (SNW) organizowana przez Computerworld USA i organizację SNIA (Storage Networking Industry Association). Europejska edycja Storage Networking World odbędzie się w październiku we Frankfurcie. Tradycyjnie podczas konferencji dyskutowano o przyszłości pamięci masowych. Pokazano też wiele nowych systemów sprzętowych, wersji oprogramowania, a także ogłoszono nowe inicjatywy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność pracy hurtowni danych.

Wielopoziomowa kontrola DII

62%

Użytkowników zadeklarowało, że byłoby w stanie zapłacić więcej, gdyby otrzymali gwarancję wzajemnej kompatybilności systemów różnych producentów.

Jednym z ciekawszych wydarzeń imprezy było ogłoszenie nowej inicjatywy technologicznej DII (Data Integrity Initiative) przez Oracle, Emulex, LSI i Seagate. Ma ona umożliwić pełną integralność danych (a przez to zapewnić ich bezpieczeństwo) w bazach danych działających w dużych systemach pamięci masowych. DII będzie najprawdopodobniej elementem standardu ANSI T10 DIF (Data Integrity Field). Pomysł na jej opracowanie wyrósł z mechanizmu monitorowania integralności danych w systemach Oracle HARD (Hardware Assisted Resilient Data). Technologia DII ma m.in. umożliwić użytkownikom Oracle, działającym na platformie Linux, nie tylko wykrywanie błędów w bazach, ale także izolowanie ich i generowanie odpowiednich raportów.

Zgodnie z założeniami DII, aplikacja Oracle wysyła blok informacji do kontrolera Emulex, gdzie następuje sprawdzenie integralności danych. Po tej operacji kontroler przesyła blok danych przez przełącznik Fibre Channel do macierzy dyskowej. Macierz, przyjmując je, kontroluje metadane i zapisuje w pamięci RAID. Następnie kontroler macierzowy po raz kolejny kontroluje ich integralność i dopiero wtedy zapisuje je na dysku. Tego typu wielopoziomowa kontrola ma pozwolić na łatwiejsze wykrycie, gdzie powstał błąd i w jaki sposób można go szybko wyeliminować. Jeśli nowy standard zostanie pozytywnie przyjęty przez branżę, najprawdopodobniej będą go musieli wdrożyć wszyscy liczący się producenci, zarówno baz danych, jak i sprzętu - kontrolerów i macierzy dyskowych. Pomysłodawcy nowego standardu przewidują, że jego pierwsze implementacje w systemach pamięci masowych pojawią się już w 2008 r.

Storage powinien współpracować

Podczas Storage Networking World ogłoszono także wyniki ankiety przeprowadzonej już po raz trzeci przez SNIA wśród użytkowników systemów pamięci masowych. Dużą część ankiety poświęcono kwestiom wzajemnej współpracy rozwiązań różnych producentów. Aż 62% użytkowników zadeklarowało, że byłoby w stanie zapłacić więcej, gdyby otrzymali gwarancję wzajemnej kompatybilności systemów. 23% twierdzi, że chciałoby uniknąć systemów monolitycznych. Tylko 10% nie było pewnych swojego zdania, a dla 5% użytkowników nie miało to znaczenia.

Wyniki ankiety pokazały też, że użytkownicy pamięci masowych bardziej boją się aktualizacji istniejących systemów, niż instalacji nowych. Zdaniem ankietowanych tylko w połowie przypadków udostępniane przez producentów łatki w pełni usuwają występujący problem. Interesujące, że aż jedna czwarta respondentów twierdzi, że aktualizacje bardzo często tylko pogarszają działanie systemu.

Wysyp nowości

Podczas Storage Networking World zaprezentowano niemal 20 nowych produktów. Są wśród nich nowe macierze dyskowe, urządzenia infrastruktury sieciowych pamięci masowych oraz oprogramowanie do zarządzania - zarówno sprzętem, jak i cyklem życia informacji.

EMC pokazało najnowsze wersje oprogramowania przeznaczonego do archiwizacji - Email-Xtender 4.8 oraz DiskXtender 6.2 dla Windows. Nowa wersja EmailXtender daje użytkownikom możliwość samodzielnej archiwizacji wiadomości pocztowych, zdejmując ten obowiązek z administratorów systemów. Użytkownicy mogą kategoryzować wiadomości i wskazywać, które z nich powinny być archiwizowane. Dodatkowo EmailXtender ma możliwość monitoringu cyklu życia wiadomości. Administratorzy mogą śledzić każdą wiadomość od momentu jej otrzymania, aż do pełnej archiwizacji bądź usunięcia. Mogą też określać zasady, zgodnie z którymi wiadomości będą przekazywane do archiwizacji bądź usuwane z archiwum. Nowa wersja DiskXtender dla Windows umożliwia tworzenie reguł, zgodnie z którymi najrzadziej wykorzystywane pliki w archiwum będą automatycznie przenoszone na wolniejsze nośniki, takie jak dyski SATA, taśmy lub dyski optyczne. Wśród nowych funkcji DiskXtender jest nowa wyszukiwarka, która pozwala odnajdować pliki zarówno w podstawowym archiwum, jak i na nośnikach zewnętrznych. Użytkownicy mogą odpowiednio skonfigurować moduł, aby przeszukiwał tylko jeden bądź wiele indeksów.

Przegląd pamięci

StorageTek ST2500

Sun Microsystems zaprezentował nową macierz dyskową klasy podstawowej o nazwie StorageTek ST2500, którą firma klasyfikuje jako urządzenie typu LCA (Low Cost Array). Jest to pierwsza macierz dyskowa tej firmy oparta na technologii SAS (Serial Attached SCSI). Urządzenie jest dostępne w trzech konfiguracjach, każda wspierająca dwa kontrolery dyskowe. W pierwszej konfiguracji macierz zawiera cztery porty Fibre Channel 4 Gb/s, w drugiej sześć portów SAS 3 Gb/s, a w trzeciej cztery porty iSCSI. ST2500 może zawierać od 5 do 36 dysków 3,5-calowych (od 365 GB do 10,8 TB), posiada bufor na dane o pojemności 1 GB i jest sprzedawane razem z oprogramowaniem Common Array Manager (StorageTek).

Pierwszym produktem nowego działu HP Enterprise Storage & Server Software jest rozszerzona wersja oprogramowania HP OpenView Storage Resource Manager, przeznaczona dla firm średniej wielkości. Oprogramowanie to, zbudowane na standardach SMI-S oraz J2EE, jest zintegrowane z HP OpenView Systems Insight Managerem, dając możliwość zarządzania zarówno serwerami, jak i pamięciami masowymi. Nowy SRM umożliwia scentralizowane zarządzanie i wgląd w całą infrastrukturę IT- serwery Windows i Linux, macierze EVA i MSA, serwery ProLiant Storage, biblioteki taśmowe EML E-Series, kontrolery HBA i przełączniki Fibre Channel. Administrator może także zarządzać zadaniami na poziomie aplikacji, generować raporty, przeprowadzać analizy plików, zarządzać urządzeniami NAS i siecią SAN.

Intel zaprezentował urządzenie Storage Server SSR212 MC2 - pierwszy na rynku serwer pamięci masowych oparty na czterordzeniowym procesorze Xeon 5300. Urządzenie może być skonfigurowane na wiele sposobów - jako serwer NAS, macierz dla sieci SAN lub

serwer aplikacyjny podłączany do serwera.

Emulex zademonstrował w pełni wirtualne centrum danych – z wirtualną siecią, do której dołączone były wirtualne serwery i wirtualne środowisko SAN. Podczas demonstracji na SNW wykorzystano wprowadzone niedawno do oferty urządzenie 765-S Intelligent Services Platform umożliwiające wirtualizację pamięci masowych oraz karty HBA FC 4 Gb/s z rodziny LightPulse wyposażone w funkcję N Port ID Virtualization (NPIV). Wśród innych komponentów były przełączniki i Cisco oraz platformy VMware ESX i Microsoft Virtual Server. System jest zarządzany przez oprogramowanie Emulex VMPilot, które może zostać wykorzystane do tworzenia i migrowania wirtualnych serwerów podłączonych do sieci SAN.

Overland Storage zaprezentował bibliotekę taśmową przeznaczoną dla sektora MSP, którą można wykorzystać do backupu oraz archiwizowania danych. Urządzenie o nazwie ARCvault 48 ma wysokość 4U i może obsługiwać 48 kaset LTO-3 o maksymalnej łącznej pojemności 38 TB. Firma ma również w swojej ofercie urządzenia linii ARCvault (biblioteki i zmieniacze taśmowe), które mogą obsługiwać zarówno 12 kaset, jak i 24 kasety.


TOP 200