Przegląd bram rezydentnych

Barricade i DI-713P wyróżniały się opcjonalnym wsparciem portu COM i zewnętrznego modemu jako zapasowego łącza internetowego. Producenci obydwu urządzeń zadbali o to, aby w dodawanych podręcznikach znalazły się informacje o sposobie skonfigurowania portu COM za pomocą internetowych narzędzi zarządzających.

Przegląd bram rezydentnych

W teście za najlepsze urządzenie uznano bramę SMC7004ABR Barricade firmy SMC

Trzy z testowanych produktów: Barricade, DI-713P i UGate-3200P, zostały wyposażone w port drukarki. Dzięki temu bramy mogą funkcjonować jako serwery drukarek. Oprogramowanie dla D-Link nie nastręczało kłopotów w czasie instalowania. Trzeba tylko wprowadzić sterownik portu nadzorujący port drukarki, podobnie jak w dwu pozostałych urządzeniach. Instalacja oprogramowania Barricade jest nieco trudniejsza i pochłania więcej czasu niż oprogramowanie D-Linka. UGate-3200P wspiera model "każdy z każdym" (peer-to-peer), gdzie każda drukarka buforuje swoje własne zadanie drukowania, albo bufor centralny, gdy został zainstalowany Windows NT 4.0. Przy drukowaniu opartym na tym systemie każde urządzenie musi mieć zaimplementowaną funkcję drukowania Microsoft TCP/IP. Drukowanie w konfiguracji peer-to-peer wymaga zainstalowania sterownika na każdej stacji w sieci.

Kilka zaprezentowanych bram umożliwia tworzenie sieci VPN. Barricade wspiera sieć wirtualną opierając się na PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol), IPSec (IP Security) lub L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol). BEFW11S4 oraz Xrouter Aero wspierają PPTP oraz IPSec.

Bramy WE-H-W, DI-713P, BEFW11S4, Xrouter Aero i MR314 mają wbudowane interfejsy do sieci radiowych 802.11. Niestety sieci bezprzewodowe nie były przedmiotem oddzielnego testu.

Dokumentacja

Przegląd bram rezydentnych

Tabela 2. Mocne i słabe strony testowanych urządzeń

Dokumentacja została dostarczona w dwu wersjach: drukowanej i elektronicznej. Wszyscy producenci dostarczyli płytę kompaktową z plikami w formacie PDF. Firma MaxGate przygotowała nie tylko najlepszą grafikę, ale także pomyślała o użytkownikach komputerów Macintosh, dla których przygotowała oddzielne pliki dotyczące instalowania i eksploatowania bramy UGate-3200P.

Oryginalnością dokumentowania wyróżniła się firma D-Link, dostarczając na płycie pliki wideo w formacie AVI, obrazujące proces instalowania. Do odtwarzania tych plików konieczne jest zainstalowanie Windows Media Player. Płyty z plikami filmowymi są skierowane głównie na rynek amerykański.

Instalacja i konfiguracja

Żaden produkt nie stwarzał problemów instalacyjnych. W testach wykorzystano domyślne ustawienia i trzeba przyznać, że przeszły one pomyślnie fazę badań. Najwygodniejszy interfejs konfiguracyjny ma brama Xrouter Aero - wszystkie informacje konieczne do prawidłowego skonfigurowania urządzenia zmieściły się na jednej stronie ekranu.

Podsumowanie

Przegląd bram rezydentnych

Tabela 1. Wyniki testów

W zaprezentowanym zestawieniu znajduje się wiele udanych urządzeń. Znalazło to odzwierciedlenie w punktacji końcowej. Pierwszy i przedostatni produkt dzieli bardzo niewielka różnica. Wszystkie testowane bramy rezydentne mają zaimplementowane podobne funkcje, ale mogą różnić się pewnymi szczegółami. I właśnie te szczegóły mogą zadecydować o kupnie takiego czy innego urządzenia.


TOP 200