Przede wszystkim liczy się determinacja

Apus tworzy oprogramowanie CRM i wspierające podejmowanie decyzji.

Apus tworzy oprogramowanie CRM i wspierające podejmowanie decyzji.

Krakowska firma Apus Komputerowe Systemy Zarządzania jest producentem pakietu Colos wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem. W ciągu roku ma on zostać rozszerzony o system CRM i aplikację wspierającą proces podejmowania decyzji. Nowe moduły będą tworzone w Javie, co pozwoli uniezależnić je od platformy sprzętowej i systemowej.

Otwieranie możliwości

"Od początku ustaliliśmy, że środowiskiem, w którym zostaną osadzone tworzone przez nas rozwiązania, będzie Unix. Jako bazę danych wybraliśmy rozwiązania Informixa" - mówi Grzegorz Rusin, prezes zarządu Apus. Firma zamierza nawiązać współpracę z IBM i wykorzystywać bazę danych DB2. Ma ona gwarantować wysoką wydajność, zwłaszcza przy przetwarzaniu dużych ilości danych. Przedstawiciele Apusa prowadzą obecnie testy, które odpowiedzą na pytanie, w jakim stopniu trzeba będzie dostosować system Colos do współpracy z DB2.

Firma zamierza rozwijać oprogramowanie z własnych środków. "Obserwowaliśmy kilka firm, które zdecydowały się na przyjęcie pomocy inwestora, a mimo wszystko nie udało im się zrealizować założonego celu. Kapitał od inwestora może sprawić, że firmie zabraknie determinacji" - twierdzi Grzegorz Rusin. "To nieprawda, że skoro jeden programista może napisać aplikację w pół roku, to 50. zrobi to tyleż razy szybciej. Podobnie większy kapitał nie gwarantuje szybszej i lepszej pracy" - argumentuje.

Cena jedności

Podstawową działalnością Apusa jest tworzenie oprogramowania dla średnich i dużych przedsiębiorstw oraz administracji państwowej. Firma oferuje także usługi wdrożeniowe, szkolenia i nadzór autorski nad oprogramowaniem. Od niedawna system Colos jest dostępny również placówkom służby zdrowia.

"Współpracujemy z Apeximem, który oferuje system obsługi szpitala od strony medycznej. Natomiast Colos obsługuje część ekonomiczną. Zakończyliśmy już wspólne wdrożenie, m.in. w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie" - mówi Grzegorz Rusin. System pracuje od kilku lat także w Rafinerii Glimar w Gorlicach i Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Colos składa się z zamkniętych modułów, które charakteryzują się wysokim stopniem parametryzacji. System miał być maksymalnie elastyczny tak, aby mógł być wdrażany zarówno w zakładach przemysłowych, jak i instytucjach administracji państwowej. Jeden uniwersalny system oznaczał wprawdzie dla firmy trudniejsze wdrożenie, ale łatwiejsze utrzymanie. Stosownie do potrzeb klientów Apus dobudowuje kolejne moduły.


TOP 200