Przed premierą

Seminarium poświęcone procesorowi tekstu WordPerfect 6.0 PL dla Windows, odbyło się w Warszawie 20 lipca. Ponieważ przeznaczone było głównie dla dealerów WordPerfecta, odbyło się ono w gronie specjalistów.

Seminarium poświęcone procesorowi tekstu WordPerfect 6.0 PL dla Windows, odbyło się w Warszawie 20 lipca. Ponieważ przeznaczone było głównie dla dealerów WordPerfecta, odbyło się ono w gronie specjalistów.

Jego uczestnicy zapoznali się z możliwościami nowego WordPerfect 6.0 WIN PL, które prezentował dyrektor "WordPerfect Polska" Jacek Szostaka. Nowe, względem WordPerfect 5.1 możliwości wiążą się głównie z dużą łatwością obsługi, elastycznością w dopasowaniu się do potrzeb użytkownika oraz włączeniem do pakietu elementarnych i zaawansowanych funkcji arkusza kalkulacyjnego, bazy danych i programu graficznego. Wprowadzone funkcje umożliwiają wykonanie wszystkich prac biurowych przy pomocy tylko tego jednego programu.

Należy dodać, że z WordPerfect 6.0 naprawdę wygodnie pracuje się na dobrym sprzęcie, czyli 486DX z 8 MB pamięci. Wada ta dotyczy jednak wszystkich aplikacji korzystających intensywnie z grafiki i pracujących w środowisku Windows. Dla tych, których nie stać jeszcze na komputer 486 i mają staromodny AT, firma WordPerfect Polska przygotowuje polską wersję WordPerfect 5.1+, czyli wersję 5.1 z dodatkowymi funkcjami (np. obsługa faksu, czcionki skalowane). Wersja ta sprzedaje się bardzo dobrze w wielu krajach.

Przedstawiciele WordPerfect Polska twierdzą, na podstawie liczby sprzedanych licencji, że WordPerfect jest najpopularniejszym edytorem. Nie sądzę, aby już można było w Polsce mierzyć popularność programu przy pomocy tak prostego miernika, jak liczba sprzedanych licencji. Dystrybutorzy WordPerfect chcą tę sytuację zmienić, nie zdając się tylko na ustawę o ochronie dóbr intelektualnych, ale przede wszystkim na zdrowy rozsądek potencjalnych użytkowników. W czasie akcji promocyjnej, której główne założenie omówiła Renata Szostak (Dyrektor Handlowy WordPerfect Polska), każdy będzie mógł nabyć ten program za ok. 3,2 mln zł, a użytkownicy licencjonowanych programów konkurencyjnych (nawet ChiWritera), będą mogli go kupić za ok. 2,2 mln zł. Za tę sumę użytkownik otrzymuje wraz z licencją, tysiącstronicowy podręcznik po polsku, bardzo uprzejmą i fachową pomoc techniczną (sprawdzone), tańsze lub darmowe dodatkowe oprogramowanie narzędziowe (np. złożone makroinstrukcje i nowe sterowniki).

Również bardzo interesująca jest oferta sprzedaży WordPerfect 6.0 dla instytucji edukacyjnych, gdyż do każdej licencji (cena promocyjna 3,2 mln zł), dodawane jest za darmo osiem następnych.

Przedstawiciel Novell Polska Jacek Pacholczyk poinformował o skutkach jakie wynikają z fuzji WordPerfect Corp. i Novella. Wydaje się oczywiste, że zostanie położony nacisk na dopracowanie sieciowych funkcji programów WordPerfect, skoro Novell jest wiodącą firmą w tej dziedzinie. Prawdziwą jednak przesłanką przyjęcia takiej strategii jest zwiększająca się popularność aplikacji sieciowych związana z szybko rosnącym zapotrzebowaniem na sieci komputerowe.

Z połączenia macierzystych firm wynikają również zmiany organizacyjne w Polsce. WordPerfect Polska i Novell Polska w sierpniu utworzą jedno biuro i jedną strukturę organizacyjną w Warszawie. Po połączeniu, Novell Polska będzie oficjalną nazwą firmy . Planuje ona większe niż dotychczas zaangażowanie środków w prace nad lokalizacją oprogramowania. Na przykład, zakupiony przez Novella arkusz kalkulacyjny Quattro Pro 5.0 WIN ma być przygotowany w wersji polskiej. Będzie on w przyszłości dołączany do pakietu WordPerfect 6.0 WIN PL. Więcej szczegółów na ten temat podamy po otwarciu biura.

Niewątpliwie przedłużanie się prac nad nową wersją WordPerfect 6.0 WIN PL związane było z problemami organizacyjnymi wynikającymi z połączenia firm. Oczekujemy więc na premierę na polskim rynku pakietu WordPerfect 6.0 WIN PL, który ma szansę stać się najbardziej popularnym edytorem w Polsce, tak jak stał się nim w wielu innych krajach.


TOP 200