Przeciwnicy zaznaczają różnice

Szefowie Oracle'a i Informixa przekazują całkowicie odmienne wizje rozwoju zintegrowanych baz relacyjno-obiektowych.

Szefowie Oracle'a i Informixa przekazują całkowicie odmienne wizje rozwoju zintegrowanych baz relacyjno-obiektowych.

W miarę jak pole walki przesuwa się w stronę baz uniwersalnych lub inaczej relacyjno-obiektowych serwerów baz danych, liderzy tej branży - Oracle i Informix - angażują się w coraz bardziej bezpardonową walkę o serca i umysły wielkich klientów korporacyjnych.

Analitycy przemysłu zgadzają się co do tego, że Informix kupując Illustrę i integrując ten obiektowy serwer baz danych ze swoim Online Dynamic Server przeskoczył Oracle co najmniej o rok. Tymczasem Oracle obiecuje podobny produkt Oracle8 w połowie br.

Larry Ellison, prezes i dyrektor generalny Oracle

Powiedział Pan niedawno, że nic nie zmusza Oracle'a do szybszego wypuszczenia Oracle8. Jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że Informix rozpoczął dostawę swojego serwera uniwersalnego. Zgodzi się Pan, że rynek amerykański odniósł się do tego pozytywnie?

Naturalne. Uważam, że Informix robi znakomitą robotę marketingową. Teraz mogliby dostać nagrodę Sybase'a za marketing. My nigdy nie byliśmy zbyt dobrzy w marketingu. Proszę porozmawiać z kimś z Microsoftu lub Sybase'a i zapytać co sądzą o modułach DataBlade. Wszyscy uważają je za pomysł pomylony. To nie jest zły pomysł - to czyste wariactwo. I oni wcale a wcale nie zintegrowali tych produktów. Nie tylko nie zrobili i nie robią, ale nawet nigdy tego nie zrobią, bo jest to niemożliwe. To jest moja ostateczna opinia. Ja wiem, że w swoich pismach opublikowali ten cytat i moje zdjęcie z jajkiem rozbitym na twarzy. To zabawne, ale nic nie zmienia.

Czy od czasu gdy rozmawialiśmy dwa lata temu jest Pan całkowicie zadowolony z postępu, jaki osiągają programiści Oracle'a utrzymując się na równej pozycji lub wyprzedzając konkurencję?

Ja i całkowite zadowolenie? Nigdy w życiu nie byłem całkowicie zadowolony. Nasz udział w rynku stale rośnie. Mamy 68% udziału w rynku baz danych na Unixie; Informix ma 15% a Sybase 17%. Jestem więc zadowolony z osiągniętego postępu. Myślę, że nasz udział nadal będzie rósł.

Naszym głównym konkurentem jest Microsoft, już nie Sybase. Myślę, że za rok może nim być Informix. Gdy Pan to opublikuje czeka ich wiele kłopotów. Sądzę, że przyjęta przez nich strategia to wielka pomyłka. W ich firmie powstało wiele zadrażnień. Nie ma powszechnej zgody co do kierunku rozwoju.

Komentując w kwietniu ub.r. możliwość integracji relacyjnej bazy danych Informix z obiektową bazą Illustra powiedział Pan, że wygląda to jak próba zintegrowania łodzi i samolotu, że się tego nie da zrobić. Mówił Pan że Informix nie dokończy integracji do końca roku, że to żart, absurd. Tymczasem Informix dostarczył swój serwer uniwersalny IUS na początku grudnia. Zrobili więc to czy nie?

Oczywiście, że nie zrobili.

Sądząc z opinii klientów i analityków na DBExpo w Nowym Jorku, jednak zrobili.

Niektórzy analitycy istotnie tak sądzą. Informix wcale nie zintegrował tych produktów. Wyjęli kilka API z bazy Illustra i przenieśli je do bazy Informixa, dzięki czemu niektóre DataBlade [moduły rozszerzeń obiektowych] działają na jednej z czterech wersji serwera baz danych Informix. To jest kompletny chaos. Czy Pan wie, że oni mają cztery wersje serwera bazy danych? Jeżeli więc mówimy o serwerze bazy danych Informix, lepiej z góry upewnić się o jaką wersję chodzi. Równoległą bazę Informix? Obiektową bazę Informix? Uniwersalny serwer Informixa? To zdumiewające, co się tam dzieje. Miałem dość dobrą opinię o Informixie. Kilka lat temu robili rzeczy, które miały sens. Teraz Informix robi rzeczy dziwne. Już zakup Illustry to było wariactwo. Nigdy nie uda im się zintegrować tych produktów. Jeśli zaś chodzi moduły DataBlade, to są jakieś żarty.

Tu powstaje problem kampanii Oracle'a dyskredytującej moduły DataBlade i wskazującej, że nie są to moduły bezpieczne. Zauważył Pan, że tylko Pan to mówi, zaś użytkownicy, analitycy i niezależni producenci oprogramowania tak nie uważają?

Czy zauważył Pan, że Informix nie sprzedaje serwera uniwersalnego i że nikt go nie używa? Że nie ma na niego klientów? Zauważył Pan, że programiści Informixa odchodzą?

Wiem, że programiści Informixa masowo przechodzą do Oracle'a. Kto to jest?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200