Przebudowane studio

W Visual Studio 6.0 duży nacisk położono na ułatwienia w tworzeniu aplikacji rozproszonych i rozwiązań dla przedsiębiorstw, wykorzystujących technologię Microsoftu.

W Visual Studio 6.0 duży nacisk położono na ułatwienia w tworzeniu aplikacji rozproszonych i rozwiązań dla przedsiębiorstw, wykorzystujących technologię Microsoftu.

Gotowa wersja zestawu narzędzi programistycznych Microsoftu pojawi się na polskim rynku najwcześniej za dwa miesiące. Jednak już dziś warto przyjrzeć się Visual Studio 6.0 (VS) w wersji beta, poznać korzyści, jakie przynosi programistom zmodyfikowany pakiet.

Więcej zmysłów

W VS 6.0 zmieniono system pomocy. W odróżnieniu od poprzedniej wersji, nie ma oddzielnej przeglądarki do plików pomocy, a zastępuje ją Internet Explorer 4.0. Wygodne jest to, że wszystkie elementy pakietu korzystają z jednego systemu pomocy. Ponadto automatycznie podczas instalacji tworzone są grupy tematów z dokumentacji - dotychczas programista samodzielnie musiał grupować tematy, posługując się niewygodnym narzędziem. Znikła większość usterek związanych z faktem, że odsyłacz w dokumentacji odnosi się do innego zestawu tematów.

Do VJ++, Visual C++ i Inter Dev wprowadzono technologię IntelliSense. Program może uzupełnić automatycznie pisane wyrażenie lub pokazać właściwą listę wyboru. Uzupełniane są w ten sposób np. nazwy pól struktury, metody obiektów wbudowanych i definiowanych przez programistę. Co ciekawsze, analiza kodu programu odbywa się na bieżąco. Wystarczy więc dodać dowolną właściwość do obiektu i nawet nie trzeba zapisywać pracy, by odpowiedni tekst pojawił się w rozwijalnej liście. Dotychczas taką możliwość miał jedynie Visual Basic.

Bardziej korporacyjny

W Visual Studio 6.0 duży nacisk położono na ułatwienia w tworzeniu aplikacji rozproszonych i całościowych rozwiązań dla przedsiębiorstwa wykorzystującego technologię Microsoftu. Visual InterDev, VJ++ i zbiór narzędzi służących do modelowania aplikacji i analizy działania projektów wykorzystują wspólne środowisko Microsoft Development Enviroment. Stanowi ono połączenie środowiska znanego z Visual Basic z pewnymi elementami Developer Studio 97. Wzbogacono je o elementy ułatwiające pracę zespołową. Nowym elementem jest okno, w którym można umieszczać listę zadań. Większość komunikatów kreatorów i część informacji z kompilatora także jest umieszczana w tym oknie w formie kolejnych zadań do wykonania.

Java według Microsoftu

Visual J++ został gruntownie przebudowany. Nie przypomina już Visual C++, a raczej aplikacje typu RAD. Microsoft niejednokrotnie głosił, że traktuje Javę jako kolejny język programowania i zamierza pozwolić programistom tworzyć w nim wydajne aplikacje dla 32-bitowych Windows. O ile w wersji 1.1 (wersja z poprzedniego pakietu Visual Studio) nie wprowadzono zbyt wiele rozszerzeń do Javy, w tym przypadku Microsoft był bardziej stanowczy i w zasadzie powstał pakiet przypominający Delphi czy Visual Basic z charakterystyczną paletą wyboru komponentów. Visual J++ zawiera wsparcie DHTML, WFC (model obiektowy pozwalający m.in. na definiowanie wyglądu aplikacji). Umożliwia łatwe osadzanie obiektów ActiveX, korzystanie z dostępu do danych przy użyciu ADO i innych mechanizmów specyficznych dla Windows.

W VJ++ można stosunkowo łatwo napisać program dla przedsiębiorstwa (posługując się także InterDev), ale trudno jest napisać przenośny program w "czystej" Javie. Jednak, skoro Microsoft tak bardzo rozszerzył możliwości Javy w zakresie współpracy z Windows, to dlaczego nie zaprezentował pełnego kompilatora VJ++ do assemblera x86? W Visual J++ istnieje możliwość utworzenia pliku EXE, jednak do jego uruchomienia niezbędne jest zainstalowanie maszyny wirtualnej Javy.

Mniej widoczne są zmiany wprowadzone w Visual C++. Poza dodaniem IntelliSense, poprawiono optymalizator i wprowadzono nową wersje MFC 6.0 (zawiera m.in. obiekty dostosowane do współpracy z IE 4.0) i ATL 3.0. Niestety, na razie kompilator działa wyraźnie wolniej niż w Visual C++ 5.0. Natomiast kod tworzony przez kompilator jest o ok. 10% mniejszy niż tworzony przez wersję 5.0.

W Visual Basic rozszerzono możliwości tworzenia obiektów ADO, pojawiło się kilka narzędzi związanych z zarządzaniem tymi obiektami i tworzeniem bazy danych. Visual Basic 6.0 pozwala na tworzenie aplikacji dla serwera IIS i (ze strony klienta) na korzystanie ze stron dynamicznego HTML. Można także tworzyć aplikację, działającą w połączeniu z serwerem transakcji Microsoft Transaction Server i z kolejką MMQ. Jeżeli aplikacja będzie działać w środowisku bez MTS, to zdolności transakcyjne zostaną automatycznie wyłączone.

Wspólne zarządzanie

Pakiet VS zawiera interesujący produkt - Visual Component Manager - specjalny program, który zarządza składnikami, do wykorzystywania w Visual Basic, Visual C++ czy Visual J++. W poprzedniej wersji pakietu każdy z nich miał oddzielny system zarządzania składnikami - w tej wykorzystano jedno narzędzie. Jest to wygodne i - co ważniejsze - dzięki temu rozwiązaniu nie jest wykorzystywany tak intensywnie rejestr Windows (składniki przechowywane są lokalnie w specjalnej bazie w formacie Accessa lub na serwerze SQL Microsoftu, gdzie może być współdzielony przez cała grupę roboczą). Każdy z elementów można na żądanie rejestrować lub usuwać z systemu.

Visual Fox Pro pozostaje prawie zupełnie oddzielony od pozostałych elementów VS. Jednak w wersji 6.0 Microsoft wprowadził wiele udogodnień dla programisty. Zwiększono liczbę kreatorów. Pojawił się swego rodzaju kreator aplikacji, który może np. automatycznie dodawać formatki do menu, kontrolować wzajemne wywoływanie się okien dialogowych czy nawet samodzielnie budować aplikację, dodając odpowiednie paski narzędziowe czy polecenia menu. Visual Fox Pro, podobnie jak pozostałe elementy pakietu, pozwala na tworzenie aktywnych dokumentów (dla IE 4.0) i wygodne korzystanie z gotowych komponentów. Do obsługi komponentów w Visual Fox Pro wprowadzono przeglądarkę składników. Visual Fox Pro nie korzysta z Visual Component Manager. Ma natomiast specjalny program, w którym - oprócz całego składnika - można wybrać tylko jedną klasę czy wręcz procedurę i wstawić do tworzonego projektu.

Prawo bety

Testowana wersja beta miała wiele usterek. Przykładowo - IntelliSense w Visual J++ i Visual C++ bardzo często zawiesza program. Nowe środowisko Microsoft Development Enviroment zużywa znacznie więcej zasobów komputera niż to z C++ - często nie można go uruchomić. Na razie najbardziej dopracowane są Visual Basic i Visual C.

Na komfortowe wykorzystanie środowiska programistycznego Visual Studio pozwala komputer z Pentium 150 MHz i 64 MB RAM. Proces instalacji w Windows NT przebiegła stanardowo. Niestety, przy instalacji w Windows 95 pojawia się wiele błędów związanych ze zbytnim zwiększeniem objętości rejestru. Należy liczyć, że w wersji finalnej Visual Studio niedogodności zostaną poprawione.


TOP 200