Proxim zaskarża konkurentów o łamanie praw patentowych

Amerykański specjalista od systemów lokalnych sieci bezprzewodowych składa sądowy pozew przeciwko Cisco, 3Com i innym konkurentom. Wymienione we wniosku przedsiębiorstwa oskarżone są o bezprawne stosowanie należących do Proxim rozwiązań patentowych.

Firma Proxim, specjalizująca się w technologiach sieci bezprzewodowych, złożyła pozew sądowy przeciwko Cisco, 3Com oraz czterem innym przedsiębiorstwom, zarzucając swoim konkurentom wykorzystywanie opatentowanych przez siebie technologii. Producent utrzymuje, iż wymienione w pozwie firmy bezprawnie zastosowały pewne rozwiązania opracowane przez Proxim w serii zestawów sieciowych, umożliwiających bezprzewodowe łączenie komputerów i współdzielenie dostępu do Internetu. Jednym z oskarżonych jest również firma Wayport, oferująca bezprzewodowe usługi dostępu do sieci w amerykańskich hotelach i lotniskach.

Proxim domaga się, aby pozwane firmy zaprzestały, jej zdaniem, nielegalnego wykorzystywania niektórych patentów, domagając się równocześnie zadośćuczynienia finansowego. Firma utrzymuje, że wycofa pozew, jeśli wymienione przedsiębiorstwa zdecydują się na wykupienie stosownych licencji dotyczących spornych technologii bezprzewodowych.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Od SMS i MMS do błyskawicznych wiadomości przez Internet

Kierownictwo Proxim oświadczyło, iż zamierza pozwać do sądu również innych wytwórców, którzy oferują produkty zbudowane na podstawie specyfikacji lokalnych sieci bezprzewodowych - 802.11B i 802.11DS. Standardy te zostały opracowane przez grupę IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Proxim twierdzi, że w sprawie nie chodzi o standardy, lecz o fakt, że firmy, które produkują zestawy sieciowe wykorzystujące te specyfikacje, stosują należące do niego rozwiązania patentowe. Wśród pozwanych mogą się więc znaleźć: Lucent Technologies, Nortel Networks, Sony, Apple i Dell.

"Działania na drodze prawnej podjęliśmy po to, aby chronić naszą własność intelektualną" - powiedział Kevin Negus, wiceprezes jednego z działów Proxim. Odmówił on jednak podania, jakiej wysokości opłaty licencyjne chciałaby pobierać firma. Z oświadczenia firmy nie wynika również jakie konkretnie rozwiązania techniczne są przedmiotem sporu.

Proxim, konkurujący z Cisco, 3Com i Intelem, jest obecnie jednym z liderów rozwijającego się rynku lokalnych sieci bezprzewodowych. Analitycy z Cahners In-Stat Group oceniają, że w roku 2003 obrót na samym rynku korporacyjnych rozwiązań bezprzewodowych wzrośnie z obecnego 1,3 mld do ponad 3 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200