Protokół WAP - poprawa dostępu do Internetu przez bezprzewodowe terminale

Protokół WTLS może być również stosowany do zabezpieczenia transmisji pomiędzy terminalami, np. do uwierzytelniania wymiany dokumentów elektronicznych. Aplikacje mogą w sposób selektywny uaktywniać działanie WTLS w zależności od wymaganego poziomu bezpieczeństwa i charakterystyki stosowanej sieci. Jeśli np. sieć jest wyposażona w działające w niższych warstwach mechanizmy zabezpieczające, to WTLS może być wyłączone.

Bezprzewodowy protokół datagramowy WDP (Wireless Datagram Protocol) jest protokołem warstwy transportowej pracującym nad przenoszącymi dane nośnymi pracującymi zgodnie z określonym standardem telefonii bezprzewodowej. Podstawową usługą transportową WDP jest stała usługa świadczona wyższej warstwie w postaci przezroczystego kanału przez jedną z dostępnych nośnych.

Ponieważ protokół WDP stosuje wspólny interfejs do warstw wyższych zabezpieczenia, transportu i aplikacji, to warstwy te mogą pracować niezależnie od typu sieci bezprzewodowej. Adaptacja protokołu do typu sieci bezprzewodowej wymagana jest jedynie w warstwie transportowej. Lista obecnie obsługiwanych przez WDP typów sieci pokazana jest na rysunku 5.

Przykładowe struktury WAP

Protokół WAP - poprawa dostępu do Internetu przez bezprzewodowe terminale

Rejestry protokołu WAP

Technika WAP jest przygotowana do stosowania aplikacji i świadczenia usług nie uwzględnionych w dokumentach WAP Forum. Na rysunku 5 przedstawiono możliwe rejestry protokołów.

Rejestr z lewej strony przedstawia typową pełną aplikację WAP. Rejestr środkowy jest charakterystyczny dla usług transmisyjnych z zabezpieczeniem lub bez zabezpieczenia. Rejestr prawy jest charakterystyczny dla aplikacji i usług korzystających jedynie z transmisji datagramowej z zabezpieczeniem lub bez zabezpieczenia.

Zastosowanie

Obecnie na rynku pojawiły się już pierwsze telefony zgodne ze standardem GSM z implementacją pewnych elementów protokołu WAP. Są to telefony Alcatela (One Touch POCKET), Nokii (7110) i Samsunga (SGH-800).

Wyświetlacze w nowych telefonach zostały znacznie powiększone i zwiększono ich rozdzielczość. Wyposażone są one w mikroprzeglądarki WML.

Firmy opracowały już i wprowadziły na rynek proxy serwery kompatybilne ze standardem WAP. Pojawiły się również pierwsze firmy świadczące specjalistyczne usługi. Od października ubiegłego roku firma Webraska uruchomiła system nawigacji po Paryżu o nazwie TeleAtlas. System dostarcza do terminali WAP informacji o warunkach na drogach, możliwych połączeniach pomiędzy zadanymi punktami miasta, mapki wybranych fragmentów miasta. Również banki planują wprowadzenie dostępu do prostych usług bankowych przy użyciu telefonów komórkowych z protokołem WAP. Jako przykład może służyć Bank Merita-Nordbanken z usługą SOLO.

Przy użyciu telefonu komórkowego można sprawdzać stan konta bankowego i przeprowadzać proste operacje. Na rysunku 6 przedstawiono telefon komórkowy GSM firmy Nokia z ekranami służącymi do obsługi systemu SOLO.

Być może, obserwujemy narodziny nowego rynku usług dla telefonii bezprzewodowej.

Podsumowanie

Protokół WAP - poprawa dostępu do Internetu przez bezprzewodowe terminale

Kolejne ekrany systemu dostępu do usług bankowych realizowanego przy użyciu WAP

Obserwacja rozwoju metod dostarczania usług internetowych do ruchomych terminali skłania do stwierdzenia, że w tej dziedzinie w ciągu ostatniego roku poczynione zostały ogromne postępy. Od identyfikacji problemów występujących przy transmisji danych w łączu radiowym do opracowania standardu opisującego protokół, który w znacznym stopniu redukuje niekorzystny wpływ różnych czynników na pracę łącza radiowego, upłynął bardzo krótki czas. Nie wszystko jednak zostało już opracowane i ujednolicone. Pozostało do rozwiązania wiele zagadnień, m.in. protokół transportowy zorientowany połączeniowo, integracja kart SIM, możliwość zdalnego wprowadzania bibliotek skryptów, metody kompresji, współpraca z aplikacjami multimedialnymi stosującymi większe szybkości transmisji (np.

GPRS), wprowadzenie wskaźników QoS (jakości świadczonych usług) itp.

Prace są prowadzone bardzo intensywnie i w najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych wersji standardu WAP.

Autorzy są pracownikami Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej


TOP 200