Protokół LWAPP nabiera konkretnego kształtu

Wszystko wskazuje na to, że IETF (Internet Engineering Task Force) zakończy w listopadzie wstępne prace techniczne nad protokołem LWAPP, który usprawni pracę sieci WLAN.

Jak sama nazwa wskazuje, standard LWAPP (Lightweight Access Point Protocol) opracowano z myślą o punktach dostępu. Po uzgodnieniu ostatnich szczegółów technicznych specyfikacji, IETF przystąpi do procesu, który powinien się zakończyć formalną akceptacją nowej technologii jako obowiązującego standardu.

Nieoficjalnie mówi się, że nazwa standardu zostanie zmieniona na Control and Provisioning of Wireless Access Points (CAPWAP), co ma lepiej oddawać jego istotę. Główną zaletą nowego protokołu jest to, że w sieciach WLAN będzie można instalować punkty dostępu i przełączniki oparte na różnych rozwiązaniach i produkowane przez różne firmy.

Zobacz również:

  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI

Pozostaje pytanie, czy stosowane dzisiaj w sieciach WLAN punkty dostępy pracują na tyle elastycznie, że po zastosowaniu protokołu LWAPP administratorzy będą mogli budować heterogeniczne sieci WLAN, a nie homogeniczne, jak ma to miejsce dzisiaj.

Sprawa nie jest taka prosta. Produkowane obecnie punkty dostępu są często oparte na firmowych rozwiązaniach (w takich obszarach jak rozpoznawanie innych elementów sieci i tunelowanie informacji), co może utrudnić budowanie systemów obsługujących automatycznie komunikację między przełącznikami i setkami tanich punktów dostępu, które są właściwie prostymi radiowymi odbiornikami/nadajnikami standardu 802.11.

Protokół LWAPP nie wprowadza żadnych zmian do warstw fizycznych sieci WLAN, ani do warstwy MAC. Główne zmiany dotyczą warstwy trzeciej (Layer 3) Właśnie dlatego protokołem zajmuje się IETF, a nie IEEE.

IETF zapowiada, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, standard może zostać oficjalnie zaakceptowany za 18 miesięcy. Jednak jak zwykle w takich sytuacjach, pierwsze produkty oparte na niezaakceptowanej jeszcze specyfikacji LWAPP (czy też CAPWAP) trafią zapewne do rąk użytkowników wcześniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200