Protokół FCoE i wirtualizowanie zasobów

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową TheInfoPro pokazało, że w opinii użytkowników protokół FCoE (Fibre Channel over Ethernet) nadaje się bardzo dobrze do wirtualizowania zasobów. Dzięki protokołowi FCoE wzrasta bowiem przenośność wirtualnych maszyn, które użytkownicy konfigurują na fizycznych serwerach.

Protokół FCoE nie jest jeszcze szeroko stosowany, głównie z powodu braku standardu definiującego dokładnie i w szczegółach, jak powinno pracować takie połączenie. Jednak wielu administratorów nadzorujących pracę systemów pamięci masowych (sieci SAN) zdaje sobie sprawę z tego, że w tych środowiskach, w których pracują wirtualne maszyny, protokół FCoE zdaje doskonale egzamin.

Protokół FCoE ma tę zaletę, że dane FC można przesyłać przez istniejące okablowanie Ethernet, co powoduje, że przenoszenie wirtualnych maszyn między poszczególnymi serwerami zainstalowanymi w firmie nie wymaga dużych nakładów pracy czy inwestycji. Wirtualizowanie zasobów w środowiskach, w których nie wdrożono wcześniej protokołu FCoE, jest utrudnione, ponieważ poszczególne węzły sieci (serwery i systemy pamięci masowych) dysponują nierzadko różnymi fizycznymi interfejsami. W przypadku protokołu FCoE sprawa jest prosta, ponieważ dane można wymieniać między taki węzłami przez standardowe okablowanie Ethernet.

Zobacz również:

  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Firma TheInfoPro przeprowadziła badanie dotyczące protokołu FCoE na grupie 303 przedsiębiorstw znajdujących się na liście Fortune 1000. Administratorom IT zadano pytanie: jakie aplikacje skorzystają najbardziej z tego, że w systemie pojawi się protokół FCoE? Odpowiedzi były (według ilości głosów) następujące: aplikacje wirualizujące serwery, bazy danych, serwery kasetowe, aplikacje wykonujące kopie zapasowe danych, aplikacje Microsoft, aplikacje odzyskujące dane po awarii oraz hurtownie danych.

Ankieta pokazała, że protokół FCoE jest już stosowany przez 3% firm, a 26% firm jest w fazie wdrażania tego protokółu albo przystąpi do jego wdrażania w najbliższym czasie. Większość ankietowanych firm wyraża przy tym przekonanie, że protokół FCoE będzie w przyszłości dominującą technologią używaną do wymieniania danych z systemami pamięci masowych.

Protokół FCoE i wirtualizowanie zasobów

Producenci nie zrażają się faktem, że nie ma jeszcze standardu FCoE i proponują klientom firmowe rozwiązania przesyłające dane FC przez połączenia Ethernet. Można tu wymienić firmy jak Cisco, Brocade, EMC i NetApp, które mają już w swoich ofertach produkty obsługujące protokół FCoE.

I tak np. firma Brocade zaprezentowała ostatnio ofertę na przełącznik i adaptery sieciowe należące do nowej platformy, która obsługuje protokół Fibre Channel over Ethernet i technologię CEE (Convergence Enhanced Ethernet). O platformie tej pisaliśmy trzy miesiące tutaj. Podobne rozwiązania mają w swoich ofertach firmy NetApp i EMC (czytaj tutaj), które podkreślaj jednak, że prawdziwa ofensywa protokołu FCoE nastąpi dopiero wtedy, gdy większość centrów danych będzie dysponować połączeniami Ethernet 10 Gb/s. A to może być kwestią dwóch/trzech lat. Wtedy protokół FCoE pokaże swoje zalety i zacznie być stosowany na szerszą skalę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200