Prosty, bezpieczny i tani backup? Najlepiej jako usługa w chmurze

Ochronę firmowych danych na najwyższym poziomie można zapewnić w prosty sposób, w kilkanaście minut i bez inwestycji kapitałowych – dla środowiska Microsoft Office 365 ze wszystkimi dokumentami, skrzynkami pocztowymi i zawartością kanałów TEAMS , dla maszyn wirtualnych VMware i Hyper-V albo dla urządzeń przenośnych użytkowników. Brzmi zaskakująco? Metallic to w pełni funkcjonalny, elastyczny i bezpieczny backup dostępny jako skalowalna usługa oferowana przez firmę Commvault. Teraz można ją bezpłatnie przetestować i przekonać się, że wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych wcale nie musi być wyzwaniem.

Digitalizacja biznesu sprawiła, że dane są dziś fundamentem wielu modeli biznesowych a ich ochrona traktowana jest priorytetowo. Równocześnie dzisiejsze IT w niewielkim stopniu przypomina to, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze dekadę wcześniej. Dominujące stało się hybrydowe podejście do IT, w którym tradycyjne, lokalne środowiska łączą się płynnie z chmurami i usługami SaaS a aplikacje równie często uruchamiane są w kontenerach co na maszynach wirtualnych. Dlatego tradycyjne podejście do wykonywania kopii zapasowych przestało się sprawdzać – zapewnienie ochrony w środowiskach hybrydowych jest złożone, kosztowne i wymaga ogromnego nakładu pracy.

Metallic to elastyczne dedykowane rozwiązania Backup-as-a-Service (BaaS) zbudowane z wykorzystaniem oprogramowania Commvault oraz możliwości chmury Microsoft Azure. To inteligentny, prosty i co najważniejsze bezpieczny sposób wykonywania kopii zapasowych. Wbudowane zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, zgodne z branżowymi standardami tworzą warstwowy system, który pozwala wypełnić zobowiązania SLA a zarazem zapewnić zgodność z wymaganiami prawnymi (ISO 27001 i SOC2 Typ II). Zarówno przesyłane jak i przechowywane dane są szyfrowana, a dostęp do nich mają jedynie uprawnione osoby. Dane są domyślnie przechowywane w chmurze Metallic (Azure, ośrodek zlokalizowany w niemieckim Frankfurcie), ale mogą także trafiać do firmowej chmury – Azure, AWS albo nawet do środowiska w siedzibie klienta.

Do tego w związku z tym, że jest to usługa, Metallic można uruchomić w ciągu kilkunastu albo nawet kilku (jeśli dane przygotowane są już do backupu) minut. Z czasem rozwiązanie łatwo będzie dostosować do rosnących i zmieniających się potrzeb. Metallic można skalować od 1 do ponad tysiąca terabajtów. Przy tym zaawansowane technologie deduplikacji i kompresji danych a także optymalizacji przepustowości zapewniają dużą szybkość działania. Jak liczny zespół będzie potrzebny do obsługi rozwiązania? Może trudno w to uwierzyć, ale często wystarczy jedna osoba, która będzie poświęcać na to ułamek czasu, jakiego będą wymagały konkurencyjne rozwiązania

Szeroka gama usług

Metallic określany bywa jako start-up uruchomiony przez Commvault, firmę z blisko 20 letnią historią innowacji technologicznych, uznawaną przez Gartnera za lidera rynku rozwiązań backupowych. Usługi BaaS udostępnia klientom w USA od drugiej połowy 2019 r. Natomiast pod koniec stycznia br. usługi Metallic stały się dostępne dla klientów w Polsce (równolegle usługa trafiła na osiem innych rynków w regionie EMEA - Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, RPA i Szwajcarii). Rozwiązanie najprościej kupić za pośrednictwem partnera Commvault, który dodatkowo zapewni wsparcie albo w sklepie Microsoft Azure.

Na początek firmy działające na polskim rynku mogą na przykład rozpocząć korzystanie z usługi Metallic dla Microsoft Office 365 Pozwala ona szybko i w prosty sposób wykonywać kopie zapasowe, lokalizować oraz odtwarzać dane w Microsoft Exchange, Teams, OneDrive a także SharePoint. Usługa zapewnia szeroką, wykraczającą poza ograniczenia standardowego Kosza Windows, ochronę danych przed przypadkowym skasowaniem, uszkodzeniem a nawet przed prawdziwą zmorą ostatnich miesięcy - atakami ransomware. W efekcie zyskuje się znaczną oszczędność czasu i kosztów w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, a to przy możliwości obsługi nawet dziesiątek tysięcy skrzynek i opcji odtwarzania konkretnych danych w czasie liczonym ledwie w godzinach.

Ponadto w ofercie są usługi wykonywania kopii zapasowych dla maszyn wirtualnych w środowisku VMware, Hyper-V, a także kilku innych hiperwizorów kompatybilnych z tradycyjnym oprogramowaniem Commvaulta. Metallic oferuje również usługi cloud storage w MS Azure, umożliwiając jednocześnie przechowywanie backupów w chmurach oferowanych przez różnych dostawców. Zapewnia także backup laptopów i desktopów, w ramach którego dostępne są dodatkowe funkcje, takie jak np. blokada skradzionej maszyny albo zdalne wyczyszczenie zgromadzonych na niej danych.

Metallic systematycznie rozwija gamę swoich usług i planuje dodawanie kolejnych aplikacji. Na polskim rynku wkrótce dostępny będzie również backup Metallic dla Salesforce. Na marginesie warto dodać, że dostępna jest także wersja HyperScale X for Metallic – to w pełni zintegrowane, gotowe do użycia urządzenie, dedykowany appliance, który pozwala przechowywać dane backupów na specjalnie zaprojektowanym sprzęcie w lokalnym datacenter.

Masz wątpliwości? Sprawdź sam

O tym jak szybko i łatwo można chronić dane przy pomocy Metallic oraz jak przebiegają wszystkie procesy najprościej przekonać się samemu. Pozwala na to bezpłatny 30-dniowy okres testowy usługi – wystarczy podać kilka informacji, wykonać kilka kliknięć i zyskujemy możliwość ochrony naszych systemów z pełnym dostępem do wszystkich funkcji. Jedyne ograniczenia wersji Trial dotyczą liczby maszyn wirtualnych (10), ilości pamięci (1TB) i liczby użytkowników (25).

Wypróbuj Metallic już teraz. Weź udział w bezpłatnych testach.

Prosty, bezpieczny i tani backup? Najlepiej jako usługa w chmurze

Konfiguracja i obsługa odbywa się za pośrednictwem jednego intuicyjnego interfejsu. To oznacza, że z pewnością nie będzie trzeba studiować wielostronicowej dokumentacji. Nieocenioną pomoc zapewniają wizardy konfiguracyjne a część zadań jest wykonywana w sposób zautomatyzowany, np. związana z upgrade’ami.

Jeśli po okresie testów firma zdecyduje się na zakup Metallic, warto pamiętać, że wybierając usługę ochrony środowiska wirtualnego, promocyjnie można zyskać ochronę dla kontenerów Kubernetes. Natomiast wszyscy klienci z sektora edukacyjnego do każdej zakupionej licencji otrzymują 4 darmowe licencje dla studentów.