Proroctwa XXI wieku

Początek nadchodzącego stulecia upłynie pod znakiem dominacji systemu Windows NT i procesorów Intela - twierdzą analitycy Gartner Group.

Początek nadchodzącego stulecia upłynie pod znakiem dominacji systemu Windows NT i procesorów Intela - twierdzą analitycy Gartner Group.

Na zakończonej w ubiegłym tygodniu konferencji Gartner Symposium/ITxpo analitycy Gartner Group zgodnie stwierdzili, że liczba komputerów z procesorami Intela i systemem Windows NT w 1999 r. przekroczy milion. Ich zdaniem, w 2001 r. więcej użytkowników będzie korzystać z platformy Intel/Windows NT niż z IBM AS/400.

Supersieć

Agencja Dataquest, która wchodzi w skład Gartner Group, ocenia, że do końca stulecia znacznie wzrosną możliwości intranetów, które łączyć będą firmy z różnych branż. Mające powstać niebawem "supernety", korzystające z bardzo szybkich łączy, będą pracować głównie na bazie oprogramowania Netscape. "Przez najbliższych 5 lat firma Netscape oferować będzie rynek korporacyjny, zaś Microsoft skupi się na rynku domowym" - zakładają analitycy Gartnera. Wartość rynku intranetowego do 2000 r. przekroczy miliard USD.

Kogo stać na kontrolę

Obecny na bostońskim sympozjum Jim Barksdale, prezes Netscape Communications, zarzekał się, iż jego firma nie będzie narzucać standardów w Internecie. Co prawda Jim Barksdale nie wspomniał nic o ActiveX, to jednak jasne było dla uczestników konferencji, że oskarża korporację Billa Gatesa o zawłaszczanie standardów sieciowych. Prezes Microsoftu nie ukrywał, że jego firma jest w stanie kontrolować owe standardy. Jednak, jak podkreślał, przeglądarki i serwery WWW Microsoft uwzględniają również standardy innych producentów. Odpowiadając na kolejny zarzut dotyczący prób narzucenia rynkowi standardu obiektowego DCOM, Bill Gates powiedział, iż nie sądzi, aby z rynku znikł standard CORBA/IIOP. "Myślę, że jest możliwa współpraca między tymi modelami" - uważa prezes Microsoftu.

Klienci moich klientów

W Bostonie przemawiał również Lou Gerstner, prezes IBM, podkreślając, iż dla jego koncernu najważniejsza jest realizacja zamysłów klienta. "Hollywood obawia się, że Microsoft oferując mu swoje rozwiązania, przejmie jego klientów" - stwierdził Lou Gerstner, nawiązując do powstania sieci telewizyjnej MSNBC. Według niego, IBM stara się nie rywalizować z własnymi klientami, ale dostarczać im rozwiązań. "Istnienie różnych standardów w Internecie i WWW jest wciąż szansą na stworzenie wieloplatformowych aplikacji. Widzę jednak, że jedna z obecnych tutaj osób wcale tego nie chce" - stwierdził prezes IBM, wyraźnie wskazując na Billa Gatesa.


TOP 200