Promak

Funkcja "tabela notowań" sporządza wykaz informacji o notowaniach papierów wartościowych na ubiegłych sesjach oraz w stosunku do sesji przyszłych. Wśród zgromadzonych informacji są: kod giełdy, data i numer sesji giełdowej, czy akcja była (będzie) notowana, kod waluty, dopuszczalny skok ceny w stosunku do cen z sesji poprzedniej oraz notowania otwarcia i zamknięcia sesji.

Rozliczanie sesji giełdowej odbywać się może na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, system wymaga potwierdzenia każdego rozliczenia oddzielnie, po jego zakończeniu. W drugim przypadku, rozliczanie odbywa się nieprzerwanie, aż do wykrycia przez oprogramowanie pierwszego błędu.

Promak umożliwia wryfikację not kontraktowych otrzymanych z giełdy z danymi, zawartymi w tabeli notowań i innymi danymi dotyczącymi zlecenia. Wykryte błędy rejestrowane są w raporcie błędów, wyświetlanym po zakończeniu weryfikacji. Raport błędów można także na życzenie operatora wydrukować. Po pomyślnej weryfikacji system księguje noty, co jest równoznaczne z rozliczeniem sesji.

Zestawienia

Moduł ten umożliwia, po uprzednim zdefiniowaniu przez administratora, wykonywanie dowolnych zestawień zleceń. Ponadto administrator może określić uprawnienia poszczególnych operatorów do wykonywania odpowiednich zleceń.

Administrator

Moduł ten zawiera wiele funkcji, służących administratorowi do zarządzania pracą całego systemu. Wśród wielu funkcji można wymienić takie, które umożliwiają definiowanie zestawów danych oraz mogą podlegać przetwarzaniu po uruchomieniu przez operatora jednego z dostępnych dla niego programów. Administrator może także zdefiniować sposób prezentacji danych na ekranie. Ma także wgląd i możliwość ingerencji w zbiory parametrów systemowych, słownika systemowego - zawarte w nich dane określają zarówno konfigurację całego systemu, jak również określają jego zachowanie i sposób pracy.

Jedną z ważniejszych funkcji, jakie ma do dyspozycji administrator to rejestracja operatorów systemu oraz nadawanie im odpowiednich uprawnień, czyli ustalanie zakresu ich pracy i zorganizowanie ich menus.

I wreszcie, do zadań administratora należy także zdefiniowanie procesów archiwizacyjnych, ustalanie rodzaju danych i warunków jakie muszą spełnić aby zostały przeniesione do archiwum. Administrator ustala również osoby, które mogą dokonać archiwizacji.

Sufler

Każdy z użytkowników systemu Promak ma dostęp do pomocnika, zawierającego opisy wszystkich funkcji, wchodzących w skład całego systemu. Zakres dostępu do programu pomocy, który zorganizowany jest w formie kontekstowej, pokrywa się z zakresem dostępu poszczególnego użytkownika do funkcji systemu (jego uprawnień).

W praktyce...

W Sopockim Domu Maklerskim S.A. Promak pracuje w sieci, gdzie komputerem centralnym, zawierającym bazę danych, jest Compaq ProLiant, a w punktach obsługi klienta zainstalowano unixowe terminale znakowe. Całość spięta jest jednolitą siecią wchodzącą w skład systemu typu Intelligent Building. Nad pracą całego systemu i nad jego bezpieczeństwem czuwa stale administrator.

System skonfigurowano w taki sposób, aby zachowywał pamięć operacji, wykonywanych na podstawie danych takich, jak zlecenie, noty kontraktowe czy dokumenty ewidencji papierów wartościowych bądź księgowości. Pamiętane są w zasadzie wszystkie ważne elementy: czas i osoba rejestrująca zlecenie, osoba oraz identyfikatory dokumentów księgowych, czas i numer transmisji zleceń do GPW itp. Przechowywana jest także historia wszelkich zmian warunków każdej umowy. Zakres parametrów podlegających kontroli ustalany jest przez administratora systemu i zapamiętywany w specjalnie utworzonej, wydzielonej bazie danych.

Dzięki temu możliwe jest odtworzenie całej historii każdej umowy i rachunku oraz wychwycenie wszelkich prób nieautoryzowanego dostępu do danych.


TOP 200