Proliant z Pentium Pro

Serwer Compaqa można zaliczyć do klasy midrange.

Serwer Compaqa można zaliczyć do klasy midrange.

Najnowszy model serwera z rodziny ProLiant, Compaq ProLiant 5000 6/166, wyposażony w cztery procesory Pentium Pro 166 MHz, działające pod Windows NT Server 4.0 z SQL Server 6.5, osiągnął w teście TPC-C rekordowy wynik 5676 tpmC przy stosunku ceny do wydajności 136 USD/tpmC. Osiągnięty wynik jest porównywalny z wydajnością systemów klasy midrange przy dwukrotnie niższej cenie.

ProLiant 5000 przeznaczony jest jako serwer dla intranetów, Internetu, baz i hurtowni danych, przetwarzania zamówień i innych transakcji lub też do użytkowania zasobożernych aplikacji. Jest też dobrą platformą dla systemu pracy grupowej Lotus Notes (pracującego zarówno jako serwer intranetowy, jak i internetowy). W testach wykonanych za pomocą benchmarku NotesBench serwer ProLiant 5000 z dwoma procesorami 166 MHz obsługiwał jednocześnie 1630 użytkowników poczty elektronicznej i mieszaną grupę 1410 użytkowników (poczta elektroniczna i bazy danych). Wybór 2-procesorowej konfiguracji był podyktowany możliwościami testu NotesBench, którego działanie jest ograniczone do co najwyżej 2 tys. użytkowników. Uzyskany wynik jest o 57% lepszy od osiągniętego przez podobnie skonfigurowaną poprzednią wersję serwera Compaqa (ProLiant 4500).

Zwiększona niezawodność

Wyróżniającą cechą systemu ProLiant 5000 jest zwiększenie niezawodności jego działania w stosunku do poprzednich modeli. Jest to możliwe dzięki opcjonalnej instalacji redundantnych modułów zasilania PowerSafe. Każdy z procesorów Pentium Pro serwera jest standardowo wyposażony w regulator napięcia. Wzrost zwiększenia niezawodności działania systemu uzyskano w taki sposób, że każda z dwóch płyt procesorowych serwera, zawierająca 2 procesory i 2 regulatory napięcia, jest wyposażona w jeden dodatkowy regulator napięcia, mogący - w razie awarii - przejąć funkcje dowolnego z 2 modułów zasilania.

Niezawodność zwiększono też przez ochronę korekcją błędów ECC (Error-Correcting Code) pamięci, wewnętrznych magistrali danych i procesora (w poprzednich modelach serwera korekcją błędów ECC była chroniona wyłącznie pamięć operacyjna). ECC umożliwia podtrzymanie pracy systemu po wykryciu np. błędu parzystości, który w serwerach nie wyposażonych w ECC prowadzi do natychmiastowego zawieszenia pracy systemu. Wszelkie przekłamania są dodatkowo monitorowane i - w przypadku przekroczenia zdefiniowanych przez producenta dopuszczalnych progów liczby błędów - użytkownik może wymienić wadliwy procesor lub moduł pamięci operacyjnej w ramach gwarancji (trwającej 3 lata). Informacje o liczbie wykrytych błędów można uzyskać z dziennika błędów widocznego po uruchomieniu oprogramowania diagnostycznego lub za pomocą systemu monitorowania serwera Comqaq Insight Manager.

Ostatnim elementem dodatkowo zabezpieczającym serwer jest opcjonalne zdublowanie kart sieciowych Netelligent 10/100 TX, umożliwiających przejęcie pracy przez drugą z nich w przypadku awarii pierwszej.

Parametry techniczne

Modele ProLiant 5000 są oparte na procesorach Pentium Pro 166 MHz z cache 512K i 200 MHz z cache 256K. Wersja z procesorem Pentium Pro 200 MHz z cache 512K będzie dostępna na jesieni 1996 r., po wprowadzeniu na rynek tego typu procesora przez Intel. Maksymalna ilość zainstalowanej w serwerze pamięci RAM wynosi 4 GB. Obecnie układy pamięci DIMM są jednak dostępne tylko w wersjach do 2 GB.

Podwójna równoległa szyna PCI zapewnia 8-krotne, w stosunku do szyny EISA, zagregowane (133 MBps na każdej z szyn, czyli łącznie 267 MBps) możliwości wejścia/wyjścia dla aplikacji intensywnie je wykorzystując. Jedno urządzenie w danym momencie może jednak korzystać tylko z jednej szyny. Magistrala systemowa oferuje natomiast dwukrotnie większą przepustowość w stosunku do systemów z procesorem Pentium.

Szybszy backup

Nowy serwer może jednocześnie współpracować z unikatowymi rozwiązaniami Compaqa, jak sterownik SMART-2 Array czy też macierz napędów taśmowych Compaq DLT Tape Array.

Zaletą SMART-2 Array jest możliwość rozbudowy wielkości macierzy dyskowych RAID bez konieczności wyłączania systemu (dokładanie i wymiana dodatkowych dysków w trybie hot-swap). Macierz napędów taśmowych Compaq DLT Tape Array umożliwia natomiast backup 200 GB danych w czasie co najwyżej 5 godz. z pełną ochroną RAID.

Dostępność na rynku

Rodzina ProLiant 5000 jest oferowana na rynku od czerwca br. Ceny - od 15,8 tys. USD (bez VAT). Jednocześnie ceny na modele z rodziny Proliant 4500 obniżono o 9% (obecnie - od 12,1 tys. USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200