Prokuratura wniosła oskarżenie przeciwko JTT

Wrocławska prokuratura oskarżyła o nieodprowadzenie podatku VAT w wysokości ok. 7 mln zł trzech pracowników JTT Computer SA - prezesa zarządu, wiceprezesa i główną księgową. Firma eksportowała za granicę produkowane komputery, po czym natychmiast importowała je do Polski i sprzedawała firmom, które wygrały przetargi na dostarczenie sprzętu dla szkolnych pracowni internetowych (czytaj: CW 13/2000). Dzięki temu były one zwolnione z płacenia 22-proc. podatku VAT. Zwolnienie dotyczy bowiem m.in. sprzętu komputerowego, importowanego w celach edukacyjnych.

Nie wiadomo kiedy rozpocznie się proces. Przedstawiciele JTT Computer nie otrzymali jeszcze stosownego powiadomienia z sądu we Wrocławiu. Liczą jednak na szybsze rozstrzygnięcie sprawy, toczącej się już przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA), do którego skierowali sprawę pod koniec 2000 r. Korzystna dla spółki decyzja NSA przesądziłaby prawdopodobnie o umorzeniu drugiej sprawy.

Opinia na korzyść

Zarząd JTT od początku twierdził, że wszelkie działania spółki były prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a sprzedaż komputerów dla firm realizujących kontrakty MEN nie spowodowała żadnych uszczupleń należności Skarbu Państwa. Co więcej, spółka nie uzyskała korzyści finansowych, które miałyby wpływ na zmniejszenie jej obciążeń podatkowych. "Korzyści odniosło jedynie MEN, które mogło dzięki odliczeniu VAT-u wyposażyć dodatkowo 500 pracowni" - twierdzą przedstawiciele spółki.

Argumentacja przedstawicieli JTT Computer została potwierdzona m.in. przez Biuro Doradztwa Podatkowego oraz Witolda Modzelewskiego, współtwórcę ustawy o podatku VAT.


TOP 200