Prokom bez internetu?

Zgodnie z przyjętą strategią Prokom kontynuuje proces wychodzenia z przedsięwzięć internetowych. W ostatnim okresie nabrał on tempa. Sprzedaż grupy należących do firmy spółek internetowych może być już kwestią tygodni.

Prokom Software zwiększył ostatnio z 95% do 99,57% udział w kapitale zakładowym Prokom Internet SA. Dodatkowe akcje objął w zamian za zredukowanie zadłużenia spółki zależnej w kwocie 111,5 mln zł. Jak poinformował zarząd spółki oddłużenie Prokomu Internet ma umożliwić zbycie aktywów internetowych przez Prokom Software.

Rodzi się pytanie czy integrator znajdzie chętnych do ich przejęcia i czy pozbędzie się udziałów wszystkich działających w segmencie internetowym firm. Wydaje się, że Prokom doprowadzi raczej do sprzedaży całej internetowej grupy. „Rozważamy różne możliwości. Kryterium decyzji stanowić będą możliwości wykorzystania aktywów, czy to spółek czy to grup inżynierów, do prac prowadzonych przez Prokom Software SA” – mówi Dariusz Górka, dyrektor finansowy Prokomu.

Wedle deklaracji firmy prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi nabywcami, ale Prokom nie podaje jeszcze żadnych szczegółów. Trwa też niezależna wycena wartości Prokomu Internet.

Co na sprzedaż

Spółki zależne Prokom Internet SA:

- TPG (The Polished Group) - rozwiązania internetowe i intranetowe. Spółka specjalizuje się w systemach dostarczania treści i rozwiązaniach B2B. TPG opracowała m.in. serwer zarządzania reklamami Grendel.

Klientem TPG jest Reuters.

Safe Computing - specjalizuje się w systemach bezpieczeństwa. Spółka dołączyła do Grup Prokom świadczy usługi zabezpieczania sieci lokalnych i rozległych, wdraża technologie infrastruktury kluczy publicznych i systemy kart kryptograficznych.

Edison SA – jeden z najdłużej obecnych na polskim rynku operatorów usług EDI (Electronic Data Interchange). Firma oferuje usługi doradcze i wdrożeniowe w zakresie elektronicznej wymiany danych.

Internet Wizards – projektowanie stron WWW, usługi doradcze. Spółka prowadzi serwis muzyczny Nuta.pl

Ad.net SA – jedna z czołowych sieci reklamowych w Polsce. Prokom Internet ma 32% akcji.

ce-market.com SA – udziałowcami są Prokom Internet i Impexmetal SA. Spółka jest operatorem elektronicznej giełdy metali kolorowych, ogólnej giełdy B2B oraz branżowego portalu informacyjnego www.ce-market.com

Stopklatka sp. z o.o. –powstała w maju 2000 r. Prowadzi znany serwis filmowy Stopklatka.pl. Prokom ma 95,4% udziałów w spółce.

W grudniu 2003 r. Prokom Internet sprzedał TPI za 54 mln zł posiadane 21,57% akcji Wirtualnej Polski. Również w grudniu za symboliczną cenę spółka pozbyła się 51% udziałów w spółce www praca com prowadzącej serwis internetowy pracaonline.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200