Projekty w toku

WBK Internetem silni

Wielkopolski Bank Kredytowy używa oddziałowego systemu transakcyjnego Sezam, działającego na platformie Informix/SCO Unix. Dane wprowadzane do systemów oddziałowych są do niej replikowane online. Wszystkimi procesami wymiany danych w banku zarządza monitor transakcyjny Tuxedo.

WBK wykorzystuje całą gamę systemów składających się na usługę WBK24. Wśród nich jest system internetowy, zrealizowany w formie servletów Java na platformie Sun Solaris. Dostęp przez WAP korzysta z tych samych servletów, które w tym wypadku sięgają po odpowiednie szablony WML. Stosowany dotychczas Java Web Server został w styczniu br. zastąpiony wydajniejszym serwerem iPlanet, obsługującym ponadto szyfrowanie SSL z kluczem 128-bitowym. Z bazy klientów elektronicznych korzysta również system IVR oraz system wymiany danych za pomocą wiadomości SMS.

W połowie roku w WBK rozpocznie się pilotażowe wdrożenie nowego, scentralizowanego systemu ICBS firmy Fiserv (stosuje go również Bank Śląski). W przyszłości wdrożenie obejmie także oddziały Banku Zachodniego, który używa aktualnie systemu Zorba Softbanku. Obecnie trwa procedura połączenia obu banków.

Bank Handlowy Zasadnicza zmiana okoliczności

Bank Handlowy zawsze należał do najlepiej zinformatyzowanych instytucji w Polsce. Po przejęciu przez Citicorp, również będzie nowocześnie - tyle że inaczej. Najprawdopodobniej do końca tego roku wykorzystywany dotychczas system bankowy IBIS zostanie zastąpiony nowym - Flexcube. Stworzyła go indyjska firma Citigroup Information Technology Industries i jest aktualnie wdrażany we wszystkich oddziałach Citibanku na świecie. Zmiana systemu powoduje także konieczność wymiany platformy sprzętowej - nowy bank rezygnuje z rozwiązań IBM AS/400 i Compaqa na rzecz Hewlett- -Packarda i Sun Microsystems.

Raiffeisen Bank Nowe możliwości

Raiffeisen Bank Polska istnieje od 1991 r. Początkowo był to bank ukierunkowany wyłącznie na obsługę klientów korporacyjnych. W wyniku zmiany strategii w 1999 r. bank obsługuje obecnie nie tylko duże firmy, lecz również firmy małe i klientów indywidualnych.

Od początku działalności Raiffeisen wykorzystuje działający na AS/400 system Basys, niemieckiej firmy Basys Software. W związku ze zmianą strategii w 2000 r. rozpoczął wdrożenie pierwszego modułu systemu Globus szwajcarskiej firmy Themenos. Używa on bazy danych Universe i działa na platformie IBM AIX. Jak mówią informatycy banku, system jest zorientowany produktowo. Dzięki niemu w połowie września 2000 r. Raiffeisen zaoferował konto lokacyjne, a w połowie stycznia br. - rachunek ROR powiązany z debetową kartą VISA. W tym roku do nowego systemu będzie przeniesiona obsługa klientów korporacyjnych.

Przez cały 2000 r. trwały przygotowania do przeprowadzki do nowej siedziby banku. Do biurowca u zbiegu ulic Pięknej i Kruczej w Warszawie do końca marca 2001 r. przeniosą się pracownicy z 4 dotychczasowych biur. W drugiej połowie roku Raiffeisen Bank Polska uruchomi system bankowości internetowej, połączony z informacyjnym serwisem finansowym - treść będą dostarczać bankowi analitycy. Na razie trwa wybór rozwiązania i dostawcy.

Fortis Bank Dobrze już za pierwszym razem

Większość operacji bankowych, w tym rozliczenia krajowe i zagraniczne, księgowość, operacje skarbowe, zarządzanie kredytami i bankowość detaliczna, obsługuje scentralizowany system bankowy Equation EBA, dostarczony 5 lat temu przez firmę Midas Kapiti. Analizy i raporty są tworzone za pomocą oprogramowania Synergy 2000. Equation jest jedynym systemem Fortis Banku, który działa na platformie AS/400 - pozostałe wykorzystują technologie Microsoftu.

Obiegiem dokumentów zarządza oprogramowanie DocuWare, współpracujące z bazą danych SQL Server 7, serwerem Exchange 5.5 i systemem Faxination. Obieg dokumentów papierowych został wyeliminowany - są one skanowane (skanery Fujitsu) i składowane w bibliotekach optycznych HP. Sprawy kadrowe obsługuje centralnie aplikacja Teta Personel 2000 - dostęp do niej mają wszystkie oddziały za pośrednictwem usług terminalowych Windows NT (RDP). Od stycznia 2000 r. Fortis Bank prowadzi działalność także w Internecie - system wykonał ComputerLand z wykorzystaniem servletów Javy i bazy danych Oracle, działających na platformie Windows NT 4.0.

Na rok 2001 Fortis Bank zaplanował migrację z wykorzystywanych obecnie platform Windows NT do Windows 2000 oraz baz danych SQL Server 7 do wersji 2000. Planowana jest także budowa uniwersalnej struktury katalogowej na podstawie usługi Active Directory. Do końca roku powinien być wdrożony middleware - IBM MQ Series. Ma też powstać hurtownia danych, wykorzystująca mechanizmy OLAP dostępne w SQL Server 2000.


TOP 200