Projekty w toku

Kredyt Bank Coraz większy

Używany od początku działalności, tj. od 1991 r. oddziałowy system bankowy Bankier jest sukcesywnie zastępowany scentralizowanym Profile firmy Sanchez. Choć jest to system centralny, oddziały Kredyt Banku posiadają bazy lokalne (Oracle8i, Windows NT 4.0), co przynajmniej częściowo uniezależnia je od awarii telekomunikacyjnych. Wdrożenie Profile'a było prowadzone samodzielnie od połowy 1998 r., a od początku 1999 r. we współpracy z ComputerLandem. Wdrożenie systemu w całej sieci jest planowane na koniec 2001 r.

Jesienią 2000 r. w Kredyt Banku zakończyło się wdrożenie systemu Oracle Financials. Bank wykorzystuje następujące moduły: zobowiązania, należności, magazyn, środki trwałe, księgowość wewnętrzna. W przyszłości przewiduje się także wdrożenie modułu kadrowo-płacowego - na razie sprawy kadrowe obsługiwane są przez oprogramowanie firmy Softar. W maju 2000 r. bank uruchomił w Lublinie Centrum Wydrukowe i Kopertujące. Drukarki Xerox i maszyny kopertujące firmy Kern pozwalają na przygotowanie do 12 tys. przesyłek na godzinę.

Obecnie trwa wdrożenie systemu middleware czasu rzeczywistego iLink firmy BEA Systems oraz systemu wspomagającego zaplecze banku i operacje handlu zagranicznego - Flexcube. Na początku drugiego półrocza 2001 r. planowane jest uruchomienie systemu bankowości internetowej wraz z portalem informacyjnym dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Cuprum-Bank Robić swoje

System bankowości elektronicznej Selbank bank wdrożył już w 1994 r., a system automatycznej informacji telefonicznej Telesaldo - w 1997 r. Autorem obu systemów jest firma Suntech. Jeszcze w 1996 r. Cuprum-Bank stworzył jedną z pierwszych w Polsce, szyfrowaną sieć rozległą.

Część systemów jest dziełem pracowników działu informatyki Cuprum-Banku. Jeden z nich to middleware, działający na platformie Linux. Konwertuje on dane transakcyjne, pochodzące z różnych systemów specjalistycznych, np. aplikacji home banking i bankomatów, po czym automatycznie rozlicza je i księguje w głównym systemie Bankier autorstwa CSBI (przejętego przez ComputerLand). Bankier funkcjonuje już od 1991 r.

Trwają przygotowania do wyboru nowego, tym razem scentralizowanego systemu bankowego. W tym roku Cuprum-Bank zamierza także uruchomić kolejny kanał komunikacji - system bankowości internetowej. Według przedstawicieli banku, proces wyboru odpowiedniego rozwiązania dobiega końca.

Dom Maklerski BOŚ Pierwsi w Internecie

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska był pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie biurem maklerskim, które umożliwiało klientom składanie zleceń przez Internet - jeszcze w 1995 r. Trwają prace nad wdrożeniem nowego systemu maklerskiego, który do końca I kwartału 2001 r. powinien zastąpić stworzoną przez Zeto-Rodan aplikację Sidoma.

Wraz z uruchomieniem nowego systemu giełdowego Warset, DM BOŚ zrezygnował z używanego dotychczas własnego systemu front-end. Od października 2000 r. zastąpił go vBank ComArchu, wykorzystujący bazę Oracle8i na platformie Debian Linux. Strony serwisu bossa.pl są serwowane przez aplikację Apache - również działającą w środowisku Debian. Oprócz możliwości składania zleceń na stronach serwisu, klientom została udostępniona wtyczka do przeglądarki (plug-in), umożliwiająca śledzenie notowań ciągłych w czasie rzeczywistym.

BISE Krajobraz po fuzji

Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w obecnym kształcie powstał w wyniku połączenia BISE z Bankiem Energetyki w listopadzie 1999 r. Oba używały systemów oddziałowych. W Banku Energetyki wykorzystywany był od 1992 r. DEFbank Pro autorstwa Comp Rzeszów, natomiast w BISE wdrożono Bankiera CSBI.

Obecnie w połączonej sieci placówek wdrażany jest nowy system - Bank Master irlandzkiej firmy Kindle. W centrali będzie działać system konsolidujący dane z oddziałów, wykorzystujący własną bazę systemu Bank Master, pracującą pod kontrolą HP-UX. W oddziałach natomiast będą funkcjonować moduły Branch Power (platforma Novell 4.11). Zakończenie wdrożenia we wszystkich placówkach banku jest planowane na drugą połowę 2001 r.

W drugiej połowie roku BISE zamierza uruchomić działalność w Internecie. W planach jest centralny system ewidencji papierów wartościowych oraz wprowadzenie nowego oprogramowania do bankowości elektronicznej.

Lukas Bank Dbałość o detal

Bank Świętokrzyski przejęty w 1997 r. przez Lukas SA dysponował oddziałowym systemem DEFbank opracowanym przez Comp Rzeszów, opartym na bazie Btrieve i Novell NetWare. W roku 1999 wdrożono scentralizowaną wersję systemu - DEFbank Pro. System wykorzystuje bazę danych C-Tree, posadowioną na klastrze serwerów Sun Microsystems. Obecnie z systemu korzysta 95 oddziałów Lukas Banku. Główny system bankowy jest otoczony systemami wspomagającymi. Jednym z nich jest Ratluk-P - system do ewidencji kredytów i historii spłat. Jest to dzieło informatyków Lukas Banku, stworzone za pomocą narzędzi Progress. Budowany od kilku lat tzw. system scoringowy ułatwia ocenę wniosków kredytowych.

Lukas Bank jest nastawiony na obsługę klientów indywidualnych. Za ich identyfikację za pomocą kart chipowych odpowiada system warszawskiej firmy Elbank. Wykorzystuje on bazę Oracle7, pracującą pod kontrolą SCO UnixWare. W roku 1999 uruchomiono centrum telefonicznej obsługi klientów LukasLinia. Rozwiązanie obejmuje aplikację firmy EasyPhone, działającą na platformie Windows NT, i centralę Alcatel. Od marca 2000 r. Lukas Bank prowadzi także działalność w Internecie. Do obsługi tego kanału jest wykorzystywany system eBank (InterComp). System stworzony przez Comp Rzeszów używa Oracle Application Server oraz bazy danych Oracle8i - posadowione na platformie Sun Solaris. Bezpieczeństwo zapewniają tokeny i oprogramowanie firmy RSA Security.


TOP 200