Projekty w toku

Nationale-Nederlanden Integracja w grupie

Od stycznia 1995 r. Nationale-Nederlanden Polska (NN) stosuje system Life 400, działający na serwerze AS/400. Został on stworzony i jest rozwijany w Cobolu. Nowe produkty (ok. 2 w ciągu roku) programuje zespół 10 informatyków. Kolejnym wdrożonym w polskim oddziale NN rozwiązaniem był system IZIS, wspierający działalność ok. 4 tys. agentów. Każdy z nich jest wyposażony w notebook.

Jednym z najważniejszych prowadzonych obecnie w NN projektów informatycznych jest wdrożenie systemu Tivoli (moduły: Inventory, Distributed Management, Remote Control, Software Distribution, NetView i Enterprise Console). Ma on zarządzać zasobami informatycznymi firmy i siecią rozległą, łączącą ok. 80 oddziałów. Zbudowano ją na podstawie łącza Frame Relay firmy Polpak (64 Kb/s do oddziałów). Za pośrednictwem tego systemu będzie można aktualizować oprogramowanie na notebookach agentów. Tivoli - po zakończeniu projektu w NN - ma zostać wdrożone w innych firmach Grupy ING (PTE Nationale-Nederlanden, ING Barings i Bank Śląski).

Na potrzeby agentów stworzono także call center. Oparto je na systemie firmy Avaya - Definity 63 wersja 6 i Audix 3.2. Aplikację dla pracowników działu help desk napisała firma Royal Blue. W call center jest wykorzystywana centrala Alcatel 4400. Call center NN ma zostać rozbudowane. Docelowo będzie obsługiwać wszystkich klientów Grupy ING w Polsce. Jednym z ważniejszych prowadzonych obecnie projektów jest standaryzacja rozwiązań informatycznych wewnątrz Grupy ING.

NN oddała w outsourcing całość wydruków informacji dla klientów. Zajmuje się tym Xerox Polska. Umowę zawarto na 5 lat. Codziennie Xerox drukuje dla klientów NN ponad 40 tys. dokumentów. Na potrzeby NN wykorzystywane są dwie maszyny DocuPrint 65 i 96 oraz 3 kopertownice.

Commercial Union Bez radykalnych zmian

Polskie biuro Commercial Union działa od 1992 r. Przez pierwsze kilka lat działalności jedynym wykorzystywanym przez nie systemem był kompleksowy system CLAS - Core Life Administration System. Jest to produkt brytyjskiej firmy Rand, stosujący bazę danych Oracle i działający na platformie Dynix (serwery Sequent NUMA, obecnie IBM). CLAS przechowuje dane o klientach, rachunkach, obsługuje naliczanie prowizji dla agentów, zarządza roszczeniami itd. Za jego pomocą wykonywane są także wszelkie raporty.

Wraz z upływem czasu rosły potrzeby CU. Rozważane jest m.in. stworzenie oddzielnego systemu do naliczania prowizji dla agentów. Firma powoli przygotowuje się do wdrożenia hurtowni danych w obszarze sprzedaży. Prawdopodobnie będzie to rozwiązanie przeznaczone na potrzeby całej grupy kapitałowej Commercial Union Polska.

Kierownicy oddziałów wykorzystują oprogramowanie Branch Pack, służące do bieżących analiz sprzedaży. Firma najprawdopodobniej zrezygnuje z niego po wdrożeniu hurtowni. Część agentów ubezpieczeniowych ma notebooki, na których wykorzystują oprogramowanie Sales Pack, służące do wstępnych prezentacji i kwotowania polis. Zawiera ono także kalendarz i bazę kontaktów. Zarówno Sales Pack, jak i Branch Pack zostały stworzone w technologii Lotus Notes przez warszawską firmę Rodan System. Domino jest platformą komunikacyjną we wszystkich firmach grupy CU.


TOP 200