Projekty na świecie

Ford zintegrowany z Volvo

Stany Zjednoczone - Ford Motor poinformował o przejęciu części AB Volvo, zajmującej się produkcją samochodów osobowych. Koszt transakcji wyniesie 6,5 mld USD. Dla działu IT amerykańskiej firmy oznacza to dodatkowe koszty i olbrzymi wysiłek związany z integracją systemów informatycznych. Ford będzie musiał m.in. połączyć systemy wspomagania zarządzania klasy ERP oraz projektowania CAD/CAM obu firm, a także sprawdzić ich odporność na problem roku 2000. Szefowie Ford Motor mają nadzieję, że wcześniejsze doświadczenia, wyniesione ze współpracy z Jaguarem i Mazdą, w znacznym stopniu ułatwią to zadanie. Rozpoczęto już tworzenie zespołów, które przez najbliższe miesiące będą zajmowały się tym zadaniem.

Według ekspertów największe wyzwanie stojące przed Fordem to zintegrowanie systemów inżynierskich i projektowych, co zajmie ok. 12-18 miesięcy. Do komputerowego wspomagania projektowania Ford używa bowiem systemów Structural Dynamics Research, natomiast Volvo pakietów różnych firm, w tym Catia stworzonego przez Dassault Systems (obecnie IBM). Kolejny poważny problem to połączenie oprogramowania klasy ERP obu firm, zwłaszcza że Ford używa własnego systemu, a szwedzka firma kupiła moduły od trzech dostawców: SAP, Baan i J.D. Edwards.

Kłopotliwe będzie także zapewnienie komunikacji za pośrednictwem poczty elektronicznej wewnątrz połączonych firm. Połowa z 17 tys. pracowników Forda zmieniło używany od 1980 r. pakiet pocztowy IBM Profs na Microsoft Outlook. W Volvo używane jest natomiast mainframe'owe oprogramowanie pocztowe MemoSystem i Lotus Notes.

Java dla bezrobotnych

Francja - L'Apec, francuska agencja zajmująca się rekrutacją kandydatów na stanowiska kierownicze rozpoczęła instalowanie w swoich lokalnych agencjach komputerów sieciowych JavaStation firmy Sun. W 45 biurach L'Apec zostanie zainstalowanych 400 maszyn. Jest to, zdaniem przedstawicieli Suna, największy tego typu projekt w Europie. Komputery sieciowe znajdujące się w każdym z lokalnych biur agencji będą dostępne dla wszystkich kandydatów. Dzięki całkowitej automatyzacji umożliwi to skrócenie procesu składania podania o pracę. Za ich pośrednictwem będzie można również przeglądać bazy danych dostępnych ofert pracy.

Pierwszy internetowy

Stany Zjednoczone - Być może już wkrótce banki internetowe staną się równie popularne jak sklepy wykorzystujące to medium. Jednym z pierwszych, istniejącym jedynie w Internecie bankiem jest First Internet Bank (Firstib.com), który otwiera swojej podwoje 22 lutego br. Będzie on, podobnie jak jego "analogowi" odpowiednicy, udzielał pożyczek, wydawał karty kredytowe, udostępniał klientom bankomaty. Wśród oferowanych produktów znajdą się również druki czeków i możliwość zakładania depozytów. Do stworzenia Firstib.com wykorzystano technologię CuStar i FiNet, umożliwiającą dokonywanie transakcji w czasie rzeczywistym i podłączanie klientów łączących się przez Internet do bankowego systemu transakcyjnego (back-office).

Pożyczka na rok 2000

Rosja - Według szacunkowych obliczeń, zmiany w systemach informatycznych w Rosji, związane z zabezpieczeniem ich przed problemem roku 2000, będą kosztować ok. 3 mld USD (sześć razy więcej niż wcześniej prognozowano). Rosyjski budżet na 1999 rok wynosi 21 mld USD i nie ma w nim pozycji związanej z rokiem 2000. Rosja poprosiła władze USA o pomoc w zakresie zniwelowania tego problemu jedynie w przypadku komputerów sterujących wyrzutniami pocisków nuklearnych. Władze rosyjskie prawdopodobnie zwrócą się także do państw zachodnich o pożyczkę na sfinansowanie rozwiązania tego problemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200