Projekty na świecie

Internet - tylko na lądzie

USA. Niebawem trzy największe amerykańskie linie lotnicze będą oferować pasażerom dostęp do Internetu. Na razie, niestety, tylko na lotniskach... Jako pierwsze usługi bezprzewodowe udostępniły linie American Airlines - jeszcze we wrześniu 1998 r. na lotnisku w San Jose. Obecnie z Internetu można skorzystać w 11 portach lotniczych. Podobne usługi przygotowują United Airlines i Delta. Bezprzewodowy Internet jest na razie dostępny w wydzielonych salach dla pasażerów klasy business, tzw. business lounges. We wszystkich projektach zostanie wykorzystana technologia IEEE 802.11B.

Microsoft do wynajęcia

USA. Microsoft wspólnie z firmą easyEverything będzie testować model biznesowy "aplikacji na wynajem", który leży u podstaw ogłoszonej w połowie br. strategii .NET. W ramach testu programy Office 2000, Works 2001 i Encarta 2001 będą wynajmowane na czas od 20 minut do 6 godzin. Przedsięwzięcie zbiega się z otwarciem przez easyEverything w Nowym Jorku największej kawiarni internetowej na świecie (800 miejsc). Oprócz wynajmu oprogramowania, kawiarnie easyEverything oferują również telefonię internetową, wideokonferencje itp.

Hi-fi w telefonie komórkowym

JAPONIA. Koncern Sony dołączył do spółki Air Media, założonej przez Matsushitę i DoCoMo. Firma zajmie się dystrybucją muzyki przez telefony komórkowe. Japonia jest światowym liderem w zakresie usług bezprzewodowych - Air Media może liczyć na rynek 13 mln Japończyków podłączonych do Internetu przez telefony komórkowe. Nowa usługa umożliwi wgrywanie utworów w postaci plików i odtwarzanie ich za pomocą sprzętu muzycznego. Sony i Matsushita opracują akcesoria do telefonów, które pozwolą na bezpośrednie odtwarzanie muzyki. Usługę wprowadzi do końca roku w swojej sieci DoCoMo.

Giełda paliw po fuzji

USA. Łączące się amerykańskie koncerny naftowe - Texaco i Chevron - aktywnie działały w dziedzinie handlu elektronicznego. Jeszcze przed połączeniem przygotowywały się do powołania internetowej giełdy paliwowej, którą miała zarządzać niezależna spółka PetroCosm. Fuzja stawia przyszłość przedsięwzięcia pod znakiem zapytania. Niewykluczone jednak, że PetroCosm pozyska do współpracy inne firmy naftowe, co spowodowałoby powstanie ogromnego "wirtualnego" rynku paliwowego.

Nowy system giełdowy

HONGKONG. Po serii testów giełda w Hongkongu zapowiedziała uruchomienie niebawem nowego systemu giełdowego - AMS/3. Nowy system potrafi obsłużyć ok. 2,9 mln w ciągu czterogodzinnego dnia giełdowego - 15 razy więcej transakcji niż obecnie działający system. AMS/3 wyeliminuje też konieczność ręcznego wprowadzania zleceń napływających przez Internet. Inwestorzy liczą, że uruchomienie AMS/3 skłoni władze do uwolnienia rynku usług maklerskich, zdominowanego przez duże i drogie biura.

Visa uruchomi usługi SET w Europie

WIELKA BRYTANIA. Europejski oddział Visa International do października 2001 r. zaoferuje bankom usługi autoryzacji płatności z użyciem tzw. elektronicznej portmonetki. Usługi mają wykorzystywać technologię SET (Secure Electronic Transaction). Przy użyciu tylko jednego hasła posiadacz karty będzie mógł bezpiecznie dokonać zakupów za pomocą dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Jest jednak warunek - terminale sklepowe muszą być kompatybilne z technologią SET.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200