Projektowy Młyn

Gotowi...

Teraz następuje kluczowy moment: zespół projektowy zdejmuje z wierzchu stosu dokładnie tyle wymagań, ile będzie w stanie zrealizować w czasie najbliższego przebiegu. Wybierane są zadania o najwyższym priorytecie, zgodne z wyznaczonym celem.

Prawidłowe wykonanie tej czynności wymaga przejścia przez krótką - co wcale nie znaczy, że mało precyzyjną - fazę wewnętrznego planowania. Najpierw życzenia klienta zostają rozbite na bardziej elementarne czynności techniczne niezbędne do ich realizacji. Pracochłonność każdej czynności jest szacowana z dokładnością do pojedynczej roboczogodziny, a zespół sam ustala, kto jest najbardziej odpowiedni do wykonania każdego z zadań. W przypadku uzyskania zbyt dużej lub zbyt małej łącznej liczby roboczogodzin zespół dodaje lub zwraca wymagania do rejestru w ten sposób, by zmieścić się możliwie dokładnie w ramach czasu trwania przebiegu.

Ostatecznie ustalona lista zadań wraz z szacowaną pracochłonnością nosi nazwę rejestru zadań przebiegu (sprint backlog). Do jego implementacji także wystarcza zwykły arkusz kalkulacyjny.

W sumie uaktualnienie rejestru wymagań oraz stworzenie rejestru zadań stanowią główne wyniki jednego wspólnego spotkania planistycznego, w którym uczestniczą: zespół Młyna, właściciel produktu, doradcy biznesowi i techniczni, przedstawiciele wyższego kierownictwa itd. Obecność sponsora projektu i innych przedstawicieli biznesu wpływa na określenie celu przebiegu, natomiast eksperci techniczni mogą pomóc w uściśleniu rejestru zadań i dokładniejszym oszacowaniu pracochłonności. Spotkanie planistyczne trwa zwykle kilka godzin, maksimum dzień.

Start!

Projektowy Młyn

Cykl pracy Młyna

Zespół rzuca się do pracy. Każdy wykonuje swoje zadania z największą efektywnością, na jaką go stać, co wcale nie znaczy, że zespół ma pracować ponad siły. Przeciwnie - w celu utrzymania na dłuższą metę wysokiej jakości wyników praca w nadgodzinach (podobnie jak w XP) traktowana jest jako wyjątek, którego należy unikać.

W trakcie przebiegu właścicielowi produktu nie wolno wtrącać się do pracy zespołu, a w szczególności zmieniać wymagań lub ich priorytetu. Zabronione jest także zmienianie składu Młyna. Wszelkie zmiany koncepcji produktu i składu osobowego zespołu dozwolone są jedynie pomiędzy przebiegami.

Podstawowym narzędziem kontroli postępów jest wykres spalania dla przebiegu (sprint burndown chart). Jednostką spalania są godziny pracy zespołu: na wykresie codziennie jest odnotowywana szacowana liczba roboczogodzin, jaka jeszcze pozostała do realizacji zadań. Za pomocą prostej aproksymacji liniowej ocenia się, czy dotychczasowa linia wykresu "trafia" w punkt zakończenia przebiegu. Jeśli przewidywany punkt przecięcia znajduje się poza dniem zakończenia, zespół ma prawo obciąć zakres prac przewidzianych dla przebiegu. I odwrotnie - jeśli przewidywana data całkowitego zakończenia prac wypada przed planowaną datą oddania wyników, zespół może dołożyć więcej wymagań z rejestru produktowego, tak, aby nie siedzieć bezczynnie pod koniec przebiegu. Należy jedynie pamiętać o tym, że zarówno jedna, jak i druga modyfikacja jest dozwolona tylko pod warunkiem, że końcowy efekt przebiegu będzie zamkniętą, nadającą się do oceny wersją produktu.

Wykres spalania również powinien wisieć na honorowym miejscu w pokoju Młyna. Niektórzy nazywają go wręcz "sygnaturą" zespołu projektowego, ponieważ okazuje się, że już po kilku przebiegach każdy z zespołów wypracowuje sobie typowy styl obciążenia zadaniami, prowadzący do charakterystycznego kształtu wykresu.

Jak widać, opisana metoda kontroli postępów bardzo się różni od metod śledzenia harmonogramu w ujęciu klasycznym. Interesująca jest natomiast analogia do wykresów zużycia buforów czasowych, które są podstawą kontroli projektu w metodzie łańcucha krytycznego.

Codzienne spotkanie

Obowiązkowym elementem metodyki Scrum jest codzienne spotkanie całego zespołu, na którym każdy wstaje i odpowiada na podstawowe 3 pytania: "Co robiłem wczoraj?", "Co będę robić dziś?" i "Co mi przeszkadza w pracy?". Odpowiedź na trzecie pytanie stanowi ewidentne zadanie dla Mistrza Młyna. Dwa pierwsze są równie ważne, ponieważ pozwalają członkom zespołu zorientować się na bieżąco w postępie prac i w indywidualnych problemach każdego z kolegów. Ponadto odpowiedź na pytanie "Co będę robił dzisiaj?" nosi cechy publicznej deklaracji wobec pozostałych członków zespołu, co bardzo mobilizuje do dotrzymania słowa na następnym spotkaniu.

Zebranie nie służy natomiast do rozwiązywania problemów - te omawia się "poza kadrem". Wystarcza, że uczestnicy zorientowali się w sytuacji i ustalili, kto danym problemem powinien się zająć. Odprawa powinna odbywać się codziennie o tej samej porze (najlepiej rano) i nie zajmować więcej niż 15 minut.

Uświęconą tradycją odpraw Młyna jest podział uczestników na Prosiaki i Kurczaki. Prosiaki to ścisły zespół projektowy i tylko on ma prawo głosu. Kurczaki to wszyscy ci, którzy mają ochotę przyjść i posłuchać, ale nie mogą wypowiadać się na jakikolwiek temat. Nawet, jeśli na odprawie zjawi się Prezes Zarządu, to musi zrozumieć, że jest Kurczakiem i nie powinien zakłócać przebiegu spotkania - kwadrans wyjęty z pracy zespołu jest zbyt cenny, aby go przeciągać w nieskończoność.

Koniec przebiegu

Ukoronowaniem przebiegu jest spotkanie przeglądowe, na którym zespół Młyna prezentuje kolejne wydanie swojego produktu. Ponieważ istotą spotkania jest demonstracja działającego systemu, zespół nie powinien poświęcać zbyt wiele czasu na przygotowania do prezentacji (maksimum 2 godz.) - bowiem produkt powinien mówić sam za siebie. W spotkaniu przeglądowym uczestniczy rzecz jasna właściciel produktu, a także sponsor, przedstawiciele wyższego kierownictwa, koledzy z innych projektów. Tym razem prawo głosu mają wszyscy, a produkt zostaje poddany wszechstronnej ocenie "zewnętrznej". Nie zastępuje to oczywiście standardowych testów i innych procedur kontroli jakości, które powinny były zostać uwzględnione w rejestrze zadań właśnie zakończonego przebiegu.

Spotkanie przeglądowe trwa zwykle kilka godzin. W jego trakcie powinno się zmierzać do tego, by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące najnowszego wydania produktu. Ostatnim punktem spotkania przeglądowego jest ustalenie terminu spotkania planistycznego dla następnego przebiegu. Zawodnicy Młyna ponownie zwierają szeregi...


TOP 200