Projektorowa ofensywa BenQ

Konferencja prasowa, zorganizowana we wtorek 13 października w jednym z warszawskich klubów, poświęcona była nowościom sprzętowym BenQ z różnych segmentów produktowych. Nietrudno było jednak zauważyć, że największą uwagę firma skupia na projektorach.

W6000 - topowy projektor BenQ do kina domowego

Zobacz Ranking produktów PC World - projektory do kina domowego i projektory biznesowe.

Kieszonkowy projektor LED BenQ Joybee GP1 Mini - tradycyjna lampa zastąpiona diodami świecącymi.

Dwulampowy projektor biznesowy SP920P o jasności 6000 ANSI lumenów

Przedstawicielka drużyny e-sportowej BenQ Delta eSports, z którą można było zagrać w Counter Strike.

Zobacz także:

Porady:

Przedstawiciele BenQ zapowiadają poważne "zmiany technologiczne", włącznie z wymianą przeważającej części aktualnej oferty. Koncern oferuje 17 nowych modeli projektorów (już dostępnych bądź dopiero wprowadzanych), z czego 7 będzie do kupienia w Polsce.

Zobacz również:

  • Czym jest system zabezpieczeń DLP - Data Loss Prevention?

Projektory BenQ to urządzenia wykorzystujące technologię DLP (digital light processing), opracowaną w laboratoriach firmy Texas Instruments. Przedstawiciele obu spółek podkreślali w czasie spotkania prasowego wyższość tego systemu nad konkurencyjną technologią LCD - wg nich projektory DLP zapewniają nie tylko wierniejsze odwzorowanie barw i lepszy kontrast, ale są też tańsze w eksploatacji i bardziej niezawodne. Emmanuel Herbreteau z Texas Instruments zachęcał do odwiedzin serwisu internetowego http://www.dlp.com/tco/ gdzie dostępny jest specjalny kalkulator, umożliwiający wyliczenie i porównanie realnych kosztów utrzymania różnych typów projektorów.

Niższy koszt użytkowania projektora DLP jest efektem odseparowania wbudowanego układu optycznego oraz wyeliminowania filtrów. W urządzeniach LCD komponenty narażone są na zabrudzenia i kurz dostające się do wnętrza obudowy wraz z zasysanym przez wentylator chłodzący powietrzem. Użytkownik sprzętu musi też zadbać o regularną wymianę filtrów.

Przedstawiciele BenQ zwracają uwagę na szereg innowacji, ułatwiających użytkowanie nowych projektorów - premierowe urządzenia wyposażone są m.in. w technologie korekcji koloru ściany (jeżeli obraz oglądamy na ścianie innego koloru niż biały); opcję Closed Captioning (wyświetlanie napisów w czasie oglądania transmisji telewizyjnych, napisy są w tym samym języku co ścieżka dźwiękowa); system kontroli temperatury lampy (jeśli osiągnie ona zbyt wysoki poziom, projektor wyłącza się do czasu jej schłodzenia); obsługę sygnału wejściowego pochodzącego z dwóch źródeł. Sprzęt wspiera też technologię "short throw", czyli optykę z krótką ogniskową - system soczewek asferycznych pozwalających uzyskać obraz o dużej przekątnej z projektora ustawionego w niewielkiej odległości od ekranu, np. 80 cali przy odległości 1 metra.

Urządzenia, jak przekonuje producent, są też bardzo ciche - generowany przez nie hałas (ok. 30 decybeli) ma odpowiadać głośności panującej w bibliotece. Wybrane modele projektorów wyposażone są w złącza internetowe, obsługę technologii 3D (wyświetlany obraz musi być zapisany w odpowiednim formacie i oglądany przy użyciu okularów) bądź podwójną lampę.

Projektory to nie wszystko

Goście BenQ mogli przyjrzeć się bliżej innym produktom tej marki, w tym ekologicznym monitorom, netbookom i aparatom cyfrowym. Przedstawicielefirmy wspomnieli też o premierowej serii monitorów E. Wyświetlacze te charakteryzują się obsługą aż 11 rodzajów interfejsów komunikacyjnych - tyle różnych portów mieści się w ich obudowach.

Firma zapowiedziała też nowe modele monitorów z tunerami telewizyjnymi oraz komputerów typu all-in-one z serii nScreen - w tym maszynę o oznaczeniu nScreen i221 - które powinny trafić do sprzedaży na początku 2010 r. Jest to pecet zintegrowany jest z wyświetlaczem LCD, umieszczonym na standardowej podstawce. W odróżnieniu jednak od urządzeń spod znaku Apple iMac czy Dell XPS One 24 będzie to raczej nettop, a więc komputer o niezbyt imponujących osiągach, produkt dla osób najczęściej korzystających z Internetu lub platforma do pracy z aplikacjami biurowymi.

Więcej informacji: BenQ

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200