Projekt na miarę korporacji

Nowy Microsoft Project 2002 stworzono z myślą o użytkownikach korporacyjnych.

Nowy Microsoft Project 2002 stworzono z myślą o użytkownikach korporacyjnych.

Projekt na miarę korporacji

MS PROJECT 2002: wykres dostępności zasobu w czasie

Wkrótce na rynku pojawi się nowa wersja pakietu do zarządzania projektami - Microsoft Project 2002. Nowe rozwiązania zastosowane w aplikacji umożliwiają równoczesne koordynowanie prac nad wieloma projektami, w których uczestniczy wiele osób o różnych kwalifikacjach. Choć Projectowi 2002 daleko do profesjonalnych korporacyjnych narzędzi planistycznych, znanych z dużych systemów ERP, to kolejna jego wersja jest niewątpliwie krokiem w tym kierunku. Jest prawdopodobne, że następne wersje programu będą integrowane z oprogramowaniem biznesowym, oferowanym przez Microsoft Great Plains oraz przejętą niedawno firmę Navision.

Nowe możliwości

Project 2002 będzie oferowany w dwóch wersjach: Standard i Professional. Ponadto Microsoft dostarczy Project Server 2002 przeznaczony do pracy grupowej, zastępujący znany z wersji 2000 moduł Project Central.

Wśród nowych funkcji Project Standard 2002 na uwagę zasługuje większa niż dotychczas integracja z pozostałymi aplikacjami pakietu Office, np. możliwość bezpośredniego importowania zadań z Outlooka, list z Excela, informacji o pracownikach z programów kadrowo-płacowych. Nowe możliwości są wynikiem wprowadzenia formatu plików opartego na XML.

Cechą charakterystyczną Project 2002 jest duża liczba kreatorów i gotowych szablonów, ułatwiających użytkownikowi przygotowanie nowego projektu. Narzędzia planistyczne programu wzbogacono w możliwość śledzenia postępu zadań i projektów w odniesieniu do więcej niż 10 BASE-LINE jednocześnie. Pojawiło się więcej możliwości dostosowywania algorytmu wyliczającego czas i liczbę zadań koniecznych do zakończenia projektu. Dla każdego zasobu program może wyświetlić wykres dostępności w czasie. W stosunku do poprzednich wersji Project 2002 pozwala na bardziej elastyczne dostosowywanie programu do indywidualnych potrzeb. Wprowadzono też więcej możliwości wyboru stylów, wielostopniowe skalowanie oraz więcej opcji sortowania itp. Program ma również nowy interfejs i funkcje znane z Windows XP, w tym m.in. SmartTags.

Coś dla przedsiębiorstw

Wersję Professional wzbogacono w możliwość zarządzania pracownikami wg listy ich umiejętności. Dodano też narzędzia do prowadzenia analiz różnych scenariuszy działań oraz raportowania.

Możliwości wersji Professional są większe, gdy współpracuje ona z Project Server 2002. Dostęp do serwera jest możliwy wyłącznie przez przeglądarkę. Aplikacja Project Server zawiera narzędzia do pracy grupowej SharePoint oraz repozytorium danych, np. dokumentów. Standardowo serwer jest dostarczany z bazą danych MSDE. Gdy liczba użytkowników przekracza 5, konieczny staje się zakup SQL Server i odpowiedniej liczby licencji dostępowych baz danych.

Za pomocą narzędzi serwerowych możliwe jest centralne zarządzanie konfiguracją oprogramowania klienckiego, np. ustalanie jednolitych definicji zasobów w skali firmy, tworzenie szablonu widoków, wprowadzanie dodatkowych pól w bazie danych itd. Wymiana danych między serwerem a aplikacjami Project 2002, zainstalowanymi na PC, odbywa się z wykorzystaniem protokołu SOAP. Wersję Standard można również podłączyć do serwera, jednak nie wszystkie funkcje, np. analityczne, będą dostępne.

Licencje i ceny

Wszystkie wersje pakietu Project 2002 przekazano do produkcji. Amerykańska wersja ukaże się na przełomie czerwca i lipca br. Według informacji uzyskanych w polskim biurze Microsoftu, zostaną spolonizowane wersje Standard i Project Server 2002 (będą dostępne we wrześniu br.). Lokalizacja wersji Professional wciąż jest rozważana. Jeżeli produkt będzie polonizowany, to powinien trafić na rynek na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

Aplikacja Project Standard 2002 będzie kosztować 599 USD, natomiast wersja Professional - 999 USD. Cena Project Server 2002 wraz z 5 licencjami klienckimi (Project Server CAL) wyniesie 1499 USD. Każda dodatkowa licencja CAL będzie kosztować 179 USD.


TOP 200