Projekt goni projekt

Trwa też drugi etap prototypu Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie projekty mają się zakończyć do końca 2014 r. Z kolei w ramach Projektu P2, czyli Platformy udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych, przeprowadzono 30 ekspertyz, rozstrzygnięto 40 postępowań, a dwa wciąż trwają. Wyłoniono już doradców projektu P2 i przekazano komplet materiałów przetargowych na system P2 do weryfikacji prawnej. Projekt P2 ma się skończyć w 2012 r.

Czarne owce i gorące projekty

W trakcie konferencji minister Kołodziejczyk poinformował o unieważnieniu przetargu na oczekiwany od lat system łączności TETRA. Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej nie zadziała więc na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, więc przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowili rozszerzyć zakres projektu na całą Polskę i unieważnić dotychczasowy przetarg. Tym samym Polska jest ostatnim krajem w Europie, który nie buduje jednolitej, zintegrowanej sieci w standardzie TETRA, przeznaczonej dla rządowych służb ratunkowych i policyjnych (więcej na ten temat na stronie 6). Nieoficjalnie mówi się, że powstała nowa koncepcja, zgodnie z którą służby państwowe nie będą już miały specjalnego, zbudowanego dla nich systemu, a funkcjonalności zostaną kupione jako usługa, w ramach przetargu, który powinien zostać rozstrzygnięty najdalej do października 2011 r.

TETRA to nie jedyny projekt, który się "nie udaje". Przedłużający się przetarg spowodował też znaczne przesunięcie długo oczekiwanych nowych dowodów (więcej na stronie 8). Kilka dni po konferencji MSWiA poinformowało, że nie zdąży z nowymi dowodami do lipca 2011 r. Ministerstwo wyznaczyło więc nowy termin na 1 stycznia 2013 r. Jedyne, co udało się zrobić, to dostarczyć do gmin komputery i czytniki kart konieczne do wydawania nowych dowodów, których na razie nie będzie.

Podobnie jak z PL.ID, wiele urzędów i obywateli wiązało duże nadzieje z platformą ePUAP. Jak mówił na naszej konferencji Zbigniew Olejniczak, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, pomysł na ePUAP powstał 5-6 lat temu i do dzisiaj zdążył się "wyczerpać". Podobno to dlatego ePUAP się "nie przyjął". Choć kosztował on do tej pory 58 mln zł, jego wykorzystanie jest marginalne. Jednym z ograniczeń jest brak tzw. zaufanego profilu, mającego zastąpić podpis elektroniczny. Na zaufany profil czekamy już od 2009 r. Niedługo ma wreszcie wejść w życie. Ale nie jest to do końca pewne. CPI ma też inne pomysły na spopularyzowanie platformy ePUAP. Kluczem do sukcesu mają być nowoczesne, popularne usługi. "Obywatele rzadko korzystają z usługi złożenia na ePUAP wniosku o dowód osobisty. Robi się to raz na kilkanaście lat. Aby ta platforma była bardziej popularna, chcemy udostępnić na nim nośne usługi, np. możliwość sprawdzenia liczby karnych punktów, które się otrzymało" - wyjaśniał Zbigniew Olejniczak. MSWiA liczy też na współpracę z innymi ministerstwami. Kiedy ePUAP ma szanse zaistnieć? Zbigniew Olejniczak nie podał konkretnych dat, ale mówi, że projekt jest "gorący".

A w planach...

Nie zraża to jednak MSWiA do podejmowania kolejnych planów. Utworzony pod koniec 2010 r. Centralny Ośrodek Informatyki - na razie zajmuje się obsługą systemu CEPiK - ma w planach MSWiA zajmować się integracją systemów w ramach rządu, jak również przygotowaniem danych z rejestrów państwowych do publicznego udostępniania.

Jak bumerang powraca też pomysł powołania Międzyresortowego Operatora Systemów Teleinformatycznych. Koncepcja budowy MOST-u powstała już bowiem w 2004 r. i była na liście kluczowych projektów w dwóch dotychczasowych Planach Informatyzacji Państwa. Niestety, z niewiadomych przyczyn, wciąż nie została zrealizowana.

W CPI MSWiA powstały założenia do projektu ustawy o powołaniu MOST-u i niebawem mają one zostać przedstawione do uzgodnień międzyresortowych. "Jest więc szansa, że w drugiej połowie roku będziemy mieli początki MOST-u" - mówił w czasie konferencji dr Mariusz Grajek, zastępca dyrektora Centrum Projektów Informatycznych w MSWiA.


TOP 200