Projekt ICT dla polskich kolei

Nokia podpisała swój największy w historii kontrakt GSM-Railway na modernizację krytycznej sieci telekomunikacyjnej dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wartość całej umowy to ponad 2 mld złotych netto.

Fot. Nokia

Pięcioletnia umowa „pod klucz”, realizowaana do 2023 r., zawarta między Nokia , jej partnerami-firmami Herkules, Pozbud i Wasko oraz PKP PLK, obejmująca wdrożenie ogólnopolskiego systemu GSM-R i sieci telekomunikacyjne, ma zapewnić operatorowi kolejowemu jedną z najbardziej nowoczesnych sieci telekomunikacji kolejowej w Europie.

GSM-R to obowiązkowa część systemu ERTMS wdrażanego w całej Europie. ERTMS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym to projekt ujednolicenia systemu sterowania ruchem kolejowym, z założenia mający zapewnić interoperacyjność taborów na terenie państw wdrażających projekt. Oznaczać to będzie swobodę przemieszczania się składów na przykład bez konieczności zatrzymywania się na granicach. GSM-R, wraz z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem (ETCS), będące składowymi projektu, mają wspomóc operatorów kolejowych w zarządzaniu i kontrolowaniu pociągów.

Zobacz również:

  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G
  • Portal pasażera ułatwia wyszukiwanie połączeń. Dobry użytek z danych?

W ramach podpisanego kontraktu Nokia zapewni instalację, uruchomienie, integrację, opiekę pierwszego kontaktu i utrzymanie 13 800 km sieci GSM-R, a także ponad 11 000 km infrastruktury sieci światłowodowej typu backhaul z funkcją IP Multiprotocol Label Switching (IP/MPLS) ) oraz optycznego sprzętu sieciowego DWDM. Całość obejmuje kompleksowe rozwiązanie GSM-R (sieć radiowa i rdzeniowa, w tym system zarządzania siecią NetAct), sieć bazowej IP-MPLS, system bezpieczeństwa i technologię DWDM dla sieci światłowodowej. Herkules, Pozbud i Wasko będą odpowiedzialne za roboty budowlane, w tym prace budowlane pod sieć światłowodową. Projekt jest w większości finansowany przez Unię Europejską, a pozostała cześć jest pokrywana z funduszy państwowych. Jego wartość to ponad 2 miliardy złotych netto.

Firma ma spore doświadczenie na rynku GSM-R. Do tej pory realizuje lub zrealizowała kontrakty z 20 klientami z całego świata, obejmujące pokrycie siecią GSM-R ponad 75 000 km torów kolejowych. W ciągu ostatnich sześciu lat Nokia zrealizowała dla PKP PLK cztery podobne projekty. „Jesteśmy dumni z faktu, że Nokia jest zaufanym partnerem w obszarze cyfryzacji w Polsce. Budowa kolejowej sieci telekomunikacyjnej jest bardzo ważną częścią tego procesu” – mówi Piotr Kaczmarek, prezes zarządu Nokia w Polsce. „Mamy ogromne doświadczenie w realizacji projektów w Polsce, a także we wdrażaniu sieci na dużą skalę. Tu wspomnę o naszym udziale w realizacji programu POPC, w ramach którego Nokia buduje zaawansowane sieci światłowodowe, które umożliwią szerokopasmowy dostęp do Internetu mieszkańcom oraz uczniom szkół w 13 regionach Polski.”

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200